Само за фенове на Дадант, и Блат!

Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #321 Преди 1 седмица

barkov1982 написа:Въпросът е некоректен има семейства и рано на пролет не се събират в 6рамков,ти и да им дадеш магазин най вероятно ще си разширят гнездото

В моята практика нямало повече от 6-ет пити пило, обаче "от летва до летва"! Искам да кажа 6-так Дадан-Блат достаточен за пило. Но ако няма " брадичка с пчели" в плодника, то сложен отгоре магазин може и седмица бъде "не актуален" за тях. Искам да кажа, аз сторонник на "тясно-вертикално развиване на пч.семейство". Поне, практика (за сега) подтвърждава мои предварителни! хоби-изводи ))
Успех!
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #322 Преди 1 седмица

Бърз написа:Според Вашия практичен опит, кое семейство (на пролет) по бързо (без дополнително качването на пило) усвои/изгради магазина за складиране на мед?
Където Плодник и Магазин на:
* 12 рамки
* 10 рамки
* 8 рамки
* 6 рамки ???

Всичко зависи от майката ии от броя на изимувалите пчели. Кош пило не прави. Ако искаш топло и в 12так ще го осигуриш. Пчелите ранна пролет правят пило колкото си „мислят” че могат да покрият и отоплят. Иначе мисля, че 7 рамков Дадан-Блат с два корпуса за плодник е оптимален вариант, само дето кулите не са ми по сърце...
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #323 Преди 1 седмица

nikawr написа:Всичко зависи от майката ии от броя на изимувалите пчели. Кош пило не прави. Ако искаш топло и в 12так ще го осигуриш. Пчелите ранна пролет правят пило колкото си „мислят” че могат да покрият и отоплят. Иначе мисля, че 7 рамков Дадан-Блат с два корпуса за плодник е оптимален вариант, само дето кулите не са ми по сърце...

Аз пък най харесвам кулите.Такъв перфектен градеж без да храниш трудно можеш да направиш в плодник без Строителна Рамка. :D
Контакт:

Мнение #324 Преди 1 седмица

jdrumev написа:Аз пък най харесвам кулите.Такъв перфектен градеж без да храниш трудно можеш да направиш в плодник без Строителна Рамка. :D

То пак храниш, ама не виждаш.... :lol: Какъв е подписа на Реми: ранътъ парай... ;)
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
ИПМ

Мнение #325 Преди 1 седмица

nikawr написа:То пак храниш, ама не виждаш.... :lol: Какъв е подписа на Реми: ранътъ парай... ;)

Е аз мед на 3-4лв не давам.Така ,че мога си го позволя ;) :D :lol:

Мнение #326 Преди 1 седмица

За да даде едно семейство максимум мед още през време на акацията, а за някои райони още от рапицата, то тези семейства трябва да са готови още от август предната година. Условията ще са тези, които да бъдат в даден момент за да се развива нормално даденото семейство. Няма универсална формула по която да се процедира, така, че всички семейства да дадат мед. Слабо семейсто да даде мед? Ще даде друг път. Когато семейството е силно, то майката е в кондиция, пилото следствие на това ще е повече, следствие на това пък младите пчели ще са повече и ще хранят обилно майката, която пък ще снася още по - добре. От младите пчели пък ще има повече летяща и те така. Кога в слабото ще има това? Ами когато стане силно. Слабо ли е излязло от зимата трудно става силно. Нещо не му е в ред. Сто процентов пчелин силен няма. 1/5 винаги са мърши, без значение причината. А кошерите до някъде имат значение, до някъде - не. Големия трудно се затопля, малкия е лесно, но в големия има добро семейство, а в малкия слабо. Добре. Обратно разположение - зле.
ИПМ

Мнение #327 Преди 1 седмица

Не съм съгласен с теб за това,че от август се подготвя семейство за акация.Средата на февруари за нашия район си стига,а за Бояна него развишли докато е цъфнала акацията цепи и чакай липа. :D Рекорда ми до сега е 12р Дадан-Блат с 11 рамки пило до средата май. ;)
Контакт:

Мнение #328 Преди 1 седмица

jdrumev написа:..Рекорда ми до сега е 12р Дадан-Блат с 11 рамки пило до средата май. ;)

Тва заедно с пилото на молеца ли е броено? :think: :lol:
ИПМ

Мнение #329 Преди 1 седмица

nikawr написа:Тва заедно с пилото на молеца ли е броено? :think: :lol:

Без. ;)

Назад към Дадан-Блат

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости