Отглеждане на кротки пчели

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #1 Преди 7 месеца

Най-лесният начин за осигуряване на дадено, желано от нас качество на пчелите, с които работим, е чрез използването на подходяща разплодна майка.
Въпросът е, каква да бъде тя.

Вече коментирахме, че гените които формират кротко поведение са доминиращи, и ако имаме хомозиготна по тях разплодна майка, оплодена със също такива търтеи/търтей, то на практика би трябвало всички нейни дъщери да правят съответно достатъчно кротки семейства, без значение с какви търтеи са оплодени.
Има някои особености и изключения, но мисля че е по-добре на този етап да не ги коментираме.
Да продължим нататък.

Ако имате налице такава майка, това е чудесно. Вие сте щастливец! Имате това, което искате.
Но ако нямате, първостепенният въпрос е откъде и как реално можете да се снабдите с такава.
Има поне три принципно различни възможности, за които се сещам в момента, но може да са и повече.

Следващият важен въпрос е, след като се сдобиете с такива пчели, как да ги използвате.
И доколкото използването им за получаване на F1 майки е логично и се подразбира от само себе си, естествено възниква въпросът какво да правим и какви са перспективите, след като вече сме си произвели първото поколение свободно оплодени дъщери от тях.

Мнение #2 Преди 7 месеца

зуница написа:С първото поколение въпроса е решен.А с второ и по натам как биха стояли нещата при наличие на "агресивни" търтеи ?
От практична гледна точка ме интересува трябва ли заради наличието на "агресивни" търтеи да сменям периодично майките със закупени оплодени.

Ами на практика няма нужда да се съобразяваш с евентуалното наличие на агресивни търтеи, някои от които има вероятност да са оплодили твоите F1 майки.
Това е пряко следствие от използването на качествена разплодна майка.

Мнение #3 Преди 7 месеца

Не е нужно постоянно да се закупуват нови F0.
Разплодната майка, от която сме доволни може да се използва до края на живота и. Няма значение дали е ИО или свободно оплодена.
Продължителността на живот е възможно да е приблизително еднаква, като за нормална горна граница спокойно може да се приеме 4г.

По-скоро проблем може да се очаква откъм насищане на търтеевия пул със сексалелите на майката, ако е масово използвана като разплодна и през предходната/предходните години.

Препоръката е, ако разплодните майки са повече, всяка следваща година да се редуват.

Мнение #4 Преди 7 месеца

Рано или късно животът на всяка една разплодна майка приключва.

Естествено, ако не искаме да изпаднем в ситуация на безизходица, или по-точно на такава, при която сме останали без качествена разплодна майка, се налага предварително да си подготвим резервна/резервни такива.

Как можем да направим това?
Първият начин е, като си закупим.
Вторият начин е, като си направим.
Всеки сам може да оцени, кой вариант е по-приемлив за него.

Как можем да си направим такава майка и можем ли изобщо? Моят отговор е да.
Най-лесният и най-сигурен начин е чрез ИО.
Просто използвайте дъщери на разплодната майка и подходящи търтеи, и всичко става много бързо и много лесно.
Разбира се, тестването на новите разплодни майки е задължително.

Обаче далеч не всеки може да приложи ИО.
Има страни, където оплождането се предлага като услуга и доколкото знам, цените не са кой знае колко високи, но за съжаление у нас такова предлагане липсва.
Така че, в крайна сметка остава последната възможност, а тя е създаване на разплодна майка от свободно оплодена F1.
Това е най-сложния и най-труден за постигане вариант, но е възможен и реално постижим.

Мнение #5 Преди 7 месеца

Нека да видим как го правят хората в една Германия.
Ами основният начин за произвеждане на разплодни майки за собствени нужди, е чрез свободно оплождане на изолирани и условно изолирани оплодни пунктове. Важи за карника, важи и за бъкфаст. Тук породата няма значение.
Общото е, че на всички оплодни пунктове са разположени подбрани бащини семейства от първокачествени бащини линии.
Това е положението.

boris написа:….., гените за кротост са доминанти.И това е много важно. Всеки може да си определи няколко бащини семейства, също кротки и да си отгледа елитни търтеи от пити изградени с търтееви килийки. Когато има насищане на търтеевия фон в пчелина, майките най - често се оплождат с наши търтеи .Търтееви сборища - да , ако си с два кошера и около теб няма други. От десет майки я излезнат една -две агресивни, я не. Имам ли агресивна майка, веднага след като я усетя я трепя.При мен се получава.

Защо да не се получава.

Нашите F1майки спокойно могат да бъдат оплодени на място, което е сравнително изолирано и условно наситено с желаните от нас търтеи.
А могат да бъдат оплодени и на собствения ни пчелин от нашите и на съседите ни всякакви търтеи.
Това са вариантите. Все пак за предпочитане е първият, особено ако някой вече си е направил труда вместо нас и е осигурил бащините семейства. Това със сигурност увеличава шансовете някоя от нашите F1 майки да прави само „кротки“ дъщери.

Ако сценарият ви се струва изпълним, трябва да знаете че това беше лесната част, трудната тепърва предстои.
И това е тестването на всяка една от F1 майките, за която смятаме, че може да изпълнява функция на разплодна.

Мнение #6 Преди 7 месеца

Основната цел при тестването на една свободно оплодена майка за пригодността и да бъде използвана като разплодна, е да се изясни доколко нейните дъщери отговарят на изискванията, които имаме към тях.
Тук важното е, при оценката да бъдат представени всички патрилинии. Така се отразява влиянието на всеки един от търтеите, чиито сперматозоиди са попаднали в сперматеката и се очертават рамките, в които варират резултатите.

Когато целта е кротост на пчелите, проверяваме не дали сред дъщерите има такива, които правят кротки семейства, а точно обратното- дали има такива, които правят недопустимо агресивни пчели.

На практика целта на всяка една селекция е постигане на прогнозируеми резултати в рамките на определени желани граници. В дадения случай всеки сам си решава каква е търпимата му граница и какъв е процента на рецидиви, които е склонен да допусне.

Мнение #7 Преди 6 месеца

Когато става дума за контролирано оплождане в рамките на дадено линейно чистопородно развъждане, нещата са ясни.
Когато се отнася обаче, за някои междулинейни и междупородни кръстоски, задължително трябва да се отчита ефекта на доминиращото влияние на търтея и спецификата на конкретната комбинация.
Естествено, най- неприятното следствие, което можем да очакваме в един такъв случай, е потенциалното повишаване на агресивността.

На практика същото важи и при всяко едно свободно оплождане на дадена пчелна майка с неизвестни търтеи. Особено когато бихме искали да я използваме като разплодна.
А това е в разрез с нашата главна цел.
Нека да припомня. Нашата главна цел, е създаването на свободно оплодена майка, всички дъщери на която, да правят достатъчно кротки семейства.

Въпросът е, има ли подход, който може реално да ни помогне и да увеличи шансовете ни да си произведем такава?

Мнение #8 Преди 6 месеца

Sashokan написа:
Въпросът е, има ли подход, който може реално да ни помогне и да увеличи шансовете ни да си произведем такава?

НЕ.

Мнение #9 Преди 6 месеца

Ще ви предложа два различни подхода, които могат да се приложат както самостоятелно, така и в комбинация.

Предложението ми е насочено предимно към пчеларите любители, които имат достатъчно желание и възможност да експериментират в тази посока.
Всеки сам може да си прецени, заслужава ли си да се вложат необходимите време и усилия, или не.
И доколко е готов да приеме поражението, било то пълно или частично.
Или пък успеха.
Но най-главното си остава желанието.

Честно казано, ако нямах възможност да правя ИО, вероятно щях да опитам да реализирам поне един от вариантите, които ще ви посоча малко по-късно. Всъщност истината е, че ги обмислях доста преди да започна с инструменталното. Просто пчелите, които имах по онова време бяха станали доста агресивни и се налагаше да намеря реално приложим и ефективен начин за решаване на този проблем.
Това е.
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #10 Преди 6 месеца

Sashokan написа:Ще ви предложа два различни подхода, които могат да се приложат както самостоятелно, така и в комбинация.

Предложението ми е насочено предимно към пчеларите любители, които имат достатъчно желание и възможност да експериментират в тази посока.
Всеки сам може да си прецени, заслужава ли си да се вложат необходимите време и усилия, или не.
И доколко е готов да приеме поражението, било то пълно или частично.
Или пък успеха.
Но най-главното си остава желанието.

Честно казано, ако нямах възможност да правя ИО, вероятно щях да опитам да реализирам поне един от вариантите, които ще ви посоча малко по-късно. Всъщност истината е, че ги обмислях доста преди да започна с инструменталното. Просто пчелите, които имах по онова време бяха станали доста агресивни и се налагаше да намеря реално приложим и ефективен начин за решаване на този проблем.
Това е.

Добре де Сашо, защо след като кроткия ген е доминантен, агресивността избива масово?
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 гости