Само за фенове на Дадант, и Блат!

Петъчен майстор пчелар
Регистриран: Преди 2 години

Мнение #301 Преди 2 седмици

jdrumev написа:Майсторе,за какво ти е тая хранилка? ;) :lol: :lol: Нищо не вземат отварата вкисна. :D :D

Дака,тук съм пропуснал да ти отговоря :mrgreen:
Става въпрос за медена шапка,като при Венер -6кг мед в 12сантиметров корпус.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #302 Преди 2 седмици

Бърз написа:Здравейте коллеги!
Искам да попитам от по опитни пчелари - роботи ли някой с 6- рамков Дадан-Блат (за плодник) + магазини?

Имам 6 рамкови корпусчета,които ги ползвам за нукове или капани.На последна паша,около 1 юли, ги товаря един върху друг и става медовик.Редовно си взимам по 20-25кг мед.
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #303 Преди 2 седмици

Ангел Йосифов написа:Имам 6 рамкови корпусчета,които ги ползвам за нукове или капани.На последна паша,около 1 юли, ги товаря един върху друг и става медовик.Редовно си взимам по 20-25кг мед.

Запалих за една идея...)) Зопочнах пчеларствам от Дадан-Блат 10-ка, после на 9-ет рамки (в 10 рамков корпус), миналият сезон "стигнал" до 7-ем рамки в плодника (с две преградни табли) и три пъти помалко прегледи на пч.семействи. И опит (кол-во пило/мед в плодника,) дава извод - отимално да бъде 6-ет пити, за да исключим и есенни/пролетни подреждане/стесняване/разширяваня. Започнах да търся - роботи ли изобщо някой така? (6 рамков плодник Дадан-Блат и 3-4 магазина). Обаче, за сега, практичен опит намерих само при соотечественници. Сигурно и в България някой практикува...
https://www.youtube.com/watch?v=MI68C655Vns
https://www.youtube.com/watch?v=ybXNgOkyJ-w - практикува подвижно (до 1 300 км. :) ), 100-на кошера...
Регистриран: Преди 3 години

Мнение #304 Преди 2 седмици

Бърз написа:Запалих за една идея...)) Зопочнах пчеларствам от Дадан-Блат 10-ка, после на 9-ет рамки (в 10 рамков корпус), миналият сезон "стигнал" до 7-ем рамки в плодника (с две преградни табли) и три пъти помалко прегледи на пч.семействи. И опит (кол-во пило/мед в плодника,) дава извод - отимално да бъде 6-ет пити, за да исключим и есенни/пролетни подреждане/стесняване/разширяваня. Започнах да търся - роботи ли изобщо някой така? (6 рамков плодник Дадан-Блат и 3-4 магазина). Обаче, за сега, практичен опит намерих само при соотечественници. Сигурно и в България някой практикува...
https://www.youtube.com/watch?v=MI68C655Vns
https://www.youtube.com/watch?v=ybXNgOkyJ-w - практикува подвижно (до 1 300 км. :) ), 100-на кошера...

Аз работя с 8 седмака по този начин. Нищо сложно. Ползвам ги за отводки, рояци и след като се развият - магазин. Да не стоят празни. Лошото е обратното, че когато са заети и излезе рояк примерно става сложно.

Мнение #305 Преди 2 седмици

solaris60 написа:Аз работя с 8 седмака по този начин. Нищо сложно. Ползвам ги за отводки, рояци и след като се развият - магазин. Да не стоят празни. Лошото е обратното, че когато са заети и излезе рояк примерно става сложно.

Слагате ХР? Аз, тази година, за първи път, роботих без тях (в 10 рамков магазин - 9 пити) и много доволен от резултат - нито една майка не снасяла в магазини.

Мнение #306 Преди 2 седмици

Бърз написа:Слагате ХР? Аз, тази година, за първи път, роботих без тях (в 10 рамков магазин - 9 пити) и много доволен от резултат - нито една майка не снасяла в магазини.

Аз не ползвам ХР.

Мнение #307 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:Имам 6 рамкови корпусчета,които ги ползвам за нукове или капани.На последна паша,около 1 юли, ги товаря един върху друг и става медовик.Редовно си взимам по 20-25кг мед.

Как зимуват, после, семейства в 6-ет рамкови корпусчета? Има ли разлика в пролетно развитие, усвояване/градеж на нови магазини и т.н.т.
Благодаря.
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #308 Преди 1 седмица

Бърз написа:Как зимуват, после, семейства в 6-ет рамкови корпусчета? Има ли разлика в пролетно развитие, усвояване/градеж на нови магазини и т.н.т.
Благодаря.

Имам 2 стари 6 рамкови нука с по 2 магазина. Редовно ги зареждаме края на пролетта с пчели. Вадим мед от слънчогледа от 2та магазина и зимуват така. Напролет ги прехвърлям в десятка, и пак същия цикъл. Осезаема разлика в пролетното развитие спрямо другите няма, по скоро от майката, ако има някаква...
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Мнение #309 Преди 1 седмица

nikawr написа:Имам 2 стари 6 рамкови нука с по 2 магазина. Редовно ги зареждаме края на пролетта с пчели. Вадим мед от слънчогледа от 2та магазина и зимуват така. Напролет ги прехвърлям в десятка, и пак същия цикъл. Осезаема разлика в пролетното развитие спрямо другите няма, по скоро от майката, ако има някаква...

Ако поизчакаш малко с прехвърлянето и ще се усети.
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #310 Преди 1 седмица

solaris60 написа:Ако поизчакаш малко с прехвърлянето и ще се усети.

Може, ама като видя че им утеснее малко и ги мятам в по-голяма квартира. Иначе тез нукове са на 3,5 см дъска. Сигурно са по стари от мен, вече се разпадат ама все ги ремонтирам заради магазините им... :lol:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Назад към Дадан-Блат

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости