Търтовка

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #81 Преди 11 месеца

rumenggr написа:Да. Започна да запечатва пилоти си и стана ясна картината. Намерих я точно там(най-горе), където си мислех, че снасят търтовки :doh: . Отделих я и разгледах пилото. Прецаках си семейството и то от глупост. Сега трябва да ги дотирам за да хванат... нещо.
Често имам търтовки, роевите отводки с маточник оставени без наблюдение при липса на плодна майка за много къс период дори и 2-3 седмици стават търтовки. По принцип търтовката е чудовищен стрес за пчелите и има всякакви аномалии, при майка търтовка нещата са малко по различни но пак си е аномалия. Хубавото им е, че не са кой знае какъв проблем и подлежат на възвръщане на работоспособността им било чрез обединение било чрез придаване или самосъздаване на майка.
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #82 Преди 11 месеца

kuline написа:Еми от снимките на Румбата, става ясно! Щот зимъска не се сещам за строителните рамки, а за вино, суджука и/или пастърма.

Тая веднага бутвам във втория корпус като крайна е може и за друго да я ползвам,но най вече за крайна във корпуса. :D :D :D
Пчелар от: Северозапада

Мнение #83 Преди 11 месеца

jdrumev написа:Тая веднага бутвам във втория корпус като крайна е може и за друго да я ползвам,но най вече за крайна във корпуса. :D :D :D

Така си го написал, че никой не може да те разбере, че искаш да кажеш, че ги оправят.
При търтовките снасят в работнически килийки и ги надграждат за това руснаците му казват гърбато пило, при стара майка търтовка знаеш как е, за младата баш не знам, че се незадържат.
Пчелар от: Североизток

Мнение #84 Преди 11 месеца

rumenggr написа:Тази рамка я сложих заедно с придадената майка за да я изградят. Беше последна. Надявах се да я почнат и да си я издърпам.

Да, ясно, но е обтелена рамка без основа, поне това забелязвам, а щом няма основа, почти винаги градят с големи килийки, освен ако не са на тясно. А Друмев с неговите нескопосани въпроси... По принцип, в този период от годината вместо търтеи вече слагат мед в строителната рамка, но при нормално семейство. Твоя случай обаче е друг. ;)
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
ИПМ

Мнение #85 Преди 11 месеца

kuline написа:Да, ясно, но е обтелена рамка без основа, поне това забелязвам, а щом няма основа, почти винаги градят с големи килийки, освен ако не са на тясно. А Друмев с неговите нескопосани въпроси... По принцип, в този период от годината вместо търтеи вече слагат мед в строителната рамка, но при нормално семейство. Твоя случай обаче е друг. ;)

Не съм съгласен в това твое твърдение Калински.Градя и необтелени рамки с работнически килийки в широки пронстранства. :D :D :lol: :lol:

Мнение #86 Преди 11 месеца

jdrumev написа:Не съм съгласен в това твое твърдение Калински.Градя и необтелени рамки с работнически килийки в широки пронстранства. :D :D :lol: :lol:

Защото твоите пчели са от сой! :D
ИПМ

Мнение #87 Преди 11 месеца

kuline написа:Защото твоите пчели са от сой! :D

А не в тръвни. ;) :D :lol:
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #88 Преди 11 месеца

Георги 1974 написа:Така си го написал, че никой не може да те разбере, че искаш да кажеш, че ги оправят.
При търтовките снасят в работнически килийки и ги надграждат за това руснаците му казват гърбато пило, при стара майка търтовка знаеш как е, за младата баш не знам, че се незадържат.

Младата е снасяла навсякъде. Пет рамки с работнически килийки само в единия корпус + наакала е и медовия където може, а там е намерила и строителната рамка наскоро. Кофти! Сееше прекрасно! Оплоди се на три рамки и ги наблъска за нула време от летва, до летва. Румен и се израдва и я батиса :angry-banghead: Лошото е, че пчелите вече са доста стари.

Мнение #89 Преди 11 месеца

jdrumev написа:А не в тръвни. ;) :D :lol:

И Ко, правиш ги като кулите в Пиза?
Ей, мушмурок! :D
ИПМ

Мнение #90 Преди 11 месеца

kuline написа:И Ко, правиш ги като кулите в Пиза?
Ей, мушмурок! :D

Много ясно,но има едно условие.Тръвната винаги трябва да е най отгоре. :D :D За да ядеж мед от средни рамки от тръвна си трябва или 2 магазина или ХР. :D :D

Назад към Начинаещи

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 гости