Старите кучета отговарят!

Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #5051 Преди 2 седмици

Георги 1974 написа:... Но буди интерес че при снасяща майка има пчели при мрътвата навярно тия феромони не са съвсем голословна хипотеза. :think:

Подобна картина може да се види при попадане на млада майка от чуждо семейство в кошера.Връща се от сватба и попада у комшиите.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #5052 Преди 2 седмици

Марин Шойков написа:А бе този чиляк де се запиля нейде, :

Обра празните чували от бюлетините и......готви се за зазимяване :D :D :D
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #5053 Преди 2 седмици

Ангел Йосифов написа:Обра празните чували от бюлетините и......готви се за зазимяване :D :D :D

И ръкавици и дезинфенктанти... ;) :lol: :lol:От 13 милиарда туй ще ми е... :lol: :lol: :lol:
Регистриран: Преди 1 година
Пчелар от: Харманли

Мнение #5054 Преди 2 седмици

jdrumev написа:И ръкавици и дезинфенктанти... ;) :lol: :lol:От 13 милиарда туй ще ми е... :lol: :lol: :lol:

"Гузен негонен бяга!"... :lol:
ИПМ

Мнение #5055 Преди 2 седмици

dvd111 написа:"Гузен негонен бяга!"... :lol:

Абе и у човаля се огледах,но нямаше начин.Ти знаеш ли като им сложа тоя човал как ще се развият бърже,бърже. :D
Регистриран: Преди 3 месеца
Стаж: Пчелар

Мнение #5056 Преди 1 седмица

Георги 1974 написа:Да.
Ако има мрътва майка в кошера пчелите не могат да станат търтовки 5 месеца та затова питах

А твоето мнение по въпроса какво е

1.Мъртва майка не отделя феромони! 2.Не вярвайте на тия глупости за петте месеца. 3.Ако се отнасяш сериозно към пчеларството ,мога да ти разкажа нещо от моята практика при един подобен случай.
ИПМ

Мнение #5057 Преди 1 седмица

Velchev написа:1.Мъртва майка не отделя феромони! 2.Не вярвайте на тия глупости за петте месеца. 3.Ако се отнасяш сериозно към пчеларството ,мога да ти разкажа нещо от моята практика при един подобен случай.

:lol: :lol: :lol: :thumbup:
Пчелар от: Северозапада

Мнение #5058 Преди 1 седмица

Velchev написа:1.Мъртва майка не отделя феромони! 2.Не вярвайте на тия глупости за петте месеца. 3.Ако се отнасяш сериозно към пчеларството ,мога да ти разкажа нещо от моята практика при един подобен случай.

В действителност не знам какво точно означава сериозно в моя случай мисля че за много хора не съм сериозен пчелар но живо се интересувам от всичко свързано с пчелите с изключение на генетиката /нямам нужния IQ/.
Ще ми бъде интересно да прочета нещо от твоята практика разбира се ако прецениш че трябва да го разкажеш.
Регистриран: Преди 3 месеца

Мнение #5059 Преди 1 седмица

Това,че семейството няма да стане търтовка един ,два месеца даже и да е възможно ,теб това какво те топли? След като няма възпроизводство ,след 60 дни какво ще намериш в кошера? Презен кошер.Нали знаеш биологията на пчелата20-20-20.Иначе преди две години около 15февруари слагах питки и единия ми кошер беше останал без майка ,аз не бях подготвен за това ,нямах и никакво време през следващите три-четири дни ,взех едно слабо семейство и го сложих направо с корпуса върху осиротялото -без да използвам никакви способи за обединение.След седмица отворих и противно на моите очаквания осиротелите да слезната при майката,те бяха я дръпнали горе имаще и снесени тук там яйца-впредвид сезона.После когато правих първата ротация намерих умрялата майка в единия край на дъното и няколко умрели пчели-просто не си бяха почистели още напълно кошера. Така,че тия небивалици за петте месеца за мен са пълни глупости и не звучат сериозно.Нищо лично.Със здраве и успех през сезона!
Пчелар от: Северозапада

Мнение #5060 Преди 1 седмица

Velchev написа:Това,че семейството няма да стане търтовка един ,два месеца даже и да е възможно ,теб това какво те топли? След като няма възпроизводство ,след 60 дни какво ще намериш в кошера? Презен кошер.Нали знаеш биологията на пчелата20-20-20.Иначе преди две години около 15февруари слагах питки и единия ми кошер беше останал без майка ,аз не бях подготвен за това ,нямах и никакво време през следващите три-четири дни ,взех едно слабо семейство и го сложих направо с корпуса върху осиротялото -без да използвам никакви способи за обединение.След седмица отворих и противно на моите очаквания осиротелите да слезната при майката,те бяха я дръпнали горе имаще и снесени тук там яйца-впредвид сезона.После когато правих първата ротация намерих умрялата майка в единия край на дъното и няколко умрели пчели-просто не си бяха почистели още напълно кошера. Така,че тия небивалици за петте месеца за мен са пълни глупости и не звучат сериозно.Нищо лично.Със здраве и успех през сезона!

Съжалявам за недоразумението но мисля, че говорим за различни неща ти говориш от своята практика и гледаш от този ъгъл на нещата свързан с традиционното пчеларство а аз си падам малко дървен философ и хипотезата която ме интересува е за удължаване на живота на пчелите.
Нещо в поста с майката си объркал или аз не съм разбрал сложил си я горе па я дръпнали горе и т.н. и примера не е удачен а ,че хипотезата за мрътвата майка е небивалица най вероятно е така.
Нито споря нито се заяждам просто имаме различен мироглед.
Успешен сезон и Господ много здраве и късмет да ни дава и на нас и на пчелите!

Назад към Начинаещи

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 гости