Старите кучета отговарят!

Профилна снимка
nikawr
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #1111 Преди 2 месеца

jdrumev написа:Ти какво ще лекуваш с тия кила? :D Освен да балсамираш някого за застраховка немога да са сетя за какво са ти толкова много. :D :D :D

Шегувам се бе Дака. Аз за мене си винаги мога да изкарам само от един преглед на пчелина... Ама ще дръпна 200-300 грама тая година и за родата и 2-3 приятели, че все ме врънкат, а като се заплесна с работа и забравям... :(
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
jdrumev
Хрометофоб
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #1112 Преди 2 месеца

nikawr написа:Шегувам се бе Дака. Аз за мене си винаги мога да изкарам само от един преглед на пчелина... Ама ще дръпна 200-300 грама тая година и за родата и 2-3 приятели, че все ме врънкат, а като се заплесна с работа и забравям... :(

Ти пущаш ли дъната? :D :D :D
Профилна снимка
nikawr
Контакт:

Мнение #1113 Преди 2 месеца

jdrumev написа:Ти пущаш ли дъната? :D :D :D

Ам ако се сетя... :lol:
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
jdrumev
Хрометофоб
Пчелар от: 5 години

Мнение #1114 Преди 2 месеца

nikawr написа:Ам ако се сетя... :lol:

Сещай се по често и може да направиш килата. :D :D :D
Профилна снимка
nikawr
Контакт:

Мнение #1115 Преди 2 месеца

jdrumev написа:Сещай се по често и може да направиш килата. :D :D :D

Треа да си нося и теслата на кръста като дюлгерин, че има кошери дето нямат клинове.... :lol:
Добре че съм подел акция за подмяна на сандъците... ;)
Профилна снимка
Иван.Иванов
Регистриран: Преди 6 месеца

Мнение #1116 Преди 2 месеца

nikawr написа:Ванка, един стар пчелар ми показа един много готин номер за вадене на чист прополис без мрежи и восък от моствете които правят към мрежите. Та накратко: В четирите края на магазина или корпуса слага по една кибритена клечка. Предварително с повдигача е остъргал добре повърхността къето ляга корпуса да няма боклуци и премазани пчели. Слага корпуса отгоре и се получава малка цепка, която пчелите за няколко дена заклейват. После с повдигача само остъргва пресния прополис... Според него, с този метод се вади повече прополис от колкот с мрежа, и е по чист и по-лесно.
Мисля тази година да пробвам, да изкарам малко за лична употреба. ;)
п.п. като имам предвид лична употреба, това е за раздаване, защото лично аз много се дразня когато познати постоянно ме врънкат за прополис ... иначе за наша консумация една топче голямо колкото топче за голф ми е достъчно за годината. :)

И на мен ми трябва за лична употреба, да има складирано едно топченце 50-60 грама, ако ми потрябва. Първо ще обера около рамките прополиса, ако има такова топченце, го складирам и няма да се занимавам да слагам мрежички или клечици.
Благодаря все пак за мнението ! :thumbup:
Профилна снимка
distedi
Пчелар от: Русе

Мнение #1117 Преди 2 месеца

Редовно обирам прополисът, понеже вкъщи доста се използва. На познати също се раздава. Ако събера по-големи количества, пускам обява в ОЛХ за 100 лв/кг. Допълнителната печалба не е излишна на никого!
Начинът на събиране е основно с мрежа за комари, поставена направо върху рамките. Над нея е само капакът и когато им подухне на пчелите - запушват всичко. Ако им е добре , може дълго време да оставят мрежата незапълнена. Когато се събере достатъчно прополис - слагам мрежата в камерата. После я намачквам, за да падне прополиса и отново мога да я върна в кошера. По този начин прополисът е изключително чист.
С рамкоповдигач обирам, ако има натрупан прополис по рамките или между отделните корпуси, но там често има някоя смачкана пчела или други боклуци.
Прикачени файлове
Старите кучета отговарят  - IMG_20170107_184140.jpg
Старите кучета отговарят  - IMG_20180702_134839.jpg
Димитър Димитров
Профилна снимка
Иван.Иванов
Регистриран: Преди 6 месеца

Мнение #1118 Преди 2 месеца

Колеги дайте мнение за следното семейство. След разделяне на кошера и прехвърляне на майката в друг, снася само на 3 рамки пило... сега отводката е на 8 рамки, като 5 са пълни с мед и само 3 са с пило... слагам рамка с восъчна основа между пилото, след което я изграждат, майката започва да снася там и заебава последната замка с пило и я пълнят с мед... какво се прави при такава ситуация ? Нали зазимяването трябва да е на 6-7 рамки с пило . :(
Профилна снимка
Ангел Йосифов
Петъчен майстор пчелар

Мнение #1119 Преди 2 месеца

Има принос и пчелите изпреварват майката.Продължавай с основите.Зимата е далеч.
Профилна снимка
delta.e
Стаж: Опитен пчелар
Пчелар от: Варна

Мнение #1120 Преди 2 месеца

Иван.Иванов написа:Колеги дайте мнение за следното семейство. След разделяне на кошера и прехвърляне на майката в друг, снася само на 3 рамки пило... сега отводката е на 8 рамки, като 5 са пълни с мед и само 3 са с пило... слагам рамка с восъчна основа между пилото, след което я изграждат, майката започва да снася там и заебава последната замка с пило и я пълнят с мед... какво се прави при такава ситуация ? Нали зазимяването трябва да е на 6-7 рамки с пило . :(

Ачо ,ти отговори на първата част от твоят въпрос .
Сега на втората - Къде си тръгнал да зазимяваш семейството на 10-12 юли ?
До офанзивата има много време .
Успех Ванко !

Назад към Начинаещи