Търтовка

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #1 Преди 2 години

Здравейте,
преди 2 седмици сформирах 7 сборни отводки на по три пити пчели и пило. Придох им зрял маточник и лопнах капака. В събота проверка на отводките за пило. В 6 от отводките майките пронесли, но 7та гледам един як запечатан маточник точно по средата на питата и върху него клечи млада майка сякаш го мъти. :lol:
Побутнах майката от него да падне в кошера и вадя следваща пита. Гледам тя цялата в рехаво търтиево пило и яйца, но снесени долу в средата по едно. На никоя друга пита нямаше яйца или пило. Почесах се по главата и взех маточника, и затворих кошера. Бащата беше категоричен, че е отводката е станала търтовка, ама аз не бях много съгласен. Според мен не е търтовка, а майката снася неплодни яйца. Оставих отводката без да я закачам повече, с учебна цел. А с маточника си сформирах друга сборна отводка...
Какво е вашето мнение?
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Старши
Пчелар от: 1997

Мнение #2 Преди 2 години

За толкова кратко време, няма как да стане търтовка. Единия вариант е това да е търтеево пило още от старата майка, което си прехвърли с питата. А другия вариант е да е от новата майка. Изчакай още малко и ще разбереш.
Контакт:

Мнение #3 Преди 2 години

Юрий Цветков написа:За толкова кратко време, няма как да стане търтовка. Единия вариант е това да е търтеево пило още от старата майка, което си прехвърли с питата. А другия вариант е да е от новата майка. Изчакай още малко и ще разбереш.

Няма как да е търтиево от старата майка. За отводките вземам запечато пило се пило, като следя питата да е с колкото се може повече пило. Щях да забележа, не може да е от старата майка това търтиево... :(
Интересно ми е и, защо беше запазен този маточник. Те че са направили свещеви отначало, направили са, но защо са запазили тоя... :think: А и майката таман го беше докопала май....
Ще изчакам още 3 седмици! Поради факта, че чак тогава съм планирал да ги отворя! :lol:
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Враца

Мнение #4 Преди 2 години

Здравейте, искам да попитам свещевите майки дали са качествени или са на принципа по-добре това от колкото нищо?
Контакт:

Мнение #5 Преди 2 години

darkvr написа:Здравейте, искам да попитам свещевите майки дали са качествени или са на принципа по-добре това от колкото нищо?

Ами какво им пречи да не са качествени? Както и майките изведени по другите способи също нищо не им пречи да са качествени. Въпроса е как са подготвени, как са захранени след излюпване и как са се оплодили.
А и не на последно място стои и въпроса какво е за пчеларя качествена майка и какво е за пчелите такава! ;)
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Враца

Мнение #6 Преди 2 години

Моите критерии за качествена майка са: да носия яко яйца и да прави силен кошер с работническо пило-което да е здраво и работоспособно, а не с понижени качества
Стаж: Майстор пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Бургас, Карагеоргиево

Мнение #7 Преди 2 години

darkvr написа:Здравейте, искам да попитам свещевите майки дали са качествени или са на принципа по-добре това от колкото нищо?

Woyke(1971) отгледал майки от яйца и от ларви на 1,2,3,4 дни. Увеличението на възраста с всеки изминал ден, довело до излюпването на по-малки майки, с по-малко на брой овариоли, и по-малко семенно мехурче (Тейбър). Качеството на свищевите майки зависи от възраста на ларвата, храната, отглеждача, търтеите и наличните секс алели.
Не е важно колко даваш. Обаче има значение колко вземаш.
Контакт:

Мнение #8 Преди 2 години

Бат Тянко написа:Woyke(1971) отгледал майки от яйца и от ларви на 1,2,3,4 дни. Увеличението на възраста с всеки изминал ден, довело до излюпването на по-малки майки, с по-малко на брой овариоли, и по-малко семенно мехурче (Тейбър). Качеството на свищевите майки зависи от възраста на ларвата, храната, отглеждача, търтеите и наличните секс алели.

Бат Тянко, тука въпроса е малко на кантар. Ние произвеждаме само за нас си майки. Основно свещаци и чат пат като докопаме някъде самосменни. Миналата година имахме само един кошер да си прави самосмяна, така че основно свещиви. Късали сме маточниците след 4тя ден и не сме късали маточници. Нещата са на кантар! Аз лично не мога да преценя кога са по добре майките. Прави ми впечатление че са повече на партиди, от колкото от това дали сме късали маточници или не. Демек от времето на извеждането на майки и доколко са подходящи условията за оплождане. Има твърдение, че пчелите не позволяват на първата излюпена майка, ако не е качествена да разруши останалите маточници. Има и друго твърдение което е, че когато пчелите осиротеят захранват така наречени спасителни маточници и ги тъпчат яко с млечице, а следващите които са захранени не получават в такова количество млечице, и въпреки че първите /спасителните/ първоначално не са предвидени за майки и са захранени с мед, все пак си получават достатъчно качество... :think:
Пред последната партида от 8 отводки със свещиви маточници всичките 8 майки са осеменили по 3-4 пити плътно! На първо четене се представят отлично. Маточниците са взети от много силно семейство на което извадих майкта с пита пило и пчели и стария окъса маточниците на 4тия ден. Последната партида е рано да се каже какви ще са, но по това как за започнали да осеменяват изглежда много добре, също окъсани спасителните на 4тия ден ... В събота докопах един силен кошер в процес на самосмяна. Старата майка я намерих с леко ръфнато крило. Заложили и запечатали 6 прекрасни маточника. Радвах им се като дете! :lol:
Контакт:

Мнение #9 Преди 1 година

Такааа, развитието: накарах бащата да го отвори днес да види как е положението. На 2-3 пити плътно пило и захранени ларви. Май няма да излезе търтовчица.... ;)

Мнение #10 Преди 1 година

След като още поначало сте забелязали яйца снесени в средата и само по едно не е имало място за притеснение. Търтеевото пило почти сигурно е било от стария кошер, въпреки, че твърдиш, че няма начин да е така.
При пчелите има мед, защото има ред!

Назад към Начинаещи

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 гости