Пречистване на восък

Профилна снимка
Перо Мелиферо
Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: 2017г.

Мнение #11 Преди 4 месеца

Събрал съм 1 чувал троптина и мисля да го сложа в един казан да го кипна, но без да го пресовам, дали ще излезе нещо?
Профилна снимка
Георги
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар

Мнение #12 Преди 4 месеца

Троптината можеш да я сложиш в торба от тензух и да я притиснеш с камък в казана ( слагаш клечки на дъното да не загори ).
Другия вариант е, след като поври известно време, да изсипеш съдържанието на казана в друг съд през тензух.
С една дума и в двата случая има прецеждане.
И в двата случая ще получиш восък, с малки загуби в отпадъците.
Не забравяй оцета иначе загубите ще са доста по-големи.
Успех!
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Профилна снимка
Перо Мелиферо
Майстор - Готвач

Мнение #13 Преди 3 месеца

Пооправих си що годе сапунката, някъде около 40% изхвърлих, но в общи линии съм доволен :D
Пречистване на восък - 20180828_004.jpg

Това в средата е промито два пъти с оксалова к-на армаган от Бат Тянко да е жив и здрав! Разтвора от втората промивка използвах за тази от дясно. Резултата не ми хареса и я промих втори път с лимонена к-на. Горе-долу се получи. Разтвора на лимонената го ползвах повторно тъй като беше все още бистър за тази в ляво - незадоволителен резултат, трябва да я повторя с оксалова. Голям кеф да се правя на химик над котлона, ама как да не е когато след предното ми фиаско си сглобих чудна нова кухничка, с удоволствие да работиш в нея :D
Пречистване на восък - 20180828_003.jpg
Профилна снимка
Юрий Цветков
Старши
Пчелар от: 1997

Мнение #14 Преди 3 месеца

Перо, а тази алхимия, да не сглабяш скоро още по-нова кухня? :D

Малко не ми е ясно, защо го правиш. Ако ще твориш някакво лично изкуство от восък, ок. Но ако ще го сменяш за основи, това е напълно излишно. По-добре сготви неща на тази нова кухня.
Профилна снимка
Перо Мелиферо
Майстор - Готвач

Мнение #15 Преди 3 месеца

Не знам точно какво ще го правя, може би ще го продам, сигурно цената дето ще му взема ще е по-добра от на мърлявия или пък ще си направя основи :think:
Профилна снимка
Георги 1974
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Северозапада

Мнение #16 Преди 3 месеца

Перо Мелиферо написа:Не знам точно какво ще го правя, може би ще го продам, сигурно цената дето ще му взема ще е по-добра от на мърлявия или пък ще си направя основи :think:

Перка от един кошер колко восък си извадил тека как си ги снимал не се вижда дебелината ама ако е от бракувани пити Браво.
Профилна снимка
Перо Мелиферо
Майстор - Готвач

Мнение #17 Преди 3 месеца

Георги 1974 написа:Перка от един кошер колко восък си извадил тека как си ги снимал не се вижда дебелината ама ако е от бракувани пити Браво.

От стари пити които се бяха съсипали, цял сандък беше, около 1,5 см е дебелината на дисковете. Вчера сварих и троптината в казана, сега ще ходя да видя какво се е получило, но няма да е много, явно си трябва преса :think:
Профилна снимка
nikawr
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #18 Преди 3 месеца

Перо Мелиферо написа:От стари пити които се бяха съсипали, цял сандък беше, около 1,5 см е дебелината на дисковете. Вчера сварих и троптината в казана, сега ще ходя да видя какво се е получило, но няма да е много, явно си трябва преса :think:

Таз зима към това съм се насочил, да си направя преса за топене на восък. ;)
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
Перо Мелиферо
Майстор - Готвач

Мнение #19 Преди 3 месеца

Да ви кажа каква я свърших. Първо, това с изваряването на троптината не си е работа, ако не разполагате с подходящото оборудване!
Та вързах чувала и го сложих в казана, затиснах с камъни отгоре, налях дъждовна вода и прибавих необходимото количество киселина. Възпламених. След като завря, започнах с всичка сила да натискам периодично един по един камъните с един клон, докато най-накрая успях да съдера чувала :doh: . Получи се това:
Изображение
На сутринта, след като изстина, успях да събера някакъв восък барабар с боклуците и го сложих в тенджерката:
Изображение
направи ми впечатление, че имаше доста останал восък по троптината и по самия чувал, под формата на миниатюрни жълти капчици :geek:. Само че, така и не измислих начин да го отделя. Това, което бях събрал в тенджерата, го сложих в един тензух, затиснах го с 3 камъка, налях дъждовна вода, сложих лимонена к-на и го загрях на котлона, но нищо не се получи, освен че тензуха се сцепи на няколко места. Восъка просто си стоеше залепен към троптината, а на всичко отгоре част от восъка беше попил в тензуха :?. В безсилието си го намлях го с пасатор и всичко стана на пихтия. "Сега вече ще се получи" си помислих :ugeek:. Уви! След като изстина, се получи един катранено черен, дебел около 3 см диск и толкова. Работата вървеше на отказване, но ми дойде идея. Разстлах тензуха във восъкотопилката, отгоре сложих нещото и затворих капака.
Изображение
Около 20 минути по-късно, след като целия тензух беше подгизнал от восък, във ваничката течеше чист восък :dance:

п.п. Остатъците от троптината от казана не съм ги изхвърлил, а ги сложих да се изсушат на слънце. Най-малкото, дори и да не успея да измисля начин да изкарам останалият восък, то поне стават чудесно гориво за пушалката, така поне се кълнеше един руснак в ютюб.
Изображение
Профилна снимка
Profi
Регистриран: Преди 8 месеца
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #20 Преди 3 месеца

Здравей те, малко пояснения за тези които добиват восък ,съдът в който се вари ,пресоват питите или автоклава ,трябва да са от неръждаема стомана,за да не потъмнява или да не се налага избелване ,много бързо се свързва с желязото или цинка и става от кафяв до черен.Тортината задължително се пресова , иначе губите над 50 процента от восъка , моята преса е 14 тона ,обмислям варианта за хидравлична над 50 тона.
Като ми остане време ще снимам ,

Назад към Восък