Милерова хранилка

Профилна снимка
Георги
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #51 Преди 8 месеца

Георги написа:За да е по-ясно, стъклото в-у сухата захар покрива и преградката към сиропа, без да покрива цялото отделение за сироп

Моите хранилки:
Милерова хранилка - CAM00239.jpg

Отпред е отделението за суха захар, покрито със стъкло 3мм.
Стъклото ляга в-у предната стена и половината от преградата за суха захар. Последните са с 3мм. по-ниски от страничните стени.
Милерова хранилка - CAM00241.jpg

Отпред има тясно стъкло ( за снимката съм го завъртял ). То ляга на половината от преградата за суха захар и покрива преградката за сиропа. В-у отделението за сироп няма стъкло. Дигам капака, сипвам сиропа и слагам капака.

Капака се спуска отстрани на корпуса, като отвътре има фибран който ляга плътно в-у перваза на хранилката.
Дъното на хранилката е от 5мм. разпенено ПВЦ, като отдолу под перваза съм залепил ленти от същото ПВЦ, при което разстоянието м-у горните летви и дъното на хранилката става 10мм.
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Профилна снимка
Марин Маринов
Пчелар от: Плевен

Мнение #52 Преди 8 месеца

Снимай и един капак отвътре.
Профилна снимка
Георги

Мнение #53 Преди 8 месеца

Марин Маринов написа:Снимай и един капак отвътре.

Милерова хранилка - CAM00245.jpg
Милерова хранилка - CAM00249.jpg
Милерова хранилка - CAM00250.jpg
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Бърз
Регистриран: Преди 6 месеца
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #54 Преди 3 седмици

Здравейте колеги!
Искам съвет от по опитни пчелари. Първата година, от лятото, използвам хранилки на Тотевски. В едно семейството намерих удавени пчели в "суха захар", която от конденс, направо стана сироп. Отворих семейството (качвам снимки) прегледах. Семейството било зазимено на 6-ет пити и в момента на стесняването имало 2 пити с пило и преработило 10 литра инвертиран сироп (това пиши на бележка прилепена на стеклото на хранилка). Намерих - 3 пити напълно покрити с пчели, намерих тази годишна отбелязана майка, обаче не намерих изобщо никакво пило което може да бъде причина за толково влага.(???) Махнах 2-ти средни, направо празни пити, и стесних семейството на 4-ри (2/3 с мед) пити, с двете преградни табли. Почистих и поизмих милерова хранилка (тя сега е празна)
Въпрос - Трябва да ли да подхраня това семейство? Слагам ли пак суха захар, или питка с медено тесто? И как точно мога да подхраня с медено тесто? Къде да слагам тези питки да не се увлажнят с кондес?
Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка

Освен това, имам няколко семейства където пчелите съдят в процепа на хранилката на горната летва и малко консумират увлажнен захар. Тези при зазимяване били стеснени на 5-ет пити и имали 1 пита пило и получиха по 12 литра инвертиран сироп. Не отварял тях, за лошото време, но не е ли това причина на липсва на медени запаси?
Въпрос -Трябва ли тях да подхраня и тях с питки?
Регистрирайте се, за да видите линка

Останали другите семействата (основна бройка) при зазимяване били стеснени на 5-ет пити, получиха по 12 литра инвертиран сироп и нямали пило. Затова сега от горе (през стъклото на хранилката) не се виждам тях (сигурно имат меден венец на централни пити ????) нямат влагата в хранилките и изобщо не консумират захарта.
Въпрос -Трябва ли и тях, заедно с други за спокойствие, да подхраня с питки?

***и последното, може би на някой бъде полезно - забелязах че сега имам въпроси (за отговорите на които ще бъда много благодарен!!! ) и ангажименти с тези семействата, които през сезона стояха на сянка, защото закъснели с пило на есен.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #55 Преди 3 седмици

Бърз написа:Здравейте колеги!
Искам съвет от по опитни пчелари. Първата година, от лятото, използвам хранилки на Тотевски. В едно семейството намерих удавени пчели в "суха захар", която от конденс, направо стана сироп. Отворих семейството (качвам снимки) прегледах. Семейството било зазимено на 6-ет пити и в момента на стесняването имало 2 пити с пило и преработило 10 литра инвертиран сироп (това пиши на бележка прилепена на стеклото на хранилка). Намерих - 3 пити напълно покрити с пчели, намерих тази годишна отбелязана майка, обаче не намерих изобщо никакво пило което може да бъде причина за толково влага.(???) Махнах 2-ти средни, направо празни пити, и стесних семейството на 4-ри (2/3 с мед) пити, с двете преградни табли. Почистих и поизмих милерова хранилка (тя сега е празна)
Въпрос - Трябва да ли да подхраня това семейство? Слагам ли пак суха захар, или питка с медено тесто? И как точно мога да подхраня с медено тесто? Къде да слагам тези питки да не се увлажнят с кондес?
Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка

Освен това, имам няколко семейства където пчелите съдят в процепа на хранилката на горната летва и малко консумират увлажнен захар. Тези при зазимяване били стеснени на 5-ет пити и имали 1 пита пило и получиха по 12 литра инвертиран сироп. Не отварял тях, за лошото време, но не е ли това причина на липсва на медени запаси?

Останали другите семействата (основна бройка) при зазимяване били стеснени на 5-ет пити, получиха по 12 литра инвертиран сироп и нямали пило. Затова сега от горе (през стъклото на хранилката) не се виждам тях (сигурно имат меден венец на централни пити ????) нямат влагата в хранилките и изобщо не консумират захарта.

***и последното, може би на някой бъде полезно - забелязах че сега имам въпроси (за отговорите на които ще бъда много благодарен!!! ) и ангажименти с тези семействата, които през сезона стояха на сянка, защото закъснели с пило на есен.

За да отделят толкова много влага и то при липса на пило, има проблем със семейството. Бих заложил на заболяване, но това на снимката ми прилича на кълбо, което се е разцепило. Прекалено рано е за толкова много кондензация.

Семействата, които стоят на сянка, винаги имат повече проблеми, защото влагата е повече и температурата е по-ниска. (говорим за активния сезон) Най-добрият вариант е или на слънце или на шарена сянка, дърветата да предпазват от слънцето в най-топлите часове и не плътно да затъмняват кошерите. През зимата, дърветата нямат листа и слънцето огрява кошерите.
To a philosopher all news, as it is called, is gossip, and they who edit and read it are old women over their tea.
Профилна снимка
solaris60

Мнение #56 Преди 3 седмици

Бърз написа:Здравейте колеги!
Искам съвет от по опитни пчелари.....

Колега Бърз, аз не съм от опитните пчелари, но проблема ти е доста голям.
Профилна снимка
zis_2019_
Регистриран: Преди 3 седмици
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Бизнес

Мнение #57 Преди 3 седмици

Според мен на този кошер проблема му е главно в капака и евентуално в дъното.
Капака е студен, а дъното вероятно е плътно.
При мен се е случвало някоя хранилка да "плувне" във вода обаче моите не се захлупват от капака и при продължителен дъжд някак си(някои хранилки) се пълнят с вода.

Действително някои семейства държат по-висока температура която води до прекомерно овлажняване в хранилката. Вероятно преправяне на капака ще реши тази неприятност.

Бърз написа:Въпрос - Трябва да ли да подхраня това семейство? Слагам ли пак суха захар, или питка с медено тесто? И как точно мога да подхраня с медено тесто? Къде да слагам тези питки да не се увлажнят с кондес?

Без да съм категоричен съм на мнение, че подхранване с нещо различно от захар зимно време не е добра идея. Особенно пък с твърда храна.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #58 Преди 3 седмици

zis_2019_ написа:Според мен на този кошер проблема му е главно в капака и евентуално в дъното.
Капака е студен, а дъното вероятно е плътно.
При мен се е случвало някоя хранилка да "плувне" във вода обаче моите не се захлупват от капака и при продължителен дъжд някак си(някои хранилки) се пълнят с вода.

