Съвет за придаване на майки

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #11 Преди 5 месеца

Марин Шойков написа:Не. :naughty:
За два дена ще си заложат маточници и може да не приемат придадения.
Сформирай отводката максимум 12 часа по-рано.
Успех.
:thumbup:

Ядох го една година с една партида маточници. Нацвъках 18-20 отводки до обяд, и късния следобяд им предадох маточници както си им е реда, не за пръв път давам матоници, и проблеми не съм имал. Но отивам след 2 седмици на пчелина и от всички разадени маточници само един приет всички други не приети и се люпят майки.. :doh: От тогава придавам маточник само с предпазна обшивка. До сега не приет нямам.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Лонг Джон Силвър
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #12 Преди 5 месеца

nikawr написа:Ядох го една година с една партида маточници. Нацвъках 18-20 отводки до обяд, и късния следобяд им предадох маточници както си им е реда, не за пръв път давам матоници, и проблеми не съм имал. Но отивам след 2 седмици на пчелина и от всички разадени маточници само един приет всички други не приети и се люпят майки.. :doh: От тогава придавам маточник само с предпазна обшивка. До сега не приет нямам.

При Лангстрот-Рут кошерите аз използвам и ротоциите така, че да направя отводка САМО със запечатано пило.
Е там неприет маточник няма. ;)
:D :D :D
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Хасково

Мнение #13 Преди 5 месеца

Марин Шойков написа:При Лангстрот-Рут кошерите аз използвам и ротоциите така, че да направя отводка САМО със запечатано пило.
Е там неприет маточник няма. ;)
:D :D :D

И аз когато правя отводки гледам да слагам пити само със запечатано пило за да няма на какво да правят маточници... :)
Регистриран: Преди 1 година
Пчелар от: 1994

Мнение #14 Преди 5 месеца

imitev написа:И аз когато правя отводки гледам да слагам пити само със запечатано пило за да няма на какво да правят маточници... :)
Това че правиш на запечатано пило не ти гарантира че на 100 % всичко е запечатано и че някъде все има снесено някое яйце и те си залагат свой маточник.За това на 5,7, и на 9 ден проверяваш за маточници които ги изрязваш и махаш,и предаваш маточник,оплодена майка или неоплодена майка приемат всичко защото през това време ако са си направили маточници си ги премахнал и нямат друг вариянт да си произведат майка и приемат всичко което им се придаде.Успех.
Регистриран: Преди 1 година
Пчелар от: 1994

Мнение #15 Преди 5 месеца

imitev написа:И аз когато правя отводки гледам да слагам пити само със запечатано пило за да няма на какво да правят маточници... :)
Това че правиш на запечатано пило не ти гарантира че на 100 % всичко е запечатано и че някъде все има снесено някое яйце и те си залагат свой маточник.За това на 5,7, и на 9 ден проверяваш за маточници които ги изрязваш и махаш,и предаваш маточник,оплодена майка или неоплодена майка приемат всичко защото през това време ако са си направили маточници си ги премахнал и нямат друг вариянт да си произведат майка и приемат всичко което им се придаде.Успех.
Пчелар Мераклия
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Благоевград

Мнение #16 Преди 2 месеца

При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #17 Преди 2 месеца

Тая година имах маточници от самосмяна в излишък и реших да си правя експерименти.В кошер с тригодишна майка по време на пашата боднах единия маточник във втория, най-горния магазин.Докато умувам какво да правя с другия майката се излюпи.Бързо в клетка от ония за маточници в комплектите за майкопроизводство и нея на същото място.На третия ден я пуснах от клетката.Тя стои пчелите я облизват.Повече работа нямам.Когато вадих меда от горния магазин видях, че и маточника е правилно прогризан.Сега при сваляне на магазините гледам млада майка в кошера.Следи от маточници в плодника няма.Някоя от тия в магазина трябва да е! Изводът е , че и така може да се смени майка. :clap: :dance: :whistle:
Петъчен майстор пчелар

Мнение #18 Преди 2 месеца

зуница написа:Тая година имах маточници от самосмяна в излишък и реших да си правя експерименти.В кошер с тригодишна майка по време на пашата боднах единия маточник във втория, най-горния магазин.Докато умувам какво да правя с другия майката се излюпи.Бързо в клетка от ония за маточници в комплектите за майкопроизводство и нея на същото място.На третия ден я пуснах от клетката.Тя стои пчелите я облизват.Повече работа нямам.Когато вадих меда от горния магазин видях, че и маточника е правилно прогризан.Сега при сваляне на магазините гледам млада майка в кошера.Следи от маточници в плодника няма.Някоя от тия в магазина трябва да е! Изводът е , че и така може да се смени майка. :clap: :dance: :whistle:

Един от старите пчелари в Раковски,само така подменя майките.По време на акацията слага зрял маточник в магазина.....

Мнение #19 Преди 2 месеца

Ангел Йосифов написа:Един от старите пчелари в Раковски,само така подменя майките.По време на акацията слага зрял маточник в магазина.....

Нямам претенции, че откривам топлата вода.Явно тоя метод работи и при необходимост може да се ползва. :whistle:
Петъчен майстор пчелар

Мнение #20 Преди 2 месеца

зуница написа:Нямам претенции, че откривам топлата вода.Явно тоя метод работи и при необходимост може да се ползва. :whistle:

За да е висок процента на успеваемост,пчелите трябва да са в паша.

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 гости