Медена пита

Профилна снимка
Sashokan
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #21 Преди 6 месеца

Боби Коцев написа:И това лошо ли е?
Някой беше писал, че северните пчели правели суха запечатка, а южните или други, мокра. Ама дали е така..

Абе хем е така, хем не е така.
Най-добрите линии бъкфаст, препоръчвани за производство на мед на пита, произлизат от Сахара и имат перфектна суха запечатка.

Вече сте виждали запечатката на едно от семействата ми. То е, с така наречената от Дамян, "куца" запечатка.

Медена пита - DSC02879.JPG

Его я и "куцата"майка.

Медена пита - DSC02733.JPG

Дали са южни пчели? Ами южни са.
Погледнато от наша и от македонска гледна точка. Все пак сме в южна България.
Погледнато обаче от гръцка, са северни.

Коментарите на този тип запечатване, които по-рано правихме, ме провокираха да потърся из интернет и намерих няколко човека, които също са публикували снимано подобно запечатване.

Медена пита - cap1.jpg

Медена пита - cap3.jpg

Медена пита - cap4.jpg

И общото между тях е, че всички са гръцки пчелари.
Профилна снимка
Боби Коцев
Пчелар от: Лом

Мнение #22 Преди 6 месеца

Sashokan написа:Абе хем е така, хем не е така.
Най-добрите линии бъкфаст, препоръчвани за производство на мед на пита, произлизат от Сахара и имат перфектна суха запечатка.

Вече сте виждали запечатката на едно от семействата ми. То е, с така наречената от Дамян, "куца" запечатка.

DSC02879.JPG

Его я и "куцата"майка.

DSC02733.JPG

Дали са южни пчели? Ами южни са.
Погледнато от наша и от македонска гледна точка. Все пак сме в южна България.
Погледнато обаче от гръцка, са северни.

Коментарите на този тип запечатване, които по-рано правихме, ме провокираха да потърся из интернет и намерих няколко човека, които също са публикували снимано подобно запечатване.

cap1.jpg

cap3.jpg

cap4.jpg

И общото между тях е, че всички са гръцки пчелари.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

А има ли пчели, които градят по специфичен начин, някаква особенност във восъкоотделянето при различните раси пчели? Ако има нещо такова, то може от там да идва разликата в запечатването.
Профилна снимка
Sashokan

Мнение #23 Преди 6 месеца

Разбира се, че има специфика при восъкоотделянето.

Имам пчели които градят и запечатват със чист бял восък.
Имам и такива, които в същото време правят восък в различни нюанси на жълтото.
Тази година хванах рояк, който градеше и запечатваше 100% сухо, със тъмен жълт восък, какъвто досега не бях виждал. Определено не е от моите кошери и не знам какъв беше произхода му.
Срещал съм и информация, че има турски пчели които правят червен восък.

Не знам от какво точно зависи, но цвета на восъка може да варира, даже в едно и също семейство.
Профилна снимка
Sashokan

Мнение #24 Преди 6 месеца

Поставена като главна цел, селекцията на запечатването едва ли може да бъде финансово оправдана. По отношение на пригодността за производство на мед на пита, аз не бих казал, че мократа запечатка би била по-малко привлекателна за клиентите от сухата. По-скоро това може да се получи от нееднородността, която може да предизвика усещане или съмнение, че нещо не е съвсем в ред с меда в дадена пита, на която има участъци с разнородно запечатване. Това лесно може да се провери чрез съответното предлагане на клиентите, а вероятно имаме и колеги с вече натрупани впечатления по този въпрос, които могат да ги споделят.
Все пак, моето лично предположение е, че тъй като различните хора имат различен вкус, предпочитанията няма да са еднозначни, а ще се разпределят върху цялата гама от възможностите за избор.

Разбира се, може да се селектира за този критерий. Въпрос на приоритети. Още повече, при определен тип развъждане, запечатването може да се затвърди и да се получи константно(типично) за дадена линия.
Ето една снимка на запечатването на меда, на пита от кошера на една близкородствено инструментално оплодена майка.

Медена пита - DSC02807.JPG

Майката е аутбредна основа за нова линия и е оплодена по схемата брат-сестра.

За мен интересната част е в информативността на полученото запечатване. Запечатването е от момент, в който всички пчели в този нуклеусен кошер вече са се подменили със собствените дъщери на майката и вече може да се приеме, че това е собственият им начин на запечатване.

В случая не ме интересува, дали това запечатване е подходящо за медена пита, а доколко бащините линии са предали собствения си начин на запечатване.

Снимал съм преди да са довършили окончателно запечатването, но просто така съм намерил питата по време на прегледа и мисля, че това не е от съществено значение.

В крайна сметка мога да кажа, че този тип запечатване е доста по-сух от това, което предпочитам и от шаблона, който е характерен за майчината линия. Явно бащиното влияние е по-силно. А доколко това се е отразило и на другите качества на дъщерите на тази майка, тепърва ще се разбере през сезона, който идва.
Профилна снимка
Sashokan

Мнение #25 Преди 6 месеца

Нека да направя едно уточнение.
Когато говоря за влияние на бащините линии, това се отнася за начина, по който е формирана линията, от която произлиза самата коментирана майка( за което аз самият нямам абсолютно никакъв принос), а не конкретно за влиянието на търтеите, с които е оплодена. Това не ми пречи да търся в проявеното от дъщерите и поведение, на специфични за дадена раса качества и да се опитвам да ги вложа(усиля) в следващите поколения.

