VSB развъждане

Регистриран: Преди 5 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #11 Преди 2 седмици

Sasho Kanev написа:Да, запознат съм с тази идея, но размерът на килийките за който се коментираше беше 4,9мм.
Като цяло резултатите сочеха, че това не решава проблемите.

Единственият подход, за който може да се каже че работи добре засега е селективното развъждане.
Мога да кача линкове към полезна информация, но засега не виждам достатъчен интерес към този тип дейност.
Така че просто не си заслужава.

А бе 4,8мм. или 4,9мм. зависи от шублера и мерача. Идеята е принципна. Тя има и една друга обосновка. Ако европейските пчели си работеха на естествения размер атаката на акара нямаше да е толкава успешна. Дали през хилядите години живот на тия две създания европейската медоносна пчела и акара не са се срещали? Дали намесата на човека не е направила пчелите беззащитни? С тия големи килийки човек е дал възможност на акара да се адаптира към новия за него гостоприемник.
Дай линкове, щом имаш. Интерес не чакай. То не остана кой да се интересува. Всичко стана "профи" . :mrgreen:
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #12 Преди 2 седмици

Прилагам линкове към краткото описание на две обзорни публикации от 2010г., фокусирани върху развъждането за резистентност към вароатозата,
за които мога да кажа, че са изключително полезни.

Регистрирайте се, за да видите линка
Регистрирайте се, за да видите линка

Който реши, че темите го интересуват може да си отвори и да прочете или да си свали и пълният текст на статиите.

Мнение #13 Преди 1 седмица

Има две основни причини за интереса ми към отглеждане на пчелите без каквото и да било третиране срещу вароатозата.
Първата е ежегодното увреждане и загуба на ценни за мен майки в резултат на третирането.
Втората е нежеланието ми да извършвам каквито и да било обработки за борба с акара, водещи до маскиране на способността на семействата да се справят сами с проблема.

С какви пчели може да се работи по този начин?
Ами могат да се приложат различни подходи.
Лошото е, че при мен възможностите за работа в процесите на развъждане понякога ме тласкат към най-неочаквани посоки. Така че не бих могъл да кажа, какво точно смятам да приложа. Но определено имам съответните интереси в тази област. Засега.

През изминалата 2021г не съм третирал с абсолютно нищо, като се надявам че все пак загубите няма да достигнат 100%.
Ако имам семейства, които презимуват и се развиват и работят по приемливо добър за мен начин, ще ги използвам за основа и ще продължа да работя с тях.
Ако няма подходящи такива, ще стане малко по-сложно. Но така или иначе съм решил да проведа този експеримент до край.
В най-лошият случай просто ще трябва да започна отначало.

Какъвто и да е резултата, за намиране на подходящи за целта пчелни семейства смятам да потърся и съдействието на тези колеги от форума, които имат желание да се включат.
А също и на някои приятели, на които знам че мога да разчитам.
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Северозапада

Мнение #14 Преди 1 седмица

Sasho Kanev написа:Има две основни причини за интереса ми към отглеждане на пчелите без каквото и да било третиране срещу вароатозата.
Първата е ежегодното увреждане и загуба на ценни за мен майки в резултат на третирането.
Втората е нежеланието ми да извършвам каквито и да било обработки за борба с акара, водещи до маскиране на способността на семействата да се справят сами с проблема.

С какви пчели може да се работи по този начин?
Ами могат да се приложат различни подходи.
Лошото е, че при мен възможностите за работа в процесите на развъждане понякога ме тласкат към най-неочаквани посоки. Така че не бих могъл да кажа, какво точно смятам да приложа. Но определено имам съответните интереси в тази област. Засега.

През изминалата 2021г не съм третирал с абсолютно нищо, като се надявам че все пак загубите няма да достигнат 100%.
Ако имам семейства, които презимуват и се развиват и работят по приемливо добър за мен начин, ще ги използвам за основа и ще продължа да работя с тях.
Ако няма подходящи такива, ще стане малко по-сложно. Но така или иначе съм решил да проведа този експеримент до край.
В най-лошият случай просто ще трябва да започна отначало.

Какъвто и да е резултата, за намиране на подходящи за целта пчелни семейства смятам да потърся и съдействието на тези колеги от форума, които имат желание да се включат.
А също и на някои приятели, на които знам че мога да разчитам.

Изпитвам умерен до краен песемизъм относно това начинание по-проста причина, че това противоречи на всичко де съм учил а и не е масово възприето явление явно има защо.Естествено нямам опит но що споделя опита на мои роднина де преди време е закупил такива майки с такова поведение произхода им е ако не бъркам е бил от приморския край в Русия.По негови думи нещо при него не се е получило не обвинява пчелите но каза изключително слаби семейства де по цял ден само се чешат и време за друго им не остава.Нормалните му семейства са италианки ако има някакво значение.

Мнение #15 Преди 1 седмица

.....

Както и да е.

Мнение #16 Преди 1 седмица

Обръщам се към всички колеги.
Търся майки на 4 или повече години, семействата на които през последните 3 от тях не са третирани по никакъв начин срещу вароатозата, и въпреки това през този период са се развивали нормално и са събирали стоков мед, като количеството на събраният мед е било не по-малко от средното за пчелина.
При възможност за избор, предпочитанията ми са семействата на тези майки никога да не са се роили. И не само никога да не са се роили, а даже да не са и влизали в роево състояние.
Но да не усложняваме нещата.

Ако разполагате с такива майки или с информация за такива майки и имате желание за съдействие, можете да ми изпратите съобщение на ЛС.
Или да се свържете с мен на имейл sashokan@abv.bg.

Оттук нататък приключвам коментарите си по темата на страниците на форума.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #17 Преди 1 седмица

Sasho Kanev написа:Обръщам се към всички колеги.

Наборе,тук в нашия форум,сигурен съм,че има колеги,които биха ти съдействали с желание,ноооо...условието е меко казано,неизпълнимо,Също,като приказката за "Умното овчарче и Краля".Преведена на пчеларски език е;
-Имам такава майка,Кралю,но ще дойдеш да я вземеш не в понеделник,не ...............не в неделя,а някой др. ден.
Можеби това,което търсиш,ще го намериш през 9 планини,та чак на 10тата.
Успех! :D

Мнение #18 Преди 1 седмица

Що бе?
На следващия ринг може и да се появи нещо такова...!? :think: ;)
"Научи се пчели да отглеждаш,а после продукти да вадиш от тях...." - Данче Друмевски
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #19 Преди 1 седмица

Георги написа:Що бе?
На следващия ринг може и да се появи нещо такова...!? :think: ;)

Как да се прояви? Ние стриктно следваме препоръките на водещите умове и сменяме майките всяка година. :mrgreen: :rolling:

Мнение #20 Преди 1 седмица

зуница написа:Как да се прояви? Ние стриктно следваме препоръките на водещите умове и сменяме майките всяка година. :mrgreen: :rolling:

:lol: :lol: :lol:
С това направо закопа добрата идея! :thumbup:
"Научи се пчели да отглеждаш,а после продукти да вадиш от тях...." - Данче Друмевски

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 гости