Изображение

Практически опит с Бъкфаст и Карника

Профилна снимка
Вълчан
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #411 от Вълчан » Преди 5 дни

Решиш да видя какви майки и пчели се продават И: Регистрирайте се, за да видите линка
Регистрирайте се, за да видите линка
Гледам Карника, а другото мяза на Бъкфаст!
Профилна снимка
Георги 1974
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #412 от Георги 1974 » Преди 5 дни

Перо Мелиферо написа:Бай Мичо, извинявай за темата, аз взех дейно участие в оцапването :oops:

п.п. Кошерищата зад бабичката са култови, сега 450кг добив някак ми малее :lol:

Перо имаш чуство за хумор :clap: като имам време ако ти е интересно мога да постна някоя и друга статия на сибиряците.Ето един цитат от Кашковский за негови колеги:

Известните пчелари Шалагин, Ильин, Ходанов, Найчуков, Чернавин, Демко и други обслужват пчелини, в които има повече от 100 пчелни семейства, и те получават повече от 100 кг средно от всяко. Те са допускали естественото рояване, което са използвали за нарастването на пчелините си и за смяната на майките.

Прочетете повече на: Регистрирайте се, за да видите линка
Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина - Agro-CONSULTANT.net
Follow us: @agroconsultant on Twitter | agroconsultant on Facebook

П.П.Извинявам се за спама но все пак - знанието е сила, който има информацията владее ситуацията.
Току виж и Перо станал поклоник на Кемеровската система.
Профилна снимка
бай Мичо
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #413 от бай Мичо » Преди 5 дни

Вълчан написа:Реших да видя какви майки и пчели се продават и гледам Регистрирайте се, за да видите линка

Та даже и прилича на карника !!!
Практически опит с Бъкфаст и Карника - 1166.jpg
Практически опит с Бъкфаст и Карника - 038299079.jpg

ПП
Чух се с момчето, което е редовен посетител на другата стая. Внесъл си е майките ( BLUP клас А ) от Германия.
Коректно ми обясни, че дъщерите и' ще са оплодени от местни търтей, а и няма как да е иначе на тая цена.

ЛЕДЪТ СЕ ПРОПУКВА ГОСПОДА СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ.
Ф8Р145М32
Профилна снимка
ves
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #414 от ves » Преди 5 дни

Вълчан написа:Гледам Карника, а другото мяза на Бъкфаст!

Само дето снимката е свалена от интернет.
Профилна снимка
ves
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #415 от ves » Преди 5 дни

бай Мичо написа:Та даже и прилича на карника !!!
1166.jpg038299079.jpg

ПП
Чух се с момчето, което е редовен посетител на другата стая. Внесъл си е майките ( BLUP клас А ) от Германия.
Коректно ми обясни, че дъщерите и' ще са оплодени от местни търтей, а и няма как да е иначе на тая цена.

ЛЕДЪТ СЕ ПРОПУКВА ГОСПОДА СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ.
Изображение
Изображение

Те и дизелите на германците им бяха много чисти, докато не ги хванаха, че лъжат нагло. Не казвам, че не може да е вярно, ама не го ли тестваш лично.....
Профилна снимка
бай Мичо
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #416 от бай Мичо » Преди 5 дни

ves написа:Те и дизелите на германците им бяха много чисти, докато не ги хванаха, че лъжат нагло. Не казвам, че не може да е вярно, ама не го ли тестваш лично.....

Ама пак си ги купуват тях най-много.
Явно ин ги е най- добра технологията и в частност BLUP системата... ;)

ПП
Шогунеееееее !!!
Къде си бре ?!!!
Изядоха ме с парцалите...
Ф8Р145М32
Профилна снимка
Triballi

Мнение #417 от Triballi » Преди 5 дни

boris написа:Ако трябва да спомена Macedonica преди 50 години я е нямало и няма как някога да е била местна българска , понеже е формирана извън България и без особенното участие на българските линии . През 1988 г Prof. Dr. F. Ruttner просто костатирал факта , който бил предречен 30 г. по-рано - нарекъл новия вид Macedonica ( понастоящем в република Македония се продават два вида пчели - местна и Македоника ) 
Повечето хора не знаят , че освен сивата Карника, има и черна , и жълта . Е в Гърция сивата не е местна , но другите два вида са . При Македоника гените се джуркат над 50 години , а ти се чудиш защо уцелваш БИНГО-то .

