ОСНОВИ

Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #1 Преди 1 година

Отварям тази тема, защото ми предстои да купя основи и имам въпроси.
Миналата година размених восък за основи. Восъкът беше от разпечатки, а като погледна назад не знам защо го размених. За цвета на основите нямам какво да кажа, но пчелите ги изградиха мъчително и имаше много продупчени около теловете.
Няма да се ядосваме повече, но трябва да сменим тези рамки. Решили сме повече да не заменяме, а да си купуваме, всички слагат парафин, но как да разберем кои основи са по-истински?
Проф.
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #2 Преди 1 година

Дай си твоя восък и ще ти направят основи от него, пример са магазини Русе, а може да прескочиш и до Матеев в Габрово, там пак ще ти направят основите от твой восък и от личен опит ти казвам, че нямат нищо общо от купешките. Сметни сам на колко пари продават основата, а ти от кг колко основи можеш да направиш + доплащането за изработката, можеш да извадиш и % който си слагат търговците препродаващи тая стока.
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #3 Преди 1 година

За да отиде при Матеев му трябва количество.Ако не се лъжа беше към 120 кг.
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Плевен

Мнение #4 Преди 1 година

Poppy написа:Отварям тази тема, защото ми предстои да купя основи и имам въпроси.
Миналата година размених восък за основи. Восъкът беше от разпечатки, а като погледна назад не знам защо го размених. За цвета на основите нямам какво да кажа, но пчелите ги изградиха мъчително и имаше много продупчени около теловете.
Няма да се ядосваме повече, но трябва да сменим тези рамки. Решили сме повече да не заменяме, а да си купуваме, всички слагат парафин, но как да разберем кои основи са по-истински?

Миналата година купих ловешки- впоследствие разбрах, че съм направил грешка. Изтормозих пчелите и себе си. Основите се нагърчиха от толината в кошера, трудно се лепяха с ток , пчелите трудно ги градяха и често ги прояждаха по теловете. Изхвърлих към 20 основи.
Тази година съм решил да си закупя основи от Пчеларски център Русе - видях ги, тежки са, изработени по нов начин, дъната на килийките са по-дълбоки и най-важното няма парафин и останалите боклуци
Проф.

Мнение #5 Преди 1 година

jdrumev написа:За да отиде при Матеев му трябва количество.Ако не се лъжа беше към 120 кг.

Тогава да си даде восъка на магазини Русе.
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Югоизток

Мнение #6 Преди 1 година

От 1кг.собствен восък колко основи излизат,и за 1 основа колко е заплащането за нейното изработване.
Проф.

Мнение #7 Преди 1 година

M. Milkov написа:От 1кг.собствен восък колко основи излизат,и за 1 основа колко е заплащането за нейното изработване.

Зависи от тежината им, но си сметни 10% мръсотия, смятал съм я толкова идва някъде хем восъка ми е от парна восъкотопилка. Цената при Матеев в момента е все още 0,13 лв за Дадан-Блат корпусна.
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #8 Преди 1 година

Не слагаха ли едно друго вещество в тях?

Мнение #9 Преди 1 година

Александров написа:Миналата година купих ловешки- впоследствие разбрах, че съм направил грешка. Изтормозих пчелите и себе си. Основите се нагърчиха от толината в кошера, трудно се лепяха с ток , пчелите трудно ги градяха и често ги прояждаха по теловете. Изхвърлих към 20 основи.
Тази година съм решил да си закупя основи от Пчеларски център Русе - видях ги, тежки са, изработени по нов начин, дъната на килийките са по-дълбоки и най-важното няма парафин и останалите боклуци

Същите проблеми имахме и ние. Видях основите на Русе и те не чисти, восъка сивее. Как разбирате колко парафин има в основите?

Мнение #10 Преди 1 година

tarty написа:Дай си твоя восък и ще ти направят основи от него, пример са магазини Русе, а може да прескочиш и до Матеев в Габрово, там пак ще ти направят основите от твой восък и от личен опит ти казвам, че нямат нищо общо от купешките. Сметни сам на колко пари продават основата, а ти от кг колко основи можеш да направиш + доплащането за изработката, можеш да извадиш и % който си слагат търговците препродаващи тая стока.

Искаме да съберем повече восък и да си правим основите с наш восък, но няма да успеем тази година.
Имаме скъсани и така си останаха в кошерите.

Назад към Восък

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости