Майката

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #1041 Преди 3 месеца

solaris60 написа:А възможно ли да е вече мортус и изобщо да не и обръщат внимание и да трупат восък отгоре? Защо мисля така? Няколко маточника, майката излязла, другите проядени, но един седи и никой не го пипа. Някои го грабват и хоп в отводка, но майка нанай, а други като мен го разкъсват и вътре какво - едно голямо нищо. Това към отговора ми отпред. ;)

Амиии не! Разчовърквам маточника на другия ден и изкача кат тапа. .. да уточня че това е само с маточници от пренасяне, не мой, аз не правя таквизи неща... :lol:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #1042 Преди 3 месеца

barkov1982 написа:Виждал съм, това имах предвид, че единия маточнок не беше подготвян за излизане и въпреки това майката излезе

При серийно производство, маточниците в клетки нямат допир с пчелите. Майките сами прегризват капачето и не се мотаят два дни. Май ни убягва някаква комуникация пчели - майки в маточници. За мен извода е, че не във всички ситуации, може да се разчита на 16 ден. И още нещо, не винаги побеждава по-голямата майка! Малкия свищак може да се окаже по-бърз. Това също проверих. Или, ако разчитаме те да си изберат майка, то избора им може и да не ни хареса. Най изгодно е предвидим резултат.
Пчелар Мераклия
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Благоевград

Мнение #1043 Преди 3 месеца

При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #1044 Преди 3 месеца

barkov1982 написа:https://m.bgfermer.bg/Article/7555008

Полека лека всички ще дойдат на моя...опит с майките. ;)
Пчелар Мераклия

Мнение #1045 Преди 3 месеца

solaris60 написа:Полека лека всички ще дойдат на моя...опит с майките. ;)

:o :o Е така като кажеш и ми късаш.... сърцето. ;)
"Моя...опит" а именно....?
Иначе в статията са изброени част от условията за получаване на добра майка.
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #1046 Преди 3 месеца

barkov1982 написа::o :o Е така като кажеш и ми късаш.... сърцето. ;)
"Моя...опит" а именно....?
Иначе в статията са изброени част от условията за получаване на добра майка.

Че всички майки са един дол дренки и "напипването" на добра майка клони повече към случайност. ;) Е това е на моя...опит ;)
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #1047 Преди 3 месеца

solaris60 написа:Че всички майки са един дол дренки и "напипването" на добра майка клони повече към случайност. ;) Е това е на моя...опит ;)

:naughty: Няма случайни неща.Румбата снощи видя 2 майки едната добра а едната супер добра за моите критерии. ;) :D
Пчелар Мераклия

Мнение #1048 Преди 3 месеца

solaris60 написа:Че всички майки са един дол дренки и "напипването" на добра майка клони повече към случайност. ;) Е това е на моя...опит ;)

С риск да отнеса поредната доза критика (надявам се градивна ;) ), ще си позволя да не се съглася съвсем, дс за повечето от нас да попаднеш на добра майка има известна степен случайност, но да подбереш добрите е въпрос на наблюдателност и критерии

Мнение #1049 Преди 3 месеца

barkov1982 написа:С риск да отнеса поредната доза критика (надявам се градивна ;) ), ще си позволя да не се съглася съвсем, дс за повечето от нас да попаднеш на добра майка има известна степен случайност, но да подбереш добрите е въпрос на наблюдателност и критерии

О не, не. Нямам намерение да критикувам който и да е. ;)

Мнение #1050 Преди 3 месеца

rumenggr написа:При серийно производство, маточниците в клетки нямат допир с пчелите..... Май ни убягва някаква комуникация пчели - майки в маточници.

Не съм наясно как точно е при серийното производство, но вероятно сред различните майкопроизводители има и такива с друг подход.
Когато си произвеждам майки, които смятам да оставя да се излюпят в отглеждача, предпочитам пчелите да имат контакт с маточника. Ясно е, че целта е просто да имат възможност да го обгрижват по-качествено.
И тъй като фабричните изолатори от комплектите на ролта, които ползвам, не предоставят такава възможност, наложи се да им направя малка доработка.
Просто е като фасул.
Ето и едно фото, което дава достатъчно ясна представа:

Майката - DSC03791.JPG

Разстоянието между маточника и стените на изолатора не е точно толкова, колкото бих искал, но и така върши работа .
Препоръчвам го на колегите "любители".

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 гости