Само за фенове на Дадант, и Блат!

Регистриран: Преди 8 месеца
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #391 Преди 2 седмици

Ангел Йосифов написа:Само да попитам.Имаш ли блат :D

Ако виждаш нешо друго, сподели!? Мога и аз да бъркам, не съм безгрешен и капацитет не съм! ;) ;) ;)
Регистриран: Преди 4 години
Пчелар от: Северозапада

Мнение #392 Преди 2 седмици

cpt_nick написа:В момента кошерът ми се намира в следната конфигурация отдолу нагоре:
- дъно с мрежест отвор
- празен магазин с рамки
-плодник на 8 пити Дадан-Блат 300мм.
- ХР, платно, надставка и в нея има стиропор и плетен найлонов чувал, като съм обезпечил 2-3 сантиметров отвор отпред за достъп на пчелите до "склада"
- два празни магазина с рамки и една пълномедна пита Дадан-Блат 300мм. - така нареченият от мен "склад"
- подкапачна рамка и капак
До 20 април целта ми е да изпълня плодника и магазина (ще обере прашеца и пресния нектар при ранен цъфтеж) под него с пчела, като пилото ще е на 5-6 рамки 70-80%, ако има по-бързо развитие качвам по-рано магазина над плодника, а под плодника слагам надставката, майката снася само в плодника, много рядко ще засее в магазина и то само на една две пити. Мога да вдигна една или две крайни пити в склада а на тяхно място да сложа строителна рамка или ВО за градеж. Полученият обем плодник + магазин е еквивалентен на 12 рамков Дадан-Блат кошер и достатъчен за около 40 000 пчели.
Имаме още 20-на дена до акацията. Нарастването на кошера се компенсира с надставката под плодника, която осигурява допълнителен обем, ако преценя, че им е малко, слагам един магазин отдолу с празни пити.
Преди акацията свалям плодника долу по метода Демари (превантивно) над надставката, качвам магазините над него и в тях слагам запечатаното пило и допълвам с магазинни пити. Конфигурацията е дъно, надставката, плодник, два магазина и "склад"....
Замислям се дали да не сложа сега март месец едно платно под плодника за да го затопля по-добре...?!

Прекалено много разчиташ на празния магазин под плодника/от 2-3 години магазините са ми по кошерите целогодишно имам бегли наблюдения/ .Магазин от долу върши работа при топло време и при силна паша с пити изградени за пило а не с тия междинките де са градени в паша.През другото време пчелите го избягват искат да вървят на горе явно това е някакъв истинкт.Е вярно слагат някакъв прашец ама умрела работа.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #393 Преди 2 седмици

cpt_nick написа:Ако виждаш нешо друго, сподели!? Мога и аз да бъркам, не съм безгрешен и капацитет не съм! ;) ;) ;)

Колега,разбра ли какво те попитах.Пак ще попитам."Имаш ли брат" :D
Иначе вс е ОК. :thumbup:
Пчелар от: Северозапада

Мнение #394 Преди 2 седмици

Ангел Йосифов написа:Колега,разбра ли какво те попитах.Пак ще попитам."Имаш ли брат" :D
Иначе вс е ОК. :thumbup:

Вероятно не е чувал за Йоан Златоусти и Пеца Мъченишки.

Мнение #395 Преди 2 седмици

Георги 1974 написа:Прекалено много разчиташ на празния магазин под плодника/от 2-3 години магазините са ми по кошерите целогодишно имам бегли наблюдения/ .Магазин от долу върши работа при топло време и при силна паша с пити изградени за пило а не с тия междинките де са градени в паша.През другото време пчелите го избягват искат да вървят на горе явно това е някакъв истинкт.Е вярно слагат някакъв прашец ама умрела работа.

Магазинът отдолу е основно да създава обем за така наречените "резервни" пчели, при повишаване на температурата в гнездото пчелите се спускат надолу за да я контролират по-лесно, даже излизат навън от кошера, за яйцеснасяне не става дума тук, пчелите складират нектара и прашеца долу и след това го местят по предназначение, виж ако го сложим над плодника след средата на април, тогава ако има паша и е топло майката може да се качи в него. Плодникът от 8 рамки е напълно достатъчен да осигури нуждите на майката за яйцеснасяне.Пролетта, ако е "хладна" и не развиваш ускорено семейството, докато се изпълни на 6 и повече пити с пило на 80%, и дошла акацията. "Складът" отгоре също дава обем за щъкане на пчелата, там има и меден запас, от който те могат да взимат при нужда, а също така могат да "складират" мед при "екстренна" ранна паша... Това ми е идеята в основни линии. "Обем" отдолу + Плодник, "Обем" отгоре при необходимост...
Много често при Дадан-Блат 12 рамки, ако сложиш преградна дъска и не го разшириш своевременно в празното пространство пчелите почват да градят и слагат нектар. Представи си го, че съм им дал тази възможност със "Склада" отгоре и Магазина отдолу по вертикала обаче т.е. имаме три обема на кошера:
- отдолу "хладен обем" - Магазин, над него се получава "термична преграда"
-по средата "топъл обем" - Плодник, над нея изолационен "таван" с отворен проход
- отгоре "хладен-топъл обем" - Склад.
"Разширяваме" единствено "топлия обем" чрез манипулации в Плодника и с помощта на магазин/и и ХР.
Единствено трябва да видя само кой вход да е отворен. Ако е отворен входът на Плодника пчелата пролетно време трудно ще слезе на по-долен вход :lol: :lol: :lol:
Пчелар от: София--Враца

Мнение #396 Преди 2 седмици

Здравейте,

За мен, технологията на всеки един от нас, е свързана с целите които сме си поставили.
Моята е колкото мога по-малко да ги ровичкам, също така поради лабава кръстачка избягвам вдигането
на корпуси, магазини, и т.н.
За сега, не че съм доволен от постигнатото, но се боря като св.ня с тиква.
Що се касае от 11 зазимени на 10.02. всичките бяха налице.Притеснява ме топлото
време, но ще ги броим в края на март началото на април.

Поздрави, Г. Георгиев
Пчелар от: изодзад Рости
Контакт:

Мнение #397 Преди 2 седмици

cpt_nick написа:Магазинът отдолу е основно да създава обем за така наречените "резервни" пчели, при повишаване на температурата в гнездото пчелите се спускат надолу за да я контролират по-лесно, даже излизат навън от кошера, за яйцеснасяне не става дума тук, пчелите складират нектара и прашеца долу и след това го местят по предназначение, виж ако го сложим над плодника след средата на април, тогава ако има паша и е топло майката може да се качи в него. Плодникът от 8 рамки е напълно достатъчен да осигури нуждите на майката за яйцеснасяне.Пролетта, ако е "хладна" и не развиваш ускорено семейството, докато се изпълни на 6 и повече пити с пило на 80%, и дошла акацията. "Складът" отгоре също дава обем за щъкане на пчелата, там има и меден запас, от който те могат да взимат при нужда, а също така могат да "складират" мед при "екстренна" ранна паша... Това ми е идеята в основни линии. "Обем" отдолу + Плодник, "Обем" отгоре при необходимост...
Много често при Дадан-Блат 12 рамки, ако сложиш преградна дъска и не го разшириш своевременно в празното пространство пчелите почват да градят и слагат нектар. Представи си го, че съм им дал тази възможност със "Склада" отгоре и Магазина отдолу по вертикала обаче т.е. имаме три обема на кошера:
- отдолу "хладен обем" - Магазин, над него се получава "термична преграда"
-по средата "топъл обем" - Плодник, над нея изолационен "таван" с отворен проход
- отгоре "хладен-топъл обем" - Склад.
"Разширяваме" единствено "топлия обем" чрез манипулации в Плодника и с помощта на магазин/и и ХР.
Единствено трябва да видя само кой вход да е отворен. Ако е отворен входът на Плодника пчелата пролетно време трудно ще слезе на по-долен вход :lol: :lol: :lol:

Тва ще да имаш три четири яки паши. Аз при мене до кога не напълнят плодника и магазина с пчели ич и пръста си на мръдвам да местя само раня .
Дълбок поклон пред жертвите на капитализма на 21 век !
Що е то БахуръТ и намира ли място той в марксистко политическата философия !
Ранътъ прай борбътъ! Салкъна цъфти, Пчеларинът рани, ний борим - Връмугу :obscene-sexualspermblue:

Мнение #398 Преди 2 седмици

Винаги през Февруари слагаме "голямата" кошница, ама лятото ни среща "баба Меца" и ни хапва :doh: :doh: :doh: от медеца.....!?

Мнение #399 Преди 1 ден

Петъчен майстор пчелар

Мнение #400 Преди 1 ден

cpt_nick написа:https://www.youtube.com/watch?v=ALL3IRAy1WE

Добре,че нямаш брат :D :D :D

Назад към Дадан-Блат

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости