Отглеждане на кротки пчели

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Североизток

Мнение #21 Преди 2 седмици

jdrumev написа:Ти гледай как ма споменавате у фейса. ;) :lol: :lol: Да не се педозирате като с армитраз... ;) :lol: :lol: Шегувам се разбира се земляк си ми и винаги ша ма защитиш.... ;) :lol: :lol: :lol:

И там ли прилагаш "Я га дебна"? Ей, голям си шпионин. :lol:
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #22 Преди 2 седмици

kuline написа:И там ли прилагаш "Я га дебна"? Ей, голям си шпионин. :lol:

Аааа, и ти четеш там... ;) :lol: :lol: :lol: Те там само разбирачи и не смея да мъцна,но пък видиш ли как се хвалят вече с многото рамки пило. ;) :lol: :lol: За да постигнеш това ти трябва техника,а никой не казва как я постига. ;) :lol: :lol:
Пчелар от: Североизток

Мнение #23 Преди 2 седмици

jdrumev написа:Аааа, и ти четеш там... ;) :lol: :lol: :lol: Те там само разбирачи и не смея да мъцна,но пък видиш ли как се хвалят вече с многото рамки пило. ;) :lol: :lol: За да постигнеш това ти трябва техника,а никой не казва как я постига. ;) :lol: :lol:

Не, аз не се подвизава там. Нямам нужда от това. ;)
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Регистриран: Преди 2 години
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #24 Преди 2 седмици

jdrumev написа:Ти гледай как ма споменавате у фейса. ;) :lol: :lol: Да не се педозирате като с армитраз... ;) :lol: :lol: Шегувам се разбира се земляк си ми и винаги ша ма защитиш.... ;) :lol: :lol: :lol:

Е па аз винаги съм бил на твоя/наша страна, нема да се излагаме я... ;)
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
ИПМ

Мнение #25 Преди 2 седмици

nikawr написа:Е па аз винаги съм бил на твоя/наша страна, нема да се излагаме я... ;)

:thumbup: Никога не е късно да ми забиш ножа. ;) :lol: :lol:
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #26 Преди 2 седмици

jdrumev написа::thumbup: Никога не е късно да ми забиш ножа. ;) :lol: :lol:

Дано само нож, че ако е друго работата отече... :lol:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
ИПМ

Мнение #27 Преди 2 седмици

nikawr написа:Дано само нож, че ако е друго работата отече... :lol:

Ти ако имаш друго като нож,аз нямам нищо за затриване. ;) :lol: :lol:

Мнение #28 Преди 1 седмица

Как да постигнем минимизиране на броя на търтеите, с които копулира майката при свободно оплождане?

На практика ние не можем да повлияем пряко на броя на търтеите, с които се чифтосва майката по време на своите същински сватбени полети. Но можем да ограничим броя на самите полети и времето, през което позволяваме те да бъдат извършени. Идеята е, да не позволяваме на майката да излита след първия полет, от който се е върнала с оплоден шлейф.

Това може да се постигне, като на входа на нуклеуса се постави прозрачно преддверие с преграда от парче от ханеманова решетка, която да може да се маха и да се слага отново.
Такова съоръжение позволява да регистрираме от една страна желанието на девствената майка да извърши полет, а от друга страна да установим наличието на оплоден шлейф при завръщането и от извършения полет.

Реално ефективността от експеримента в голяма степен ще зависи от броя на търтеите, с които майката е оплодена при своя първи и единствен полет. Честно казано, нямам представа има ли изследвания с колко търтеи се съешава българската медоносна пчела при своя първи брачен полет и колко брачни полета извършва изобщо. Но ако приемем, че се съешава средно със 12 търтея и извършва повече от един ефективен брачен полет, все пак бихме могли да предположим, че едва ли се чифтосва с максималния брой търтеи още при първото излитане. Но и това е възможно.

Има немалко доклади от подобни изследвания.
Лично аз бях изненадан например, от публикация на проф. Войке от Полша, който твърди, че при изследване след първи ефективен брачен полет е установена извършена копулация с от 1 до 17 броя търтеи, а 37% от майките, които са извършили такъв и след това не са ограничавани, изобщо не са излитали за следващ.
ИПМ

Мнение #29 Преди 1 седмица

Тук пишеш Сашо за повторно излизане на майката да се ашладосва?Много от майсторите у Б форума ми се пресмиваха,че съм махнал шлефа два пъти на майка.Модернизатора ми да де съвет за първия шлев и съм му благодарен,но всички знаем защо пчелите не са изчислили шлейфа,а малко знаем такава майка как зимува и.... ;) :lol: :lol: Благодаря ти,че си подкрепил моята теза с тоя пост. :lol: :lol:

Мнение #30 Преди 1 седмица

jdrumev написа: Модернизатора ми да де съвет за .......:lol: :lol:

:thumbup:
Краката трябва да ми целуваш, но предимно ми сереш на главата. ;)

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 гости