Изображение

Старите кучета отговарят!

Въпроси от начинаещи пчелари
Профилна снимка
Боби Коцев
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Лом

Мнение #511 от Боби Коцев » Преди 2 месеца

tarty написа:майките от самосмяна се сменят по същото време(месеца), пак от самосмяна

То това явление май си има и термин за него. Ако не се лъжа "Георги 1974" беше го споменал някъде
Профилна снимка
timo1
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #512 от timo1 » Преди 1 седмица

Здравеите,другия месец мисля да сложа храна по една питка от 2.5кг.на семеиство.
1.На новите кошери таблите са със странични летви и мисля да ги обърна при поставянето на питката за да не я повдигат.
2.Кошерите които купих със семеиствата са стари и таблите им са равни без странични летви.Днес на една от таблите(не я ползвам) монтирах странични летви 3см. високи.Ако става да ги обръщам като т.1 мога да преработя и другите така?
3.Имам готови надставки 7 см.Може ли при поставянето на питките да махна таблите,да покрия питките с наилон след тва сложа надставка и отгоре капака?
Какво ще ме посъветвате?...приемам и други идеи :)
Профилна снимка
tarty
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Бургас

Мнение #513 от tarty » Преди 1 седмица

timo1 написа:Здравеите,другия месец мисля да сложа храна по една питка от 2.5кг.на семеиство.
1.На новите кошери таблите са със странични летви и мисля да ги обърна при поставянето на питката за да не я повдигат.
2.Кошерите които купих със семеиствата са стари и таблите им са равни без странични летви.Днес на една от таблите(не я ползвам) монтирах странични летви 3см. високи.Ако става да ги обръщам като т.1 мога да преработя и другите така?
3.Имам готови надставки 7 см.Може ли при поставянето на питките да махна таблите,да покрия питките с наилон след тва сложа надставка и отгоре капака?
Какво ще ме посъветвате?...приемам и други идеи :)

Направи точка 3.
Профилна снимка
Перо Мелиферо
Пчелар от: 2017г.

Мнение #514 от Перо Мелиферо » Преди 1 седмица

nikawr написа:Пчеларите натриват ръцете си с листа от мента, преди да започнат работа в пчелните кошери. :mrgreen:
Пък аз нали съм прост, съм насял една леха с маточина... отивам да търгам мента от къра!

и аз съм прост и използвам маточина, не знам дали миризмата и успокоява повече пчелите или мене, ама няма грешка ако си внимателен :dance:
това е едно от малкото неща, който съм запомнил от дядото на жената, човека все ми обясняваше разни работи за пчелите като се виждахме, ама ми влизаха от едното и излизаха от другото ухо :doh:
Профилна снимка
timo1

Мнение #515 от timo1 » Преди 1 седмица

tarty написа:Направи точка 3.

А дупка на наилона да правя ли...в коя част и колко голяма?
Профилна снимка
tarty
Пчелар от: Бургас

Мнение #516 от tarty » Преди 1 седмица

timo1 написа:А дупка на наилона да правя ли...в коя част и колко голяма?

Можеш да направиш на мястото където държиш хранилката, но е хубаво хранилката да е плътно затворена.
Профилна снимка
Юрий Цветков
Старши
Пчелар от: 1997

Мнение #517 от Юрий Цветков » Преди 1 седмица

timo1 написа:А дупка на наилона да правя ли...в коя част и колко голяма?

Не.
Профилна снимка
Александров
Пчелар от: Плевен

Мнение #518 от Александров » Преди 1 седмица

Познавам колега, който ползва найлон и загъва дясното долно ъгълче, за да бяга конденза . Върху найлона слага затоплителни материали .
Профилна снимка
jdrumev
Пчелар от: 5 години

Мнение #519 от jdrumev » Преди 1 седмица

Перо Мелиферо написа:и аз съм прост и използвам маточина, не знам дали миризмата и успокоява повече пчелите или мене, ама няма грешка ако си внимателен :dance:
това е едно от малкото неща, който съм запомнил от дядото на жената, човека все ми обясняваше разни работи за пчелите като се виждахме, ама ми влизаха от едното и излизаха от другото ухо :doh:

А оцет пробвал ли си?
Профилна снимка
Перо Мелиферо
Пчелар от: 2017г.

Мнение #520 от Перо Мелиферо » Преди 1 седмица

не, не ми харесва как мирише, а и оцета знам че се ползва ако те ужили някоя за да прикриеш миризмата, че иначе може да те направят на гевгир :lol:, то и маточината изпълнява същата работа де ама по-гот мирише

Назад към