ОСНОВИ

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Североизток

Мнение #161 Преди 1 година

joreto043 написа:При положение, че плодника ми е 8р магазин 1 бр ... няма значение къде е поставена основата. На очите си вярвам ;)

Струва ми се, че с тия основи се създава една психоза, тия били добри, ония били не добри, едните били дебели, другите били тънки и т.н. Пчелите, при определени условия, така или иначе отделят восък, който ако няма къде дори биха го изхвърлили. Правят мостове по питите, правят топчета по дъното, стените и т.н. Та и искам да кажа, че и златна основа да им се сложи, няма ли ги условията - нанай градеж и обратното и най-калпавата основа да им си сложи - градят. Тук вече опира до опита и преценката на пчеларя - кога да сложи основи за градеж. Аз работя изключително със строителни рамки, което ми спестява доста труд по направа на рамки, телове, разход на по-малко основи, претапяне, добиване на полезна информация за семейството и т.н. Вместо да градят 300-400 рамки, ми градят 70-80, другото го влагат в строителната рамка, за която част от плюсовете споделих.
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #162 Преди 1 година

Май поразбуних духовете! :D
И все пак:
jdrumev написа:Не знам от какво ги правят,но малко повече ги харесват...... :D

И аз мисля така.
Всички пишат 100% восък. Дали е така?
Може би има начин да се провери.

Моите разбирания са, че основите трябва да бъдат от 100% восък.- Изкривени разбирания!?!
Ако не са от 100% восък, то да се спомене състава за да е ясно.
Дали има нещо ясно в България!?!

:idea: Май ще мина на собствен восък и ще си :whistle: :shhh:
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Петъчен майстор пчелар

Мнение #163 Преди 1 година

joreto043 написа:При положение, че плодника ми е 8р магазин 1 бр ... няма значение къде е поставена основата. На очите си вярвам ;)

Ааааа,окото лъже :D Ако не вярвяш питай байДанчо зидаря защо опъва канап.Имах в предвид,цял магазин с основи,а не 2-3 рамки с во....Защо,като започнат да пълнят магазина,пълнят на ред,а не пълнят едновременно вс рамки...Например,ако започнат от средата,пълнят постепено,към двата края или,ако започнат да пълнят от единия край,пълнят към другия....До сега не съм виждал да строят или пълнят разхвърляно... 8-)
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Русе

Мнение #164 Преди 1 година

А аз ползвам от бургаските пластмасови основи, но от тази година започнах да ги мажа и с восък. Резултатът е по-бързо градене! Когато дойде време за бракуване - с шпаклата се изстъргва старият восък и веднага връщам в кошерите. Така няма нужда от купуване на нова основа или опъване на телове. По този начин пестя време и финанси :)
Восъкът, който ползвам за намазване на основите, е от моите кошери и съм сигурен, че няма никакви примеси. Разтапям го на водна баня и с валяк го нанасям върху основата. Среден разход - около 1 кг. восък за 100 рамки Лангстрот-Рут.
Димитър Димитров

Мнение #165 Преди 1 година

Георги написа:Май поразбуних духовете! :D
И все пак:
И аз мисля така.
Всички пишат 100% восък. Дали е така?
Може би има начин да се провери.

Я се опитай да да продадеш изрезки от основи в пчеларския магазин на ишлеме. Нищо, че били от 100% восък, не искат и да чуват за изрезки.
Или се опитай да разтопиш 1 кг остатъци от основи, получава се някаква странна смес като варено велпапе.
И се чудя дали Комисията за защита на потребителите, не трябва да се намеси и да престанат да пишат 100% восък.
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #166 Преди 1 година

И аз вярвам на очите си и твърдо мога да кажа,че русенските са с една идея по добри.Използвам и двата вида основи и аз също.Не ме разбирай грешно не казвам,че са лоши. :D
ИПМ

Мнение #167 Преди 1 година

Ангел Йосифов написа:Ааааа,окото лъже :D Ако не вярвяш питай байДанчо зидаря защо опъва канап.Имах в предвид,цял магазин с основи,а не 2-3 рамки с во....Защо,като започнат да пълнят магазина,пълнят на ред,а не пълнят едновременно вс рамки...Например,ако започнат от средата,пълнят постепено,към двата края или,ако започнат да пълнят от единия край,пълнят към другия....До сега не съм виждал да строят или пълнят разхвърляно... 8-)

Мйсторе,излъгалотее окото. :D :D :D :D Аз ги менкам по магазините. :D А колко по лесно е само да врътна на 180 градуса амбара. :D А за пълненето не си прав. :D След проба 1стара, 3во, 2стари,3во и една по стара при липса на прашец друсат само старите. :D :D :D
п.п.Сушай патило, а не старило. :D :D :D :D
Петъчен майстор пчелар

Мнение #168 Преди 1 година

Дака,приемам,че дъжда и вятъра са ти разместили канапа и си изтървал смисъла на моя пост :D :D :D Да пчелите ще изберат изграденото....
ИПМ

Мнение #169 Преди 1 година

Ангел Йосифов написа:Дака,приемам,че дъжда и вятъра са ти разместили канапа и си изтървал смисъла на моя пост :D :D :D Да пчелите ще изберат изграденото....

Не Майсторе. :D Просто трети ден барбекюто е на пчелина и комшиите се научиха докато си препичах филийките. :D
ИПМ

Мнение #170 Преди 1 година

Сега се ЗАЧЕТОХ/да не повярва човек/ :D и разбрах какво имал си предвид.1,3 ,5,8,10 напримерно. :D :D :D

Назад към Восък

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост