Случки с майка

Лонг Джон Силвър
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #91 Преди 5 месеца

kuline написа:Както казват хората с к'ъвто са събереш, такъв ставаш. Та и аз като Друмев ме налегна една "гениална" мисъл. Сетих се, че неприетите майки.са "първескини" - снасят от около седмица, та може и туй да е причината. :think: Предните случаи не помня възрастта им.

Калине, ако правилно съм те разбрал, правиш сборната отводка единия ден и придаваш млада оплодена майка на следващия ден.
За мен периода от 12ч. и повече е МНОГО. Там е разковничето.
А защо едни отводки я приемат а други не, ами и пчелните семейства са различни , като хората. Едни се организират по- бързо, други - по-бавно.
По чевръстите вече са избрали личинки за майки и вече са ги захранили.
Мое мнение.
Аз ги оставям максимум 4 часа.
:thumbup:
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #92 Преди 5 месеца

Марин Шойков написа:Калине, ако правилно съм те разбрал, правиш сборната отводка единия ден и придаваш млада оплодена майка на следващия ден.
А защо едни отводки я приемат а други не, ами и пчелните семейства са различни , като хората. Едни се организират по- бързо, други - по-бавно.
Мое мнение.

И аз пидавам почти веднага, не оставям за следващия ден.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 4 години
Пчелар от: Североизток

Мнение #93 Преди 5 месеца

Марин Шойков написа:Калине, ако правилно съм те разбрал, правиш сборната отводка единия ден и придаваш млада оплодена майка на следващия ден.
Мое мнение.

Да ти кажа, правил съм какви ли не експерименти, понякога се получават, понякога - не. Със сборните отводки неведнъж така процедирам и се случват нещата. Слаба отводка по принцип няма проблем, но сборните в такъв обем, са си направо семейство. Това, за което говориш ми е ясно, по принцип така правя със семейство, на което придавам майка, но то е синхронизирано семейство, демек всяка пчела си знае работата и си функционира без много стрес. Сборната отводка е като поле на бойни действия и там нещата са малко по-специфични.
А тези две майки, които не приеха и успях да спася, ще приложа други трикове, пък да видим. ;)
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #94 Преди 5 месеца

Ако искаш пробваи така,работи на 100%
Изображение
Избираш пита с люпещо пило,клетката слагаш да покрие половината част пило,другата половина празни килиики,до седмица майката пронася, пчелите усещат пилото и я освобождаваш.
ИПМ
Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #95 Преди 1 месец

Мнение #96 Преди 1 месец

Готино е.
Ако имаше и едно акарче в килийката, щеше да е още по-весело.

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 гости