Майсторския клас на Ангел Йосифов

Петъчен майстор пчелар
Регистриран: Преди 4 години

Мнение #161 Преди 2 месеца

Остави ги на спокойствие до Великден.По летежа ще разбереш,че вс е наред.Тогава може да им тръснеш 3-4 рамки млада пчела пред прелката.
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #162 Преди 2 месеца

Прегледах семейството в събота, защото питата, която поставих с пило ме притесняваше - имаше много разнородно пило, не беше само с пресни яйца..
Видях че имаше 2-3 започнати маточника, надявам се да успеят да ги изкарат и да ги запечатат..
Исках да видя ако няма започнати маточници да сложа нова рамка с яйца, то пък и в семейството на което сложих празна рамка за осеменяване, майката не беше снесла в тази пита.
Явно им е студено още и майката не се движи още много и си стои на 1-2 пити на които видях, че има малко пило.

Семейството без майка ми се стори по-спокойно, макар че летежа от него е значително по слаб отколкото от другите семейства.
Вероятно другия уикенд ще проверя дали маточниците са запечатани и ще го оставя до края на месеца да видя дали ще се излюпи и оплоди майка (по съвета на Ангел)
Благодаря за съветите - ще напиша какво е станало със семейството
Петъчен майстор пчелар

Мнение #163 Преди 2 месеца

dilian.bilchev написа:
Вероятно другия уикенд ще проверя дали маточниците са запечатани и ще го оставя до края на месеца да видя дали ще се излюпи и оплоди майка

Не!Забрави за другия уикенд.Забрави и писанията за свищеви-спасителни маточници.Великден е твоя момент.Тогава ще имаш възможност,наистина да помогнеш.До тогава не пречи :mrgreen:

Мнение #164 Преди 1 месец

Здравейте,

Давам повече инфо за осиротялото семейство, за което писах преди няколко седмици:
Накратко ситуацията: осиротяло семейство в началото на пролетта, подадох рамка с младо пило преди 3-4 седмици, от тогава до сега не е отваряно семейстовото, не е подхранвано (всичко това по съвет на Ангел :) )
Резултата: при прегледа този уикенд видях, че семейството си е направило майка (видях я). Остава още един момент, който обаче ме притезнява малко - Все още няма пило в кошера. Вероятно не е пронесла още или не е осеменена..
Времето беше доста лошо този месец, мислите ли че е възможно да не е излизала озобщо за осеменяване или просто трябва да мине още малко време докато започне да снася яйца ?
И възможно ли е майката да се превърне в търтовка (да снася неоплодени яйца) ? Мисля че търтовките принципно са пчели "иззели" функциите на майката в семейството, но може и да бъркам..
Започнах да подхранвам семейството със сироп - сложих около 500мл в хранилката - правилно ли е или се чака пронасянето на майката

Благодаря на Ангел за идеите и съветите- до тук всичко което каза се случва на 100% :)
Петъчен майстор пчелар

Мнение #165 Преди 1 месец

Цветница не е Великден.Потрай още сетмица :D
Не сипвай сироп докато не видиш яйца :mrgreen:

Мнение #166 Преди 1 месец

Ангел Йосифов написа:Цветница не е Великден.Потрай още сетмица :D
Не сипвай сироп докато не видиш яйца :mrgreen:

Ех че си пунктуален :D
Така е ама пусто нетърпение... ще пиша другата седмица какъв е резултата
Петъчен майстор пчелар

Мнение #167 Преди 1 месец

dilian.bilchev написа:Ех че си пунктуален :D

Ми сподели,с какво помогна на кошера,като го оперира.Да,всяко отваряне на кошер е като операция за организма.
Тубата е пълна с инфо и спокойно можеш да презадоволиш любопитството си.
ИПМ
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #168 Преди 1 месец

dilian.bilchev написа:Здравейте,

Благодаря на Ангел за идеите и съветите- до тук всичко което каза се случва на 100% :)

Няма да е все така. ;) При Ванката всите не познаха на 100%... ;) :lol: :lol:

Мнение #169 Преди 1 месец

Здравейте,
Пиша за да дам информация за осиротялото семейство пролетта.
Надолу в темата има подробности какво точно се беше случило със семейството и какви манипулации са правени по него..
Рзултата: има излюпена майка, миналата седмица видях, че вече е пронесла и имаше и запечатано пило на 2 рамки :)
Подадох му 2 рамки със запечатано пило, което взех от други семейства за да ги освободя малко, поради това че чакам да цъфне акация след 1 седмица, а те са доста силни.
Надявам се майката да се окаже добра (не можах много да избирам рамката с яйца, когато я подавах, поради факта, че всички семейства бяха доста слаби по това време) и да може да стане пълноценно семейство за късната ливадна паша.
Благодаря отново за съветите на Ангел, бяха изключително точно като манипулации по кошера и времеви периоди, кога, какво ще се случи :)
Надявам се случая да е полезен и на други начинаещи с подобни проблеми
Петъчен майстор пчелар

Мнение #170 Преди 1 месец

А колко рамки млада пчела изтръска,както ти бях писал.Сега има ли кой да топли подаденото пило :mrgreen:

Назад към Начинаещи

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 гости