Търтовка

ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #111 Преди 11 месеца

nikawr написа:Още нищо, нали това казвам, че се разви бавно. Напълнила е един магазин и заченала втория. Но в сравнение с другите, чак сега за слънчо се изправи, иначе с много муден темп се разви...

Ясно,няма да иззими. :lol:
Пчелар Мераклия
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Благоевград

Мнение #112 Преди 11 месеца

jdrumev написа:Ясно,няма да иззими. :lol:

Това в качеството си на какъв го твърдиш?
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #113 Преди 11 месеца

jdrumev написа:Ясно,няма да иззими. :lol:

Ам ще видим, нали затова я държа, за експеримента.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 2 години

Мнение #114 Преди 2 седмици

Възможно ли е да оправя търтовка с маточник,и как ?
Пчелар от: Североизток

Мнение #115 Преди 2 седмици

TeTe написа:Възможно ли е да оправя търтовка с маточник,и как ?

Да, възможно е! Пренасяш сандъка десетина метра, стръсваш пчелите на земята, връщаш сандъка на старото място и след някой друг час слагаш маточника. Процедурата е проста, въпроса е колко сила ще има семейството, за да ти е от полза този сезон. Можеш да го позасилиш с пило, но зависи какви опции имаш.
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Пчелар от: Видин

Мнение #116 Преди 2 седмици

kuline написа:Да, възможно е! Пренасяш сандъка десетина метра, стръсваш пчелите на земята, връщаш сандъка на старото място и след някой друг час слагаш маточника. Процедурата е проста, въпроса е колко сила ще има семейството, за да ти е от полза този сезон. Можеш да го позасилиш с пило, но зависи какви опции имаш.
. Бих допълнил колегата като ти препоръчвам да бракуваш всички рамки с търтиево пило от търтовката, добавиш 2 рамки с открито пило и след 2-3 часа като се върне летящата пчела, да поставиш зрял маточник или майка. И то само ако има достатъчно пчела, за да си струва работата.

Мнение #117 Преди 2 седмици

kuline написа:Да, възможно е! Пренасяш сандъка десетина метра, стръсваш пчелите на земята, връщаш сандъка на старото място и след някой друг час слагаш маточника. Процедурата е проста, въпроса е колко сила ще има семейството, за да ти е от полза този сезон. Можеш да го позасилиш с пило, но зависи какви опции имаш.

Благодаря !

Мнение #118 Преди 2 седмици

Dido написа:. Бих допълнил колегата като ти препоръчвам да бракуваш всички рамки с търтиево пило от търтовката, добавиш 2 рамки с открито пило и след 2-3 часа като се върне летящата пчела, да поставиш зрял маточник или майка. И то само ако има достатъчно пчела, за да си струва работата.

Благодаря !
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #119 Преди 2 седмици

TeTe написа:Възможно ли е да оправя търтовка с маточник,и как ?

Даже не е нужно да я изтръскваш. Вадиш двете най-осрани пити от търговката и ги бракуваш. На тяхно място две пити с пчели от друг/и кошер с пило и пчели в средата през една. След два часа придаваш маточник или майка в клетка. За тези два часа новите пчели са избили търтовъчните и се получава перфектна отводка, с млади пчели и летящата от търтовката. Метода на Delta.e действа безотказно, но трябва да се има предвид, че не може да се прилага в период на безпрашие и липса на нектар.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Мнение #120 Преди 2 седмици

nikawr написа:Даже не е нужно да я изтръскваш. Вадиш двете най-осрани пити от търговката и ги бракуваш. На тяхно място две пити с пчели от друг/и кошер с пило и пчели в средата през една. След два часа придаваш маточник или майка в клетка. За тези два часа новите пчели са избили търтовъчните и се получава перфектна отводка, с млади пчели и летящата от търтовката. Метода на Delta.e действа безотказно, но трябва да се има предвид, че не може да се прилага в период на безпрашие и липса на нектар.

Всъщност правиш отводка, но да не избиваш пчелите от търтовката го оставяш на новодомците. Кой минал през ситото минал, но предимно няма такива. ;)

Назад към Начинаещи

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 гости