Само за фенове на Дадант, и Блат!

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #311 Преди 1 седмица

Ей го единия шестак, четвърти подред, а другото малко е 7 рамково... ;)
Само за фенове на Дадант, и Блат  - aec2e535db3d4a49_0.jpg
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 3 години

Мнение #312 Преди 1 седмица

nikawr написа:Ей го единия шестак, четвърти подред, а другото малко е 7 рамково... ;)
aec2e535db3d4a49_0.jpg
Изображение

Ти сега ли ходиш да ги щракаш? :lol: Тези от ляво все едно са два мои, един върху друг. :lol:
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #313 Преди 1 седмица

solaris60 написа:Ти сега ли ходиш да ги щракаш? :lol: Тези от ляво все едно са два мои, един върху друг. :lol:

Като биг брадър ги наблюдавам... :lol:
Зимя всички с на по един магазин...
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Петъчен майстор пчелар

Мнение #314 Преди 1 седмица

nikawr написа:Имам 2 стари 6 рамкови нука с по 2 магазина. Редовно ги зареждаме края на пролетта с пчели. Вадим мед от слънчогледа от 2та магазина и зимуват така. Напролет ги прехвърлям в десятка, и пак същия цикъл. Осезаема разлика в пролетното развитие спрямо другите няма, по скоро от майката, ако има някаква...

Зимуват си нормално.В момента имам зимуващи в 5,6,8,10,12 и 24 рамкови кошери,но не обема е решаващ за успешното зимуване,а физиологическата подготовка,и хранителните запаси...
Иначе и аз,като Ник,на 6-ците,като им отеснее ги прехвърлям в по голям кошер или използвам пилото за корекции,тук-там.
П.П.Сгрешил съм цитата :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #315 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:Зимуват си нормално.В момента имам зимуващи в 5,6,8,10,12 и 24 рамкови кошери...

Според Вашия практичен опит, кое семейство (на пролет) по бързо (без дополнително качването на пило) усвои/изгради магазина за складиране на мед?
Където Плодник и Магазин на:
* 12 рамки
* 10 рамки
* 8 рамки
* 6 рамки ???
ИПМ
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #316 Преди 1 седмица

За моя район 6-8,но всичко зависи от развитието на семейството и какво целиш.Тук пак бих намесил възрастовия баланс и притока на прашец. :D :lol:Мнението може да не ми е вярно защото напоследък много греша... :D :lol:
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #317 Преди 1 седмица

Бърз написа:Според Вашия практичен опит, кое семейство (на пролет) по бързо (без дополнително качването на пило) усвои/изгради магазина за складиране на мед?
* 12 рамки
* 10 рамки
* 8 рамки
* 6 рамки ???

Въпросът е некоректен има семейства и рано на пролет не се събират в 6рамков,ти и да им дадеш магазин най вероятно ще си разширят гнездото
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Петъчен майстор пчелар

Мнение #318 Преди 1 седмица

Бърз написа:Според Вашия практичен опит, кое семейство (на пролет) по бързо (без дополнително качването на пило) усвои/изгради магазина за складиране на мед?
* 12 рамки
* 10 рамки
* 8 рамки
* 6 рамки ???

Е,как,кое семейство ще изгради първо-разбирасе,мои те са първи :D Шегувам се. :D
Аз съм хоби-пчелар,мързелив,пък и пчелите са ми далеч от мен.Предпочитам работа с голям обем и млади,августовско-септемврийски майки.
Шестака е тесен и би следвало първи да има нужда от магазин-корпус.Но пък,кълбото няма да е кълбо,а сплескано кълбо,което ще "оскъпи" поддържането на оптимални условия.За да напълни крайните рамки със пило,ще трябва времето да се е затоплило,демек през май.Осмака,и на него му трябва топло време,за да напълне крайните рамки със пило.....
Мисля,че най-бързо ще се справи десетака.Той още в края на април има 8р.пило,както и дванайсетака,но 12-та има още 2 рамки за освояване,преди да заработи горе.
Таааа,моето мнение е-10 рамки.
Регистриран: Преди 1 година

Мнение #319 Преди 1 седмица

jdrumev написа:За моя район 6-8,но всичко зависи от развитието на семейството и какво целиш...

30% силни + 30% средни +30 слаби и 10% зимни загуби. От живи как да получим максимум (в общи килограми) на първа паша (ако наред с времето, на Акация)?
1. Изравняването на целия пчелин до " 90% средно ниво" ?
2. Обединяването до "60% силно ниво" ?
3. Или да получим "max" от всякакво семейство (и силно, и средно, и слабо)?

Аз залагам за трето, обаче ако не променим брой пити (в плодника и магазин) според всякакво семество, според неговата сила (да плътно!!! покриват плодникови пити) - не може да стигнем до резултат. Става дума - и от слабак може да хванем 5 пити с акациев мед, ако на време стесним и плодник и магазин до 5 пити...иначе пропуснем паша.
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #320 Преди 1 седмица

Мисля,че 6 е по добрия вариянт,а слабите разцепвам и правя отводки,но как казах моите мнения много може и да не ти помогнат.Нямам много опит и знания.

Назад към Дадан-Блат

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости