Пречистване на восък

Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: скоро

Мнение #1 Преди 1 година

Вчера, след поредното зареждане на восъкотопката, реших, че съм събрал достатъчно количество восък и тръгнах да го пречиствам, понеже беше много тъмно жълт на цвят, имаше мухъл и плесен тук там а и разни дребни черни боклучета.
Бях чувал че ставало с дъждовна вода и понеже си бях набавил охолни количества с последните дъждове си викам е сега е момента. Изклинчих една емайлиране тенджера от жената и запалих котлона. Поварих го известно време и забелязах, че започна да се отделя сива пяна по повърхността :eek:,(реших че е от прашеца, който със сигурност се е намирал тук там из питите), поизгребах я и изключих котлона. Изстиването се оказа по-бавно отколкото мислех, и го оставих да пренощува в тенджерката. Рано на сутринта ставам и гледам получила се една 10 сантиметра дебела сива пита, като от долу около 3 сантиметра беше нещо рехаво, седеше като пресечен белтък. Изчегъртах го и в кофата. Не бях доволен от резултата. :snooty:. С непоколебима решителност включих котлона и наново: тенджерата, дъждовна вода, сивия восък(и защо по дяволите не беше станал светло жълт, а сив?). И се отплеснах в работа из градината, по едно време се сетих, че все пак восък пречиствам, та реших да го проверя дали е станал вече бял :lol:
отдалече го чух, веднага след това го подуших
Пречистване на восък - 20180731_001.jpg

Да, може би беше станал с една идея по-светло сив ама дотам, но пък мизерията беше пълна и навсякъде имаше от това сивото вещество. Докато разчиствах си мислех, че някъде по пътя нещо се беше объркало. По-късно прочетох, че било "осапунване" това нещо. Та мисълта ми беше: внимавайте като изварявате восъка, а най-добре не се занимавайте въобще, а директно го предавайте за изкупуване!

п.с. За капак, точно бях изнесъл печката, шкафа и всичко останало от лятната кухня на двора да го чистя и се появи жената, и с ръце на "Ф" и още сънена ми каза: Идеално, така и така си изнесъл всичко, после като изчистиш да ми сглобиш новата кухня, дето я купихме миналата година и все нямаш време... :doh:
Пречистване на восък - 20180731_002.jpg
по-късно следобед 8-)
щях да я сглобя цялата още днес, ама се оказа че Ганьо не е сложил всичко необходимо, и ще продължа утре като отворят железарията.

п.с.2 Да не решите че съм се отказал, като приключа с кухнята паля котлона и отначало. Осапунването било обратимо ! :whistle:
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #2 Преди 1 година

Намери си по-висока тенджера и слагай повече вода.
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:
Лонг Джон Силвър
Стаж: Опитен пчелар
Пчелар от: Пловдив

Мнение #3 Преди 1 година

И по-висока тенджера няма да помогне ако ще топи восък и ще копа градината :-)
Блазе на жена му, всяка година ще е с нова кухня :-)
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #4 Преди 1 година

Марин Шойков написа:И по-висока тенджера няма да помогне ако ще топи восък и ще копа градината :-)
Блазе на жена му, всяка година ще е с нова кухня :-)

Тя му е намерила лесното, но восъка кой ще стопи?!?!
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:
Пчелар от: Североизток

Мнение #5 Преди 1 година

Перо Мелиферо написа: Осапунването било обратимо ! :whistle:

И как става това? :think:
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил

Мнение #6 Преди 1 година

Сапонините с неприятния цвят се изстъргват от питата.
Претопяват се наново в подкиселена вода ( поне аз не разчитам на дъждовна или на дестилирана вода )
и се превръщат в чист пчелен восък. - Пробвано!
Предполагам, че и в слънчева топилка ще се превърнат във восък, но не съм пробвал
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Най-готиният пчелар
Пчелар от: Априлци

Мнение #7 Преди 1 година

Перо Мелиферо написа:.....

Перо вземи на жената соковарката, тя за твоите пчеларски мащаби ще ти върши работа и хем няма да правиш всяка година кухни, хем ще си вадиш перфектен восък! :D

Мнение #8 Преди 1 година

Преди двадесетина години гледах повече кошери и като се събереше достатъчно восък го поставях в един железен варел. Вдигах го на две циментени блокчета, пълнех го с вода на две педи от ръба и палех отдолу огън. Когато завреше микса от вода и восък, сипвах в него около два литра киселина, източена от акомулатори. Получава се бурна реакция и всичко, което не е восък пада на дъното на варела. Остава ти само да гребеш восъка, който е отгоре и да го изливаш в каквато форма си харесал. Внимавайте и много се пазете когато сипвате киселината.
Майстор - Готвач
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: скоро

Мнение #9 Преди 1 година

kuline написа:И как става това? :think:

Както Георги написа: с киселина, а така също и с перхидрол. Най-безпроблемно от киселините било да се направи с лимонена, четох. Около грам на литър вода се турало. И трябва да се бърка, колко време не знам, аз го бърках около 15 минути след като го свалих от котлона, ама не съм обнадежден да ви кажа, изсветля и изжълтя, но ми се струва че всичко се осапуни отгоре до долу :cry:.Хем сложих 10 грама на около 3 литра дъждовна вода пък и сложих и няколко парчета восък за кадем да се таковам в алхимика :doh: , оставил съм го да изстине и на сутринта ще видим. Ама следващата проба ще е в края на Август, че сабалем товаря домочадието и "палим към Слънчака" :D

Мнение #10 Преди 1 година

Когато пиша за подкиселена вода имам предвид подкиселена с оцет.
На 10л. вода сипвам 1л. оцет и не се получават сапонини.
Ползвам слънчева топилка, на дъното на тавичката сипвам подкиселена вода и няма сапонини.
Одпадъците от слънчевата топилка ги събирам и ги пресовам в гореща подкиселена с оцет вода.
След прецеждане се получава хубав восък.

Според колегата blanco, акумулаторната киселина те освобождава от необходимоста от прецеждане.
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг

Назад към Восък

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост