Съвет за придаване на майки

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Хасково

Мнение #1 Преди 7 месеца

Здравейте колеги,
Тази пролет и аз заредих 33 маточни чашки с личинки, захраниха ми 24 маточника (резултатът е добър според мен). Младите майки очаквам на 25.04.
Съвет за придаване на майки - 20190416_180816.jpg

Съвет за придаване на майки - 20190416_180821.jpg

Съвет за придаване на майки - 20190416_180510.jpg

Съвет за придаване на майки - 20190416_180449.jpg

След като се излюпят младите майки мисля да сформирам отводки със старите майки от кошерите в 8 рамкови нуклеуси, а на тяхно място да придам неоплодените млади майки. Моля за съвет как бихте процедирали с младите неоплодени майки тъй като не разполагам с оплодни сандъчета (по начина който съм описал или друг)?
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #2 Преди 7 месеца

Според мен предай маточниците ден преди да се излюпят. Вероятността да ги приемат на маточници е доста по-голяма от колкото като новоизлюпени майки.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Проф.
Регистриран: Преди 3 години

Мнение #3 Преди 7 месеца

Продавам изкуствени маточници за предаване на неоплодени майки, но се предават до 24 часа след излюпването. Във основно семейство, особенно ако е силно, няма да приемат дори и чужда майка, та била тя и оплодена. Предават се основно на слаби отводки, а в последствие обединяваш цялата отводка със основното семейство.

Мнение #4 Преди 7 месеца

Другия вариант който си мисля е да извадя от основните семейства по 2-3 пити със запечатано пило и пчелите по тях и да сформирам отводки на които да придам маточниците или новоизлюпените майки...
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #5 Преди 7 месеца

Янчо е прав, в силно семейство да придадеш неоплодена майка е голям зор. Работи с маточници, че по-малко проблеми, по-бързо, и по-малко гелета има... ;)
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Пчелар Мераклия
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Благоевград

Мнение #6 Преди 7 месеца

imitev написа:Другия вариант който си мисля е да извадя от основните семейства по 2-3 пити със запечатано пило и пчелите по тях и да сформирам отводки на които да придам маточниците или новоизлюпените майки...

При всички случаи действай на ниво маточници
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Лонг Джон Силвър
Стаж: Опитен пчелар
Пчелар от: Пловдив

Мнение #7 Преди 7 месеца

Още един глас да придаваш маточници .
НО !!!
Най-добре осироти семейство или направи отводка сутринта и придай маточника следобяд. Осигури минимум 4 часа да се осаферат, че са без майка.
Успех.
:thumbup:
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.

Мнение #8 Преди 7 месеца

Марин Шойков написа:Още един глас да придаваш маточници .
НО !!!
Най-добре осироти семейство или направи отводка сутринта и придай маточника следобяд. Осигури минимум 4 часа да се осаферат, че са без майка.
Успех.

Дано сметките да ми излязат вярни. Заложих маточниците на 13.04 следобяд чрез прехвърляне на личинка ,ако смятам 3 дни до личинка от 14.04 броя 13 дни, значи на 26.04 следобяд и 27.04 очаквам да се излюпят. Отводките мисля да ги сформирам 24.04 и на 26.04 да им разхвърлям маточниците.
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #9 Преди 7 месеца

imitev написа:Дано сметките да ми излязат вярни. Заложих маточниците на 13.04 следобяд чрез прехвърляне на личинка ,ако смятам 3 дни до личинка от 14.04 броя 13 дни, значи на 26.04 следобяд и 27.04 очаквам да се излюпят. Отводките мисля да ги сформирам 24.04 и на 26.04 да им разхвърлям маточниците.

Ако ти излязат сметките, значи си добър. Ако не печелиш хубава майка, предвид времето не се ядосвай
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Лонг Джон Силвър
Стаж: Опитен пчелар
Пчелар от: Пловдив

Мнение #10 Преди 7 месеца

imitev написа:Дано сметките да ми излязат вярни. Заложих маточниците на 13.04 следобяд чрез прехвърляне на личинка ,ако смятам 3 дни до личинка от 14.04 броя 13 дни, значи на 26.04 следобяд и 27.04 очаквам да се излюпят. Отводките мисля да ги сформирам 24.04 и на 26.04 да им разхвърлям маточниците.

Не. :naughty:
За два дена ще си заложат маточници и може да не приемат придадения.
Сформирай отводката максимум 12 часа по-рано.
Успех.
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости