Майката

Профилна снимка
barkov1982
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Благоевград

Мнение #801 Преди 4 месеца

barkov1982 написа:, но ето на една от рояче втораче беше на две междинни покритие оплоди Ла се е и днес беше прехвърлена в семейство в предтъртовъчно състояние (проверявам една теория) IMG_20180515_155119.jpg
Това е моята версия на "невидимка", ще видим развитието след две седмици
Изображение

Еволюцията на "невидимка" преди
Майката - Screenshot_20180529-210021.png
и след 10 дни
Майката - Screenshot_20180529-205839.png

Наедряла е малко след попадането в добро семейство и добре хранене явно.
Издадох се, не ставам за месечен пчелар, но за снимки и клипове май можеше да се проверяват по често :lol: :lol: :lol:
Профилна снимка
jdrumev
Хрометофоб
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #802 Преди 4 месеца

https://youtu.be/S98LAm_rbHs Не му харесвам много работа,но пък има какво да се научи от неговите клипове. :D :D :D :D
Профилна снимка
Марин Шойков
Стаж: Опитен пчелар
Пчелар от: Пловдив

Мнение #803 Преди 2 месеца

Колеги, искам да споделя с вас и да коментираме проблеми с младите майките тази година.
Не е че не постигнах това което исках, но с много повече труд и усилия.
Като цяло, процента на не завърнали се майки от оплождане не е по-голям от други години.
.
Основния проблем при мен беше "бърза" самосмяна на млада майка. След пронасяне и белязане, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си проверявам майките след десетина дни ( какво и е пилото ). Вместо млада майка имам два три маточника, а майката я няма линчуват я само да снесе една длан пило ???
При вас наблюдавал ли се е този проблем?
И тук не става въпрос за пренесен маточник от друга порода, а за отгледани майки в кошера на майката донор на яйца.
Друг проблем естествена самосмяна. Рекордьора ми е кошер от Май си залага маточници за самосмяна, непрекъснато, и преди десетина дни си беше със старата майка ( бяла точка ) и с няколко маточника :doh: :doh: :doh:
Процента на неоплодени майки също ми е по-висок от предни години. Майка за снимка ама и на 40 ден нищо - стръв за риба.
.
Моля, споделете имали ли сте проблеми с младите майки тази година и какви.
Благодаря.
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Профилна снимка
Бат Тянко
Пчелар от: Бургас, Черноморец, Айтос

Мнение #804 Преди 2 месеца

Това го има и при мен. Аз го отдавам на повратите на времето. Много големи температурни дисонанси. Гарнирани с вируси и ноземи. Пръсканията тоже имат пръст в цялата работа. Получава се картинка като от Пикасо. Късния му период. Аз започвам от сега превенция срещу акара, нозема и т.н.
Не е важно колко даваш. Обаче има значение колко вземаш.
Профилна снимка
rumenggr
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #805 Преди 2 месеца

Марин Шойков написа:Колеги, искам да споделя с вас и да коментираме проблеми с младите майките тази година..
.
Основния проблем при мен беше "бърза" самосмяна на млада майка. След пронасяне и белязане, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си проверявам майките след десетина дни ( какво и е пилото ). Вместо млада майка имам два три маточника, а майката я няма линчуват я само да снесе една длан пило ???
,..... .....
Благодаря.

Тази година нямам такива проблеми, но ми се е случвало няколко пъти. Има предположение, че майката не е оплодена качествено. Пчелите по някакъв начин усещат това. Оставят я да снесе яйца(при мен винаги само на една пита) и я сменяват. Обяснение от човешка гледна точка, но звучи добре. Това са майки отгледани от пълноценни семейства без смяна на ген.
Профилна снимка
nikawr
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #806 Преди 2 месеца

Марин Шойков написа:Колеги, искам да споделя с вас и да коментираме проблеми с младите майките тази година.
Не е че не постигнах това което исках, но с много повече труд и усилия.
Като цяло, процента на не завърнали се майки от оплождане не е по-голям от други години.
.
И тук не става въпрос за пренесен маточник от друга порода, а за отгледани майки в кошера на майката донор на яйца.
Друг проблем естествена самосмяна. Рекордьора ми е кошер от Май си залага маточници за самосмяна, непрекъснато, и преди десетина дни си беше със старата майка ( бяла точка ) и с няколко маточника :doh: :doh: :doh:
Процента на неоплодени майки също ми е по-висок от предни години. Майка за снимка ама и на 40 ден нищо - стръв за риба.
.
Моля, споделете имали ли сте проблеми с младите майки тази година и какви.
Благодаря.

Марине таз година имам на 70-80% самосмяна. За сравнение миналата година имам само 1!!!! Това което казваш го наблюдавах само май месец и то на 3 млади самосменни майки от една партида. Предполагам гадната суша при мен оказа влияние. Но пък за сметка на това почти всички отводки са ми направени със самосменни маточници и сеят като редосялки...
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
jdrumev
Хрометофоб

Мнение #807 Преди 2 месеца

Първата ми партида отводки от 10 десет не се върнаха нито една,втората на 100% оплодени и в момента ме молят за магазин.Третата партида 100% загуба изчезване на пчелите на последната отводка имаше 1 оплодена майка с 5-10 при полужение,че съм я направил от 5 рамки пило.Майката без да има пчели беше осеяла 1/2 от рамката на места даже имаше по 4-5 яйца в килийка.Самосменните маточници придадени на отводки 100% не приети.Залагаха си свищеви.При наличие на майка видях на 2 места свищеви заложени.Също видях на Рой с оплодена майка който си вървеше нормално след изчезване на летящата пчела заложиха маточници на търтеливо пили 4 броя.Има още много случки тая година.
Профилна снимка
Георги 1974
Пчелар от: Северозапада

Мнение #808 Преди 2 месеца

jdrumev написа:Първата ми партида отводки от 10 десет не се върнаха нито една,втората на 100% оплодени и в момента ме молят за магазин.Третата партида 100% загуба изчезване на пчелите на последната отводка имаше 1 оплодена майка с 5-10 при полужение,че съм я направил от 5 рамки пило.Майката без да има пчели беше осеяла 1/2 от рамката на места даже имаше по 4-5 яйца в килийка.Самосменните маточници придадени на отводки 100% не приети.Залагаха си свищеви.При наличие на майка видях на 2 места свищеви заложени.Също видях на Рой с оплодена майка който си вървеше нормално след изчезване на летящата пчела заложиха маточници на търтеливо пили 4 броя.Има още много случки тая година.

Дака четох четох и баш не разбрах но пчелите не са дъждовници и са топлолюбиви създания ходят да се онодат в безветрие при подходяща темппература и т.н. правят няколко брачни полета и се онодат с по няколко търтея на полет та ако вали им разваля работата дори и да правят секс е с недостатъчен брой търтей после феромона който отделят е по различен от този на майките заплодени във хубаво време, пчелите узещат нещо нередно и коригират ситуацията .Тека пише в старите сибирски летописи аз лично не знам как е щото ми е малко трудно да фъркам след тях да ги следя.
Профилна снимка
jdrumev
Хрометофоб

Мнение #809 Преди 2 месеца

Вярно е аз на втора майка махам шлейфа при полужение ,че снасяше. :D :D :D
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #810 Преди 2 месеца

Специален поздрав за бай Мичо - такива ще ги гледаш само в YouTube и на картинки. А тези са много по-скъпи, виж нещо от комшията да гепиш без пари.

https://youtu.be/-ukfisc60O4

Майката - IMG_20180724_210343.jpg
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвеждащ мед - Mellarius

Назад към Пчелни майки и отводки