За какво може да се използва една такава майка?
Класическият вариант е да се произведат от нея майки дъщери, които да се използват като товарни/производство на мед/, а най-добре представилите се евентуално да се ползват и за развъждане/донори на търтеи/.

Може ли да се използва за добив на мед? По-скоро не.
Нормално жизнеността на пилото на майка, оплодена по схема брат х сестра, е около 75%, което определено е недостатъчно за продуктивно семейство.
В същото време, семействата с такива майки, които съм имал, спокойно събират мед и прашец за собствени нужди и даже се запасяват с медени запаси за зимуване с лек излишък.

С колко търтеи е най-добре да се оплоди такава майка?
Ами, зависи какви цели преследвате.

Най-ефективният вариант за мен, е майката да се оплоди с 1 търтей.
За съжаление това си има и своите негативи. За нуждите на едно любителско развъждане, някои от тях все пак биха могли да бъдат избегнати. Изполването на определени трикове, и разбира се за сметка на други трудности, които биха могли да бъдат оценени от любителя като приемливи, успешно може да ви реши някои от проблемите.

В някои случаи, е по-функционално вместо с един, майката да бъде оплодена с два търтея.
Макар че, такъв подход вероятно никога не би бил използван от един сериозен професионалист.
Но, знае ли човек?
Профилна снимка
Sashokan

Мнение #26 Преди 6 месеца

Нека да се върнем към семейството с мократа запечатка. Бяха изказани съмнения за това, как може да се отразят на мокро запечатан мед ниските температури и споделени предположения и опасения за протичане на капачетата и т.н.
Аз самият нямах представа доколко са основателни, и затова реших да ги проверя при наличие на подходяща възможност.

Ето как изглеждаха някои неразпечатани участъци от питите с мокро запечатан мед на 10 март:

Медена пита - DSC03124.JPG

Медена пита - DSC03123.JPG

В зоните, където меда е кристализирал капачетата видимо са придобили куполообразна форма, но не мисля че това е особено притеснително.

Медена пита - DSC03118.JPG

Медена пита - DSC03115.JPG

Семейството зимува нормално и вече има пило върху 4 от рамките.
Характерно за всички семейства, произлизащи от тази линия е, че макар и със свободно оплодени майки, реализират добри добиви на мед и стабилно представяне. Качеството им, което отчитам като недостатък обаче е, че стартират отглеждането на пило малко по-рано отколкото ми се иска - някъде още в средата на януари.
За сметка на това, развиват мощни и високопроизводителни семейства.
За съжаление това не е моят тип пчели.
Както и да е.

Мократа запечатка събуди интереса ми и понеже смятам, че може да се приеме за специфична особеност на тази линия, честно казано, изкушавам се да проверя как ще се предава на поколението при определено родствено оплождане.

Лошото е, че нещата които съм планирал за ио и без това са повече от това, за което мога да отделя нужното време и ресурси, а също и за извършване на пълноценното тестване на резултатите.
Все пак мога да оплодя няколко майки и евентуално да ги дам на колеги, които имат необходимото желание да ги тестват по поколение. Иначе казано, да произведат необходимото количество дъщери от тях и да им направят оценка.

Ще видим. Сезонът тепърва започва.
Профилна снимка
tarty
Проф.
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Бургас

Мнение #27 Преди 6 месеца

Ако драснеш по тях, дали ще пръска вода от тях?
Профилна снимка
Sashokan

Мнение #28 Преди 6 месеца

Няма нищо такова Янчо. Нормален кристализирал мед.

Всъщност има един допълнителен оптичен ефект. В резултат на кристализацията се получава така, че питата изглежда по-светла.
Това явление е познато на всеки, който има поне малък опит. Когато напълним един буркан с тъмен нектарен мед и го оставим да кристализира, медът изглежда по-светъл.

На практика тези пити са от четвъртия подред поставен, напълнен и запечатан магазин, който беше зареден с пити, в които вече е отглеждано пило, като в повечето от тях това се е случвало многократно.

И тук логично възниква въпроса за какво ми са тези стари, черни пити, след като очевидно не са подходящи за мед на пита, а и вероятно вкуса му не ще да е от най-добрите. Че на всичко отгоре и поставени над ханеманова решетка.

Ами много просто – това са пити, които си бяха за изхвърляне, но нямах други свободни магазинни рамки, а тези ми бяха под ръка. А и не очаквах, че ще ги напълнят.

Плодникът на семейството беше ограничен на 10 рамки Лангстрот-Рут, а върху хр имаше поставени 3 магазина. Въпреки това пчелите преливаха, а нощно време брадата ставаше прекалено голяма и трябваше да ги разширя по някакъв начин.
Това е историята.

Пчелите предпочетоха да качват меда в най-горния , четвърти магазин вместо да го депозират в плодника. Не знам, дали това се дължи на наличие на такива генетични заложби, или е поради дефицита на място в самия плодник, или и на двете едновременно.

В крайна сметка трите магазина си ги изцентрофугирах, а тези пити останаха като зимни запаси.
Профилна снимка
tarty
Проф.
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Бургас

Мнение #29 Преди 6 месеца

Попитах, защото имах точно такива подобни преди да ми загинат половината семейства. Рамките бяха плодниковите и след драскане отгоре пръскаше вода(течност).
Профилна снимка
зуница
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #30 Преди 6 месеца

tarty написа:Попитах, защото имах точно такива подобни преди да ми загинат половината семейства. Рамките бяха плодниковите и след драскане отгоре пръскаше вода(течност).

Стигна ли до някакво обяснение? :?: :think:

Назад към Мед