Кошери от стиропор

Профилна снимка
nikawr
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #151 Преди 8 месеца

Най-ефтин 3 см гладък фибран във Варна е в Строй маркет: Регистрирайте се, за да видите линка
Дано не прозвучи като реклама, не работя там, но кат търсих есента из борсите, там цената е с лев надолу от другите.
На сайта им пише че имат магазин и складове в София, Варна, Добрич, Шумен и Каварна.
Предната година, като тръгна слънчогледа се оказа, че сме неподготвени с достъчно магазини... За 5 мин се прави магазин, само паша да има... :icon-lol:

Бат Ицо, с какво ще мажеш корпусите от вътре, за да не ги гризат?
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
Бат Ицо
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #152 Преди 8 месеца

nikawr написа:Най-ефтин 3 см гладък фибран във Варна е в Строй маркет: Регистрирайте се, за да видите линка
Дано не прозвучи като реклама, не работя там, но кат търсих есента из борсите, там цената е с лев надолу от другите.
На сайта им пише че имат магазин и складове в София, Варна, Добрич, Шумен и Каварна.
Предната година, като тръгна слънчогледа се оказа, че сме неподготвени с достъчно магазини... За 5 мин се прави магазин, само паша да има... :icon-lol:

Бат Ицо, с какво ще мажеш корпусите от вътре, за да не ги гризат?

Както писа един колега с С200
Профилна снимка
distedi
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Русе

Мнение #153 Преди 8 месеца

nikawr написа: ... с какво ще мажеш корпусите от вътре, за да не ги гризат?

Вече 5 години пчелите ми си живеят в кошери от гладък фибран (FIBRAN XPS 300 L). От вътрешната страна се е случвало да гризнат леко, но САМО ако рамката е прилепнала плътно до стената на корпуса! Изгризаното може да се каже, че е с дълбочина максимум 1 сантиметър, а широчината около 5-8 сантиметра.
Друго място, където съм виждал изгризано, това е прелката. Докато семейството е на широко - няма да видиш пчела, която да пипне фибрана. Когато стане тясно или по време на пашата - пчелите си разширяват прелките. Това го установих през първите 2 години и от тогава имат прелка на всеки корпус. Ако стандартната прелка е била около 2 см., след изгризване са я разширявали на 3-4 см. в диаметър. На есен - има случаи, когато са запушвали тези отвори :)
Нуклеусите съм ги направил от 2 см фибран с вафлен релеф. Когато вътре е настанена отводка и има достатъчно обем за развитие - НЯМА изгризване на фибран. Когато обемът започне да се изпълва на 80-90% - първото гризане се появява на прелката - отново я разширяват. Дойде ли този момент - прехвърлям в кошер. В началото се занимавах да намажа с Ц-200 от вътрешната страна на прелката, но вече не виждам смисъл. Затова всички нуклеуси и кошери от фибран са обработени САМО от външната страна. Боядисани са с фасаген, понеже от слънцето започват да се разпадат. От вътрешната страна - пчелите си обработват всчико сами... с прополис :)
Това е в общи линии опитът ми с фибран в пчеларството. Предполагам е красноречиво и това, че дървени кошери нямам.
Димитър Димитров
Профилна снимка
nikawr
Контакт:

Мнение #154 Преди 8 месеца

Попитах, защото корпусите ги намазах с течна гума Акрофлекс на водна основа. Мисля че няма да ги пипнат отвътре. Колкото до прелките, няма да има проблеми. Реших проблема с дървено мрежесто дъно и корпусите са с дървена рамка.... :)
Иначе на нуковете съм смачкал една пвц тръба до 1 см. Няма гризане там... :)
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
Бат Ицо

Мнение #155 Преди 8 месеца

nikawr написа:Попитах, защото корпусите ги намазах с течна гума Акрофлекс на водна основа. Мисля че няма да ги пипнат отвътре. Колкото до прелките, няма да има проблеми. Реших проблема с дървено мрежесто дъно и корпусите са с дървена рамка.... :)
Иначе на нуковете съм смачкал една пвц тръба до 1 см. Няма гризане там... :)

Рамкодържачите как си ги направил?
Профилна снимка
nikawr
Контакт:

Мнение #156 Преди 8 месеца

Бат Ицо написа:Рамкодържачите как си ги направил?

Ползвам жица кантал за рязане. На челото и на гърба преди да сглобя съндъка на 3 см. височина и на 1 см. дълбочина изрязвам стъпало. После слагам там дървена летва 2/1 см. И върху нея кова ламаринен държач който е 0,5 см висок. Понеже има и рамка върху фибрана и тя надига таванката, и като сложа рамката остава некъде 1 см до тавана.
Профилна снимка
Krass

Мнение #157 Преди 7 месеца

.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #158 Преди 7 месеца

Krass написа:.

И "здравейте!" върши същата работа ;)

Добре дошли!
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвеждащ мед - Mellarius
Профилна снимка
nikawr
Контакт:

Мнение #159 Преди 6 месеца

20 магазина са готови, остана боята само.
Кошери от стиропор - DSC_1245.JPG
Кошери от стиропор - DSC_1246.JPG
Профилна снимка
nikawr
Контакт:

Мнение #160 Преди 5 месеца

Крайно нуждаещите се получиха вчера ново санирано фибранено жилище от жилфонд.... 8-)
Кошери от стиропор - DSC_0030.JPG

Назад към Кошери