Действително някои семейства държат по-висока температура която води до прекомерно овлажняване в хранилката. Вероятно преправяне на капака ще реши тази неприятност.

Без да съм категоричен съм на мнение, че подхранване с нещо различно от захар зимно време не е добра идея. Особенно пък с твърда храна.

Ако капакът е топъл, няма да се образува конденз, а колегите искат точното количество кондезация.
Високата температура, води до по-ниска влажност, когато има горна вентилация. Високата температура на въздуха има потенциала да задържи повече вода, но ако не се изпарява достатъчно и в кошера влиза въздух с по-малко количество вода в него, тогава изсъхва.
Много объркано звучи, но... Въздуха, който влиза в кошера съдържа по-малко вода, отколкото въздуха, който излиза. Тогава кошера изсъхва! При по-ниска температура на въздуха, количеството вода в него е по-малко. Тоест, вкарваме въздух с ниска темп и влажност, изкарваме въздух с по-висока темп и влажност.

Милерова хранилка - Screenshot_2018-12-26 Water Vapor Capacity of Air - water vapor capacity of air pdf.png

Когато промениш количеството на въздуха на входа или на изхода, или количеството влага отделена от пчелите, почват и проблемите.
To a philosopher all news, as it is called, is gossip, and they who edit and read it are old women over their tea.
Бърз
Регистриран: Преди 6 месеца
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #59 Преди 3 седмици

Здравейте колеги!
Много благодаря за отговори. Свързах се с производителя (на хранилките) получих консултация, споделям с неговата практика. Слагаме питки: ако са тънки - под хранилката; ако по дебели - обръщаме хранилка и покриваме с нея питка. Вече на практика разбрах, че пчелите обичат слънцето. И за това, малко по изчистих от храстите пчелина за следващия сезон ))
Успех!
Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка Регистрирайте се, за да видите линка
Профилна снимка
Георги

Мнение #60 Преди 3 седмици

Бърз написа:Здравейте колеги!… Семейството било зазимено на 6-ет пити и в момента на стесняването имало 2 пити с пило и преработило 10 литра инвертиран сироп (това пиши на бележка прилепена на стеклото на хранилка). Намерих - 3 пити напълно покрити с пчели, намерих тази годишна отбелязана майка, обаче не намерих изобщо никакво пило което може да бъде причина за толково влага.(???) ....

Здравей Бърз!
Кълбото – разделено на две, отделя топлина и влага колкото две кълба. Ако стъклото е студено, конденза е повече. Основния ти въпрос е дали да слагаш питки и как.
Според мен 2/3 от питата - е достатъчен венец, но аз бих сложил и питки. Нали търсим спокойствие зимата. Питките ги слагам под хранилката, в-у рамките. Нека колеги които ползват хранилките на Тотевски, да пишат за питките ( Моите хранилки са подобни, но не същите ).
Бърз написа:...Освен това, имам няколко семейства където пчелите съдят в процепа на хранилката на горната летва и малко консумират увлажнен захар. Тези при зазимяване били стеснени на 5-ет пити и имали 1 пита пило и получиха по 12 литра инвертиран сироп. Не отварял тях, за лошото време, но не е ли това причина на липсва на медени запаси?

Това, че пчелите са горе, не значи че нямат достатъчно запаси. ?!Дали трябва да им сложиш питки? - зависи от запасите! :D
Бърз написа:Останали другите семействата (основна бройка) при зазимяване били стеснени на 5-ет пити, получиха по 12 литра инвертиран сироп и нямали пило. Затова сега от горе (през стъклото на хранилката) не се виждам тях (сигурно имат меден венец на централни пити ????) нямат влагата в хранилките и изобщо не консумират захарта.

На тях и да им сложиш питки, ще ги вземат в края на зимата, когато се стопли времето.
Не съм по-опитен пчелар, а и нямам претенции. Написах мнения по въпросите, опирайки се на моя опит.
Успех!
Стивън Хокинг

Назад към Начинаещи