Къщурка в гората

Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #1 Преди 6 месеца

Колеги не намерих такава тема в форума, та имам желание да изкарам кошерите в гората, набелязал съм място с акациева гора, липа, аморфа, доста ниви има наблизко. На това място има 2 пчелина с по 10 кошера. Около 1 км по въздух, се намира една местност която я наричаме пчелина, има около 100-150 кошера на 4-5 човека. Желанието ми да изкарам кошерите в гората, е голямо, но ме спъва мисълта, че без такава къщичка не мога да ги изкарам. Причините са ---> при всяко ходене трябва да нося с мен инвентара, при вадене на меда да изкарам рамките с меда, да ги занеса до село, след това пак да ги връщам, абе не става без къщичка. Мисля постройката да е с размери 4 х 5 х 2 метра. Като в нея да си държа пчеларското оборудване. Имам 10 кошера в момента и смятам, че помещението ще ми е наппълно достатъчно. Колега пчелар с около 60 кошера има помещение 3 х 4 х 2 метра и сподели, че е по добре 4 х 4 х 2 , като магазините са на комин, отвън до постройката, а не вътре. Има няколко варианта за такава къщурка. Темата е с цел да помогнете, да изкажете мнение, да видите грешките и да поправя схемата още преди да е започнал проекта. Та план номер 1 за къщурката е : купувам дървени дъски 4 метра, с размери 10 см. на 2,5 см. / 250 лева е кубика, като 1 кубик запълва около 40 квадрата, поне така пише в гугъл/. Пода да е от циментени стълбчета, като обърна голямо внимание в къщурката да не влизат мишки и други животни, щото на единия пчелар от село му изядоха рамките, гащеризони и още инвентар на стойност около 400-500 лева.. Покрива от ламарина. Лед осветление с щипки за акумолатор. Врата със катинар и прозорци със решетки. Ако взема 2 кубика, други материали и разходи излиза около 1000 лева + доста труд лятно време след работа. Вариант номер 2 е следния : Същата конструкция, като за стените вместо дърво да ползвам ламарина, но лятото в тази консерва ще става 50-60 градуса... основи, стари рамки.. няма да мога да ги складирам вътре.. Като сумата ще излезе доло горе същата. Вариянт 3 е следния : 1200 лева за доло горе читав фургон, плюс още 200-300 лева за транспорт като го купувам / зависи от къде ще го взема/ + още 200-300 лева за освежаване и ремонти. Бюджета ми е твърде малък.. но все от някъде трябва да се започне.
Имам и други идей, в къщи имаме хамбар / ако не знаете какво е, това е конструкция от желязо със мрежа и размери 2 х 1,5 и височина 2,50 метра, за складиране на царевица или дърва/, та това ако го преместя в гората, махам мрежата и забивам дъски, една вратичка, даже може да го удължа двойно за да събирам повечко материали вътре. Покрива е от ламарина.
Един от село си направи къщурка от ОСБ, като външната страна я замаза със мрежа и шпакловка, от вътре с изолация, ама като влезе мишока и го съсипа :( :x . Други идей не ми ражда ума. Сандвич панелите са доста скъпи, макар, че ако е 50 квадрата, сандвич панили има по 20 лева за квадрат и излиза колкото един фургон доло горе. Не съм се сблъсквал с подобни ремонти, мисълта ми е, колегите които вече са се сблъсквали и са видели къда са минусите и плюсовете да ударят едно рамо, да си изкажат мнението, съветите и начин за изработка на натока съоражение. Да отбележа, на това място единия пчелар има кошерите от 10-тина години, къщуракта му е от дъски, но с такива дупки, че може и лисици да спят вътре :D . До ден днешен никога не я е заключвал, центрофугата му е вътре, празни кошери, магазини и няма до сега нито един грабеж, не че ако имаш врата с катинар ще спре този който иска да влезе.

Мнение #2 Преди 6 месеца

забравих да отбележа, мястото е на около 7 км. от село, черния път в гората е около 200-300 метра от главния път, като от асвалта няма видимост. При дъжд или снеговалеж имам лада нива и стигането до пчелина няма да е проблем.

Мнение #3 Преди 6 месеца

Извинявам се за правописните грешки... не мога да свикна на служебния лаптоп.. клавиатурата на личния и на служебни са балкан разлика :lol:
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #4 Преди 6 месеца

Иван.Иванов написа:

Какво точно искаш да правиш в това помещение?
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:

Мнение #5 Преди 6 месеца

Ванка, от изброените варианти
мисля, че ако съм на твое място един фургон ще е най удачно.
От гледна точка, че можеш да си го местиш напред назад ако ще сменяш местата.
А и ако не ти трябва повече, ще го продадеш.

Мнение #6 Преди 6 месеца

Да вадя мед, през летния сезон да ми стои центрофугата там, готовите рамки да са там, гащеризон, пушалка, рамкоповдигача, 2-3 празни кошера ако ми потрябват да имам в наличност, зимно време за начало понеже имам малко кошери, магазините да ги държа в това помещение, в единия ъгъл да има нещо като плот или масичка ако трябва да преправя нещо, чук, клещи, тел, гвоздей, прелки, хранилки, инвентиран сироп ако имам отводки, тенекета преди ваденето на меда, пръскачка с раундъп или една коса или с каквото ще почисвам покрай и около кошерите. Но основно за ваденето на мед. Сигурен съм, че ако не направя такова помещение и всеки път като ходя при кошерите от 10 пъти поне 7 пъти ще съм забравил нещо важно да взема и ще се разкарвам като ненормален. Капанчета за рояци може зимата да държа там. А без такова помещение не знам как ще вадя мед от там.. ако пренасям рамките до село, карайки по този неравен път мисля че има вероятност да счупя някоя рамка, меда ще капе в сандъчетата. Мисля, че ще е неудобно така.
Пчелар от: Североизток

Мнение #7 Преди 6 месеца

Иван.Иванов написа:Колеги не намерих такава тема в форума, та имам желание да изкарам кошерите в гората, набелязал съм място с акациева гора, липа, аморфа, доста ниви има наблизко. На това място има 2 пчелина с по 10 кошера. Около 1 км по въздух, се намира една местност която я наричаме пчелина, има около 100-150 кошера на 4-5 човека. Желанието ми да изкарам кошерите в гората, е голямо, но ме спъва мисълта, че без такава къщичка не мога да ги изкарам. Причините са ---> при всяко ходене трябва да нося с мен инвентара, при вадене на меда да изкарам рамките с меда, да ги занеса до село, след това пак да ги връщам, абе не става без къщичка. Мисля постройката да е с размери 4 х 5 х 2 метра. Като в нея да си държа пчеларското оборудване. Имам 10 кошера в момента и смятам, че помещението ще ми е наппълно достатъчно. Колега пчелар с около 60 кошера има помещение 3 х 4 х 2 метра и сподели, че е по добре 4 х 4 х 2 , като магазините са на комин, отвън до постройката, а не вътре. Има няколко варианта за такава къщурка. Темата е с цел да помогнете, да изкажете мнение, да видите грешките и да поправя схемата още преди да е започнал проекта. Та план номер 1 за къщурката е : купувам дървени дъски 4 метра, с размери 10 см. на 2,5 см. / 250 лева е кубика, като 1 кубик запълва около 40 квадрата, поне така пише в гугъл/. Пода да е от циментени стълбчета, като обърна голямо внимание в къщурката да не влизат мишки и други животни, щото на единия пчелар от село му изядоха рамките, гащеризони и още инвентар на стойност около 400-500 лева.. Покрива от ламарина. Лед осветление с щипки за акумолатор. Врата със катинар и прозорци със решетки. Ако взема 2 кубика, други материали и разходи излиза около 1000 лева + доста труд лятно време след работа. Вариант номер 2 е следния : Същата конструкция, като за стените вместо дърво да ползвам ламарина, но лятото в тази консерва ще става 50-60 градуса... основи, стари рамки.. няма да мога да ги складирам вътре.. Като сумата ще излезе доло горе същата. Вариянт 3 е следния : 1200 лева за доло горе читав фургон, плюс още 200-300 лева за транспорт като го купувам / зависи от къде ще го взема/ + още 200-300 лева за освежаване и ремонти. Бюджета ми е твърде малък.. но все от някъде трябва да се започне.
Имам и други идей, в къщи имаме хамбар / ако не знаете какво е, това е конструкция от желязо със мрежа и размери 2 х 1,5 и височина 2,50 метра, за складиране на царевица или дърва/, та това ако го преместя в гората, махам мрежата и забивам дъски, една вратичка, даже може да го удължа двойно за да събирам повечко материали вътре. Покрива е от ламарина.
Един от село си направи къщурка от ОСБ, като външната страна я замаза със мрежа и шпакловка, от вътре с изолация, ама като влезе мишока и го съсипа :( :x . Други идей не ми ражда ума. Сандвич панелите са доста скъпи, макар, че ако е 50 квадрата, сандвич панили има по 20 лева за квадрат и излиза колкото един фургон доло горе. Не съм се сблъсквал с подобни ремонти, мисълта ми е, колегите които вече са се сблъсквали и са видели къда са минусите и плюсовете да ударят едно рамо, да си изкажат мнението, съветите и начин за изработка на натока съоражение. Да отбележа, на това място единия пчелар има кошерите от 10-тина години, къщуракта му е от дъски, но с такива дупки, че може и лисици да спят вътре :D . До ден днешен никога не я е заключвал, центрофугата му е вътре, празни кошери, магазини и няма до сега нито един грабеж, не че ако имаш врата с катинар ще спре този който иска да влезе.

Иване, по-добре си намери един читав фургон и не се занимавай. Добре би било да не е на колела, за да ти е на ниво терен. Аз имам опит от направата на помещение 3х4м с височина 2м. Сглобяема конструкция - отделни елементи. ОSB, ламарина, дървени гредички 5х5, пода - дъски 2,5 см. За материали ще ти излезе около 2000-2500 лв.
Имам опит и с частичен ремонт на фургон. Изхвърлих му цялото дюшеме, сложих поцинкована ламарина, върху нея кофражен шпертплат, така лиших гризачите от достъп. Не помна колко ми излезе ремонта, но е за предпочитане.
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил

Мнение #8 Преди 6 месеца

Виждал съм на Калин ремонтирания фургон... то си е 3 звезден хотел :D

Мнение #9 Преди 6 месеца

Сега като си мисля има доста по алтернативен, евтин и бърз начин. Влизам в гората и режа 4 хубави прави дървета, забивам ги в пръста, покрива да е от дървени капаци с найлон или най добре ламарина, а стените да са от найлон и от вън ще забия дървени капаци, отдоло на пода да сложа циментени колчета. лед лента с щипки за акумолатор и това е.

Мнение #10 Преди 6 месеца

Нямам възможност да отделя 1000-2000 лева, та ако имам такава инвестиция бих я вложил в кошери и отводки или един двор в края на селото дето вървят по 2000 лева изоставените дворове / 2 декара / . Има хора на село гледат по 80 кошера. Пашата не е като в гората, но предимство е че са в къщи или поне на няма и 1 км. от дома.

Назад към Начинаещи

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 гости