ОСНОВИ

Профилна снимка
darkvr
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Враца

Мнение #111 Преди 9 месеца

Имам един въпрос към Друмев, това е твой пост в в пчелари.ком- И по-нависочко ги слагайте капанчетата, че миналата година на един от мойте му порастнаха краченца....какви времена дойдоха - да крадат на хората капаните за пчели!!...и то щото слушах акъла на синковеца - "абе кой ще го види/намери из тия гюрлюци ", беше на човешки бой сложен, и съответно изчезна.

Аз за това правя капани със себестойност около 3-5лв и да го повлекат не е загуба.Важното е другите да се напълнят.На пчелина е най добре рамка с основа търтилива скована върху дъсчица с брезентово платче което е било над рамките повреме на върбата.Евтино и ги луви без грешно.
Как правиш капани на себестойност от 3-5 лева. ? то само 6 бр.-рамки струват повече над 13 лева.
Профилна снимка
Боби Коцев
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Лом

Мнение #112 Преди 9 месеца

Георги написа:Нещо ново, поне за мен.
Дъно на восъчната килийка под ъгъл 95*.
Така личинката щяла да разполага с повече млечице.
Някъде по света произвеждат ли се такива основи?
Някой обръщал ли е внимание на това?
Моля за мнения и евентуално за впечатления!

У нас има такива основи, и на око се вижда разликата в килийките,за някакви предимства незнам.
Профилна снимка
Георги 1974
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Северозапада

Мнение #113 Преди 9 месеца

Каляване на В.О. /не съм го правил ама май е моя грешка/.

Из-за недостаточной прочности искус­ственной вощины под действием температуры и веса сидя­щих на ней пчел листы часто коробятся, и отстроенные соты принимают уродливую форму. Для увеличения проч­ности искусственной вощины я применил следующий спо­соб. Перед наращиванием я выставляю листы искусствен­ной вощины на солнце, при этом слежу за тем, чтобы тем­пература не превышала температуру плавления воска (60оС) и выдерживаю ее в таком положении 2-3 часа. Чтобы не допустить плавления вощины, под нее следует подстилать белую бумагу. Плоскость, на которую кладется вощикк, должна быть совершенно кладкой.

По истечении 2-3 ч, когда листы вощины из светло-желтых превратятся в прозрачно-белые, Их осторожно (не снимая с подставок) вносят в прохладное место, а как толь­ко они остынут, используют для наващивания в ульях.

После прогревания на солнце лист вощины приобретает достаточную прочность, никогда не коробится в ульях, и отстроенные соты получаются очень хорошие.

И. А. Москаленко, пчеловод, Краснодарский край.
Профилна снимка
Георги

Мнение #114 Преди 9 месеца

Боби Коцев написа:У нас има такива основи, и на око се вижда разликата в килийките,за някакви предимства незнам.

Пролетта ще се опитам да премеря въпросните ъгли в строителна рамка.
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Профилна снимка
Боби Коцев
Пчелар от: Лом

Мнение #115 Преди 9 месеца

Георги 1974 написа:Каляване на В.О. /не съм го правил ама май е моя грешка/.

Из-за недостаточной прочности искус­ственной вощины под действием температуры и веса сидя­щих на ней пчел листы часто коробятся, и отстроенные соты принимают уродливую форму. Для увеличения проч­ности искусственной вощины я применил следующий спо­соб. Перед наращиванием я выставляю листы искусствен­ной вощины на солнце, при этом слежу за тем, чтобы тем­пература не превышала температуру плавления воска (60оС) и выдерживаю ее в таком положении 2-3 часа. Чтобы не допустить плавления вощины, под нее следует подстилать белую бумагу. Плоскость, на которую кладется вощикк, должна быть совершенно кладкой.

По истечении 2-3 ч, когда листы вощины из светло-желтых превратятся в прозрачно-белые, Их осторожно (не снимая с подставок) вносят в прохладное место, а как толь­ко они остынут, используют для наващивания в ульях.

После прогревания на солнце лист вощины приобретает достаточную прочность, никогда не коробится в ульях, и отстроенные соты получаются очень хорошие.

И. А. Москаленко, пчеловод, Краснодарский край.

До колкото рзбрах, от слънцето основите стават почти прозрачни.
Тези за които писах по долу, ми направи впечатление, че стоят как да кажа.. някак "стъклени", леко прозрачни, и с гладка повърхност.
Профилна снимка
iliew
Пчелар от: Варна

Мнение #116 Преди 9 месеца

Боби Коцев написа:До колкото рзбрах, от слънцето основите стават почти прозрачни.
Тези за които писах по долу, ми направи впечатление, че стоят как да кажа.. някак "стъклени", леко прозрачни, и с гладка повърхност.

Погледни ги след 2-3 седмици!
Профилна снимка
Александров
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Плевен

Мнение #117 Преди 8 месеца

основа от Пчеларски център Русе
Прикачени файлове
ОСНОВИ - 20180329_180114.jpg
ОСНОВИ - 20180329_180147.jpg
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #118 Преди 8 месеца

darkvr написа:Имам един въпрос към Друмев, това е твой пост в в пчелари.ком- И по-нависочко ги слагайте капанчетата, че миналата година на един от мойте му порастнаха краченца....какви времена дойдоха - да крадат на хората капаните за пчели!!...и то щото слушах акъла на синковеца - "абе кой ще го види/намери из тия гюрлюци ", беше на човешки бой сложен, и съответно изчезна.

Аз за това правя капани със себестойност около 3-5лв и да го повлекат не е загуба.Важното е другите да се напълнят.На пчелина е най добре рамка с основа търтилива скована върху дъсчица с брезентово платче което е било над рамките повреме на върбата.Евтино и ги луви без грешно.
Как правиш капани на себестойност от 3-5 лева. ? то само 6 бр.-рамки струват повече над 13 лева.

Такива широки пари нямам. :D 20 бройки за 7 лв без ДДС. :D :D :D На сигурните места слагам хубави рамки,а на проблемните тия дето са за печката. :lol: :lol: :lol:
Профилна снимка
darkvr
Пчелар от: Враца

Мнение #119 Преди 8 месеца

jdrumev написа:Такива широки пари нямам. :D 20 бройки за 7 лв без ДДС. :D :D :D На сигурните места слагам хубави рамки,а на проблемните тия дето са за печката. :lol: :lol: :lol:

Дака, дай и аз да си купя такива 20 броя за 7 лв., може да включиш и ДДС-то. на 7-лева.
Сериозно говоря
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #120 Преди 8 месеца

darkvr написа:Дака, дай и аз да си купя такива 20 броя за 7 лв., може да включиш и ДДС-то. на 7-лева.
Сериозно говоря

Много сме на клона.А и не всяко е дюшеме е хубаво.

Назад към Восък