Съвет за придаване на майки

ИПМ
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #21 Преди 2 месеца

Ангел Йосифов написа:За да е висок процента на успеваемост,пчелите трябва да са в паша.

А аз се чудих що имам 100% успеваемост тая година на придаване на майки даже и не оплодени. ;) :D :D
Петъчен майстор пчелар

Мнение #22 Преди 2 месеца

jdrumev написа:А аз се чудих що имам 100% успеваемост тая година на придаване на майки даже и не оплодени. ;) :D :D

100%от колко?От една ли?Питам щото не съм чел за придадени майки от теб :roll: :arrow: :lol: :lol: :lol:
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #23 Преди 2 месеца

Ангел Йосифов написа:За да е висок процента на успеваемост,пчелите трябва да са в паша.

И майката трябва да е за смяна и според тях, а не само според пчеларя.Нали? ;)
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #24 Преди 2 месеца

Ангел Йосифов написа:100%от колко?От една ли?Питам щото не съм чел за придадени майки от теб :roll: :arrow: :lol: :lol: :lol:

Над 20 тая година.И то все подаръци от приятели за една добра кауза ;) :lol: :lol: :D
Петъчен майстор пчелар

Мнение #25 Преди 2 месеца

зуница написа:И майката трябва да е за смяна и според тях, а не само според пчеларя.Нали? ;)

Оооо,съвсем не!Това е единственната противороева мярка,която прилага.според неговите думи.Пчелите избират коя майка да оставят..Зада не се руи един кошер,трябва да има млада майка и достатъчно обем.Освен това,в повечето кошери,за известно време работят 2 майки,демек създава се мн пило и съответно работа за кърмачките и не само.
Кошерите са му Лангстрот-Рут още от соца,около 150.Е,поне такива бяха до преди десетина години.
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Северозапада

Мнение #26 Преди 2 месеца

зуница написа:И майката трябва да е за смяна и според тях, а не само според пчеларя.Нали? ;)

Да, има го описано някъде бях чел че се практикува дори и с роеви маточници с два магазина и се слага в горния ако стане самосмяна добре ако не стане пак било добре според тоя де бе писал статията.

Мнение #27 Преди 2 месеца

Ангел Йосифов написа:Оооо,съвсем не!Това е единственната противороева мярка,която прилага.според неговите думи.Пчелите избират коя майка да оставят..Зада не се руи един кошер,трябва да има млада майка и достатъчно обем.Освен това,в повечето кошери,за известно време работят 2 майки,демек създава се мн пило и съответно работа за кърмачките и не само.
Кошерите са му Лангстрот-Рут още от соца,около 150.Е,поне такива бяха до преди десетина години.

В тоя случай май става дума за нещо друго.Ако сложиш 5-6 корпуса и в последния пуснеш майка естествено , че тая в първи няма и да знае.Ако пък сложиш и ханеманова решетка е съвсем друго.Ако пък корпусите имат и отделни прелки...

Мнение #28 Преди 2 месеца

Георги 1974 написа:Да, има го описано някъде бях чел че се практикува дори и с роеви маточници с два магазина и се слага в горния ако стане самосмяна добре ако не стане пак било добре според тоя де бе писал статията.

Възможно е и аз да съм чел.Нищо не пада на празно място.Нямам конкретен спомен.Важното е, че работи. :whistle:
Петъчен майстор пчелар

Мнение #29 Преди 2 месеца

зуница написа:В тоя случай май става дума за нещо друго..

Става въпрос за пчели :D
Колегата е профи от над 45г.
И аз,като Гогата съм чел и едва тогава вникнах в думите му.
Истината е,че когато има паша,майката НЕ е първа грижа за семейството!И това дава шанс на маточника,далеч от майката...
Петъчен майстор пчелар

Мнение #30 Преди 2 месеца

зуница написа: че тая в първи няма и да знае..

И тук,мога да опонирам... :D :mrgreen:
Една КАПКА различа миризма да има,след час,а може би и по-малко,целия кошер ще знае.... общуване,даже и на клетъчно ниво...
Но в случая,има по-важно мероприятие-пашата,а не майката...

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 гости