Гол рой

Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #61 Преди 5 месеца

Румка при тия цени на восъка и пакета си е жива загуба от мен да знаеш. :D :D :D
Профилна снимка
rumenggr
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #62 Преди 5 месеца

jdrumev написа:Румка при тия цени на восъка и пакета си е жива загуба от мен да знаеш. :D :D :D

Дака, основно идеята е от семейство пред изрояване да получиш две семейства с изградени кошери и мед от тях. Миналата година, от гол рой направен на 14.05, съм извадил 16 рутови рамки мед на 01.08. Само ако искаш. Сега ми обясни в цифри живата загуба. Може и утре ;) .
п.п. Не твърдя, че е най изгодно, но при условията в които заварих семейството и желанието да увелича с малко бройката и при наличие на късна паша, метода ми харесва. Следващата пролет ще си изградят четвъртите корпуси и атака. Между другото, в края на пашата ще сменя старата майка.
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #63 Преди 5 месеца

Утре ще е,че днес цял ден заварях ме рамки и се осветих доста, :D :D
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #64 Преди 4 месеца

rumenggr написа:Да събудя темата 8-)
На 20.05 намерих хубаво семейство в роево със запечатани маточници. За мой късмет майката не беше офейкала. Бях си решил, че ще го правя и момента беше идеален. Истината е, че аз ги провокирах да хукнат с една тъпа манипулация, но карай... Дръпнах майката с рамката, на която имаше около две длани яйца и допълних с основи до 10 рамки + 3 литра сироп 1:1. След седмица, на 27.05 резултата е следния:
IMG_20180528_233908.jpgIMG_20180529_000219.jpgIMG_20180529_000130.jpg
Работят и на последните рамки. Още сироп, основи във втори корпус и може да им се помогне с люпещо се пило. За да хванат(с малко помощ) слънчогледова паша към 15.07., това трябваше да се случи преди 15.05. Закъснях, но това което мислех, че ще е слънчоглед се оказа царевица. Кофти разведка :think: . Мед може да не дадат, но ще градят и трети корпус(изпробвано е, става ). Основното семейство(на ново място) отглежда маточници от друга майка ;) и ще се погрижа да влезе с достатъчно пчели в предстояща ливадна паша. Пиша за тези, които не са правили такива щуротий все още. Ако се прецени добре момента, и двете семейства дават стоков мед от късна паша.
Изображение
Изображение
Изображение

По темата 8-) . Успях! За месец и половина, с талант, мерак и помощ от хубавото време, вкарах голия рой в роево!!! Някой да е чувал такова нещо? Подцених ги и ме изненадаха. Днес, след няколко отлагания реших да ги видя какви ги вършат, а те си стягат багажа. Дадоха ми още един зад врата и още един урок!!! Ще видим дали ще се откажат след наместа.
Профилна снимка
tarty
Проф.

Мнение #65 Преди 4 месеца

Румене, мисля че ти съм разказвал същата случка, ама не с един :lol:
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #66 Преди 4 месеца

rumenggr написа:По темата 8-) . Успях! За месец и половина, с талант, мерак и помощ от хубавото време, вкарах голия рой в роево!!! Някой да е чувал такова нещо? Подцених ги и ме изненадаха. Днес, след няколко отлагания реших да ги видя какви ги вършат, а те си стягат багажа. Дадоха ми още един зад врата и още един урок!!! Ще видим дали ще се откажат след наместа.

Смени майката и пак ще говорим :)
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвеждащ мед - Mellarius
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #67 Преди 4 месеца

tarty написа:Румене, мисля че ти съм разказвал същата случка, ама не с един :lol:

Да де, ама личния опит е парлив. Разсеяха се. Подготвям подмяна на някои майки и просто ги забравих. Сега, като погледнах в записките, разбрах, че пак са ме изтърпяли много. Преди десетина дни е трябвало да ги разширя. Стреснаха ме и се наложи да поработя повечко, въпреки откаченото време.

