Бащини семейства

Лонг Джон Силвър
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #1 Преди 1 година

Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Проф.
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #2 Преди 11 месеца

Медоносни пчели:
Една пчелна колония се състои от царица, няколко търтея и много работници. Женските пчели (царицата и работниците) имат по двама родители – търтей и царица. Търтеите, от друга страна, се излюпват от неоплодени яйца. Това означава, че те имат само по един родител. Следователно, числата на Фибоначи изразяват родословното дърво на търтеят, който има един родител, двама прародители, трима пра-прародители и така нататък.
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #3 Преди 2 седмици

”.....пчеловъда работи не с отделни индивиди а с цели общества. Ако искаме да предадем качествата на някое семейство по бащина линия, естествено не го правим бащино, тъй като търтея не е представител на колонията, а само на нейната майка. За да пресъздадем качествата на колонията трябва първо да отгледаме майки-дъщери и след грижлива селекция част от тях да оглавят бащините семейства.” /Скутелатор/
Пчелар Мераклия
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Благоевград

Мнение #4 Преди 2 седмици

rumenggr написа:”.....пчеловъда работи не с отделни индивиди а с цели общества. Ако искаме да предадем качествата на някое семейство по бащина линия, естествено не го правим бащино, тъй като търтея не е представител на колонията, а само на нейната майка. За да пресъздадем качествата на колонията трябва първо да отгледаме майки-дъщери и след грижлива селекция част от тях да оглавят бащините семейства.” /Скутелатор/

Ех,тези бащини семейства са много болна тема и винаги открехната врата ;) . Ииначе точно това ще опитам тази година с ртазлични майчини и едно ядро от бащини с общ корен ,на малки серии по 7-8 майки. Пък какво ще стане резултата след време :roll:
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #5 Преди 2 седмици

barkov1982 написа:Ех,тези бащини семейства са много болна тема и винаги открехната врата ;) . Ииначе точно това ще опитам тази година с ртазлични майчини и едно ядро от бащини с общ корен ,на малки серии по 7-8 майки. Пък какво ще стане резултата след време :roll:

На кой пчелин? Високото,ниското?

Мнение #6 Преди 2 седмици

”При пчелите обаче, търтя има твърде посредствена роля (или поне от развъдна гледна точка), която роля е дори допълнително минимизирана заради полиандрията, тъй като само няколко от неговото потомство някога ще се възпроизведат – тези които бъдат отгледани като майки и се оплодят. Дори и при най-благоприятните обстоятелства, тези майки ще представляват твърде малка част от неговото пряко потомство. Освен това, никога не можем да кажем че тази или онази майка е дъщеря на този или онзи търтей, както при домашните животни. След като веднъж търтея се чифтоса, той вече не може да играе никаква по-нататъшна роля в развъждането.
И въпреки това, никога не трябва да се подценява ролята на търтея при развъждането.

При пчелите, майката има доминантна роля върху всичките качества на нейното потомство. Някои тук веднага ще кажат точно обратното – че търтея дава 75 % от гените. Няма да споря. При линейното развъждане е без никакво практическо значение кой има по-голяма роля. Когато обаче заговорим за кръстосване и последващото го комбинативно развъждане, винаги майката играе по-голямата роля при предаването на качествата на потомството. Просто го имайте в предвид.”
Много съжалявам, че Скутелатора не довърши практическата част на темата си. Въпреки това, смятам, че написаното от него е добра база за начало. Всеки може да я намери и прочете.
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #7 Преди 2 седмици

rumenggr написа:На кой пчелин? Високото,ниското?

Добър въпрос ;) тегля почти всичко надолу(ниското, подразбира се), пролетта като дойде време и запечатат строителните рамки качвам нагоре, ако позволява времето ако ли не действам долу, майчините ще са разделени. От пролетта ще влезе в действие и 3ти пчелин ако е рекъл Бог(който ще е до Благоевград). Има няколко тънки момента които доизбистрям, но за тях на по бира ;)
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #8 Преди 2 седмици

barkov1982 написа:..... на по бира ;)

:thumbup:
Пчелар от: Северозапада

Мнение #9 Преди 2 седмици