"...понеже е формирана извън България" - значи някой, някъде ги е формирал или нещо ...
"без особенното участие на българските линии" - значи сме имали български линии(значи селекционна работа) но малко от тях са влезли фъв формирането и от някой или нещо.
През 1988 г Prof. Dr. F. Ruttner просто костатирал факта , който бил предречен 30 г. по-рано" - значи някой или някои са предрекли това но кой ? Нейните сформирователи може би?
"( понастоящем в република Македония се продават два вида пчели - местна и Македоника )" интересно...
И след всичко това по горе може би някой или някои са ги разпространили чак до Украйна от северна Гърция през България,Македония, Сърбия, Румъния.
Профилна снимка
kuline
Пчелар от: Североизток

Мнение #418 от kuline » Преди 5 дни

Triballi написа:"
"( понастоящем в република Македония се продават два вида пчели - местна и Македоника )" интересно...

Ами ха де ? Местната е вероятно българската, а македоника :think: хммм някакъв мелез между италианка и българска :lol:
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #419 от Дамян Дамянов » Преди 5 дни

kuline написа:Ами ха де ? Местната е вероятно българската, а македоника :think: хммм някакъв мелез между италианка и българска :lol:

Карника + Монтикола = Мулатче
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвежващ мед - Mellarius
Профилна снимка
Triballi

Мнение #420 от Triballi » Преди 3 дни

бай Мичо написа:Регистрирайте се, за да видите линка системата е общоевропейска електронна база данни, в която са включени данни за майки и търтей от чистокръвните породи, включително и от породата Карника ( породата Бъкфаст не участва в системата BLUP).

"В системата BLUP има македонски език, защото македонците вече имат линии чистопородна македоника ( карника) и регистрирани оплодни станции. А защо няма български език ????? А защо няма български развъдници на чистопородни пчели ??? " бел. прев.

Разшифроването на данните за майката става на сайта по номера от паспорта и' като се въвеждат:
Landesverband (асоциация): 7
Züchter ( Майкопроизводител): 45
Zuchtbuch-Nr. (Майка брой): 623
Jahrgang (година на раждане): 2010

Получаваме информация за данни от резултатите и' от теста под формата на индекси за подбор (Zuchtwerte):
---- коефициент на инбридинг за майката - 0.5 и на пчелите - 1.1.
----медопродуктивност (Honig) - 124%
----миролюбие (Sanfmut) - 116%
----уседналост на рамката (Wabensitz) - 117%
----склонността към роене (Schwarmneigung) - 131%
----съпротива на вароатоза (индекс Varroa) - 110%.
----общ селекционен индекс (Gesamtzuchtwert) е 122%.
----резистентност към аскосфероза (Kalkbrut) - 101%
----клас на майката ( Klasse ) клас A
----родословие на майката
----връзка с производителя

И сага най-важното...
Може да се направи обоснована прогноза за поколението Ф1 от вашата майка и търтейте от бащини семейства с данни в системата BLUP.
Такива прогнози на системата BLUP са практически подтвърдени и вече се използват постоянно !!!

НАЙС, а ?

Докато нашите велики бридъри са "в търсене на най-добрата пчела", "в широкият смисъл карника, БМП-BMW...,Родопика, Македоно Родопска ли, и усвояват грешни пари то македонците действат.Предлагат и селекционират нещо конкретно използвайки научното найменование на подвида a.m.macedonica. Дори погледнато от друга гледна точка карниката се предлага "под път и над път" а македониката все още е не достатъчно запълнена ниша на пазара. Австрия и Словения селектират и продават именно местната карника а не италианки например.
"македоника ( карника)" - значи тогава може и така карника (македоника).Интересно какво биха казали словенците и австрииците за една такава интерпретация a.m.carnica (a.m. macedonica).

Назад към