Дамянски, новата майка стои на полусъединител в шестрамково нукче ;) . Планът беше старата да я пришпоря да развие семейство и в края на медосбора да я сменя. Сега ще изчакам да проверя как ще реагират и ако не се получи ще четат. То пък и медосбор... Паша много, но времето я превръща в поддържаща. Кошерите са натъпкани с пчели и за сега в кондиция. Както и да са селектирани, още колко ще издържат, не смея да мисля.
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #68 Преди 2 месеца

rumenggr написа:Да събудя темата 8-)
На 20.05 намерих хубаво семейство в роево със запечатани маточници. За мой късмет майката не беше офейкала. Бях си решил, че ще го правя и момента беше идеален. Истината е, че аз ги провокирах да хукнат с една тъпа манипулация, но карай... Дръпнах майката с рамката, на която имаше около две длани яйца и допълних с основи до 10 рамки + 3 литра сироп 1:1. След седмица, на 27.05 резултата е следния:
IMG_20180528_233908.jpgIMG_20180529_000219.jpgIMG_20180529_000130.jpg
Работят и на последните рамки. Още сироп, основи във втори корпус и може да им се помогне с люпещо се пило. За да хванат(с малко помощ) слънчогледова паша към 15.07., това трябваше да се случи преди 15.05. Закъснях, но това което мислех, че ще е слънчоглед се оказа царевица. Кофти разведка :think: . Мед може да не дадат, но ще градят и трети корпус(изпробвано е, става ). Основното семейство(на ново място) отглежда маточници от друга майка ;) и ще се погрижа да влезе с достатъчно пчели в предстояща ливадна паша. Пиша за тези, които не са правили такива щуротий все още. Ако се прецени добре момента, и двете семейства дават стоков мед от късна паша.
Изображение
Изображение
Изображение

Време е да "удариме чертата". Ето и резултата от разцепването "ГОЛ РОЙ". Не е много подробен, но дава представа какво може да се очаква.
Гол рой - IMG_20180819_081136.jpg

Това е основното семейство, преместено на нова позиция. Освен 10 рамки от трети корпус, извадих и една пълна от втори. Венците са дебели. За мен това е знак, че ако имах изградени пити, това семейство щеше да поеме четвърти корпус и да даде повече стоков мед.
Пилото е прекрасно. Майката е работила и в първи корпус.

Гол рой - IMG_20180819_081530.jpg

Така изглежда рояка на 08.08.2018, на старата позиция, но вече със сменена майка. В бързината не се сетих да го наснимам подробно при вадене на меда. Добавял съм в медовите корпуси изградени, полуизградени рамки и рамки с основи. Донорите освен че работят за пило, ги натоварвам и да градят пити. В трети корпус са 9, а в четвърти 8 рамки + прегради. Даде по-малко мед от основното семейство, но изгради три корпуса пити. Майката е сменена с млада. Купих им "хибрид" и придадох с отводка за да имам малка пауза в яйценосна дейност. Има достатъчно място и се труди усърдно. Трябваше да и снимам пилото!!! Разкош!
Толкова от мен по темата "ГОЛ РОЙ". Надявам се да е полезно за тези, които имат намерение да го прилагат и се чудят какво ще излезе от този метод. Успех.
Профилна снимка
Боби Коцев
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Лом

Мнение #69 Преди 2 месеца

Румба, този резултат сигурно е заради "роевата енергия", ако семейството не е било в роево дали резултата щеше да е същия? :think:
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #70 Преди 2 месеца

Боби Коцев написа:Румба, този резултат сигурно е заради "роевата енергия", ако семейството не е било в роево дали резултата щеше да е същия? :think:

За мен това е смисъла на "ГОЛ РОЙ". Да се използва тази енергия. Много бачкат в такова състояние. Обилното хранене на рояка определя резултата. Ако няма роево, има други начини.

п.п. Боби, какво стана с фарарите?

Назад към Пчелни майки и отводки