Само за фенове на Дадант, и Блат!

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #281 Преди 1 година

barkov1982 написа:По малко от колкото ми се иска иначе 4 години от 2015

2019 ще станат четери календарно де иначе на пчеларски сезони да четери.
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Североизток

Мнение #282 Преди 1 година

barkov1982 написа:Благодаря, помагат ми двама много сериозни пчелари и смея да експериментирам достатъчно. Гогата ме захранва достатъчно с теории някой от които ги пробвам и наблюдавам и анализирам според мойте си разбирания. А да не забравям и близо 7000те хиляди поста на един съфорумец ама няма да го казвам да не се фука :clap: :clap: :lol: :lol:

Само не ми казвай, че единия от първите двама е Янчо, че той не веднъж те споменава като свой ученик. Но дори и да е той, просто е попаднал на ученик, не че учителя е читав.
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Пчелар Мераклия
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Благоевград

Мнение #283 Преди 1 година

kuline написа:Само не ми казвай, че единия от първите двама е Янчо, че той не веднъж те споменава като свой ученик. Но дори и да е той, просто е попаднал на ученик, не че учителя е читав.

Не не е той, но аз като съм чел всички вас (няма да изброявам за да не изпусна някой), каквото съм си харесал съм го пробвал,но съобразено с моя район и климат и развитие, не на сляпо, без значение системата.
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Лакатник, Козлодуй

Мнение #284 Преди 5 месеца

Ангел Йосифов написа:Двукорпусната технология,независимо 6,7,8,10,12 рамкови кошери е една и съща.Трябва да се знае,че за силно семейство е необходим обем за 24дб плодникови рамки+един магазин,а за плодникова част са достатъчни и 6-8 плодникови рамки.
Развитието зависи от фенологичния календар на района и от поставените,реалистични цели....
8 Дадан-Блат ги зимувам на:дълбоко дъно,магазин,корпус,като в корпуса изваждам 1-2 рамки.На пролет,като изпълнят плодника,поставям втори корпус със ВО.След напълването и на втория корпус със пчели и пило поставям още 1-2магазина.В навечерието на акацията,правя ротация.На дъното поставям плодника с новоизградените рамки и майката.Следва магазина,който още от есента е бил на първа позиция и който през ранна пролет е обрал излиш ия прашец.Следват другите два магазина и най отгоре плодника със старите рамки,но с обър ата назад,кръгла прелка....

Предварително се извинявам, че вадя този стар пост, но ще помоля (и не само автора) за малко повече новобрански разяснения.
Тази пролетната конфигурация ми е много интересна - на 1-во място се поставя плодникът с новоизградените пити и с последното пило и майката. На 2-ра позиция следва магазин, който може да е с прашец или празен. Следват един или два празни магазина и на последна позиция плодникът, който вече би трябвало да е празен от пило, но с обърната назад кръгла прелка. Защо прелката е назад? За да опразнят пчелите корпуса и да пълнят с акация само магазините или е друга причината? Например пчелите да пълнят и последния плодник, но това ще е голямо разширение?!
Какви са следващите ротации след акацията та чак до зазимяването?
Поздрави,
Иван
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #285 Преди 5 месеца

Я па да ти кажем: Остави сложните системи. Едно, че нищо няма се получи, друго че ...пак няма да се получи...
Това е "висш пилотаж" на капацитетите във всички форуми, ама не сработва често и при тях... :D
Няма да откриваме топлата вода - първо колелото трябва да се открие. :thumbup:
Пчелар от: Лакатник, Козлодуй

Мнение #286 Преди 5 месеца

morriddin написа:Я па да ти кажем: Остави сложните системи. Едно, че нищо няма се получи, друго че ...пак няма да се получи.. :thumbup:

Виж, не бих копирал сляпо никоя система, но логиката, за която попитах, бих изплагиатствал без угризения от колегата :thumbup:
Мисля, че в наши дни, да не се възползваш от корпусната технология при Дадан-Блат е проява на лош вкус, както и да се учиш от собствените си грешки, а аз нямам много време, затова искам да науча всичко, тук и сега ;)
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #287 Преди 5 месеца

morriddin написа:Я па да ти кажем: Остави сложните системи. Едно, че нищо няма се получи, друго че ...пак няма да се получи...
Това е "висш пилотаж" на капацитетите във всички форуми, ама не сработва често и при тях... :D
Няма да откриваме топлата вода - първо колелото трябва да се открие. :thumbup:

Малко бъркаш.Напримерно аз не искам да работя,а той господ решава дали ще сработи.Как вика Барачето"Текнели нектара всите сме пчелари." ;) :D :D
Петъчен майстор пчелар

Мнение #288 Преди 5 месеца

Във долния плодник-бъдещ горен,винаги си има пило,предимно запечатано,но почти винаги има и личинки подходящи за извеждане на майка.Та затова се обръща с прелката на зад.
В събота,ако Шефа даде,ще снимам.
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #289 Преди 5 месеца

На Бати Янчо/Месията/е малко по различен метода.Не ползва горни отвори.За сега до тук е стигнал Новинкий.
Това е втори корпус https://youtu.be/SwTWmPSv1oQ Това е първи https://youtu.be/RGg8Mc5pAuk,а за десерт съм оставил това https://youtu.be/90emvm0kMjc. ;) :violin: :lol: :lol:
Наложисе трети корпус Дадан-Блат да му се сложи как забелязахте побелели питите на втори. :D :D
п.п.За критиците да не забравят ,че е пладне. ;) :D :D

Мнение #290 Преди 5 месеца

zx7r написа:Предварително се извинявам, че вадя този стар пост, но ще помоля (и не само автора) за малко повече новобрански разяснения.
Тази пролетната конфигурация ми е много интересна - на 1-во място се поставя плодникът с новоизградените пити и с последното пило и майката. На 2-ра позиция следва магазин, който може да е с прашец или празен. Следват един или два празни магазина и на последна позиция плодникът, който вече би трябвало да е празен от пило, но с обърната назад кръгла прелка. Защо прелката е назад? За да опразнят пчелите корпуса и да пълнят с акация само магазините или е друга причината? Например пчелите да пълнят и последния плодник, но това ще е голямо разширение?!
Какви са следващите ротации след акацията та чак до зазимяването?
Поздрави,
Иван

Ако сложиш една ханеманова решетка над магазините има голяма вероятност да получиш майка директно горе.
Не знам дали Ангел го прави така ,но при мен често се случва.

Назад към Дадан-Блат

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост