Съвет за придаване на майки

ИПМ
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #41 Преди 5 дни

Ангел Йосифов написа:Нямах намерение да те впечетлявам..и Даката също.Това ,което исках да кажа е,че метода го практикува отдавна.

Мен всичко ново ме впечатлява Майсторе. :D :lol:
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #42 Преди 5 дни

jdrumev написа:Целогодишна е при мен. ;) :lol: :lol: Майтапя се. ;)
Не е само от пашата.Напримерно миналата година отводките при мен бяха пълен провал/не ,че мога да ги правя убави/.Нито един маточник не приеха от самосменните.Какво ли не опитах. Е, не става и не става... :D

Не се притеснявай не само при тебе отводките не стават.Знам професионални развъдчици и търговци на отводки на които също не им се получават нещата с отводките.Но пък са "профи" и продават и се рекламират като най-високо ниво на "профи".Споко!С времето ти ще се научиш, но за "профитата" не съм сигурен!
ИПМ

Мнение #43 Преди 5 дни

В последното не съм сигурен. :lol: От как не ползвам стария прост метод 1,3,5 и се правя на майстор ям дървото. :D :D
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #44 Преди 5 дни

jdrumev написа:Целогодишна е при мен. ;) :lol: :lol: Майтапя се. ;)
Не е само от пашата.Напримерно миналата година отводките при мен бяха пълен провал/не ,че мога да ги правя убави/.Нито един маточник не приеха от самосменните.Какво ли не опитах. Е, не става и не става... :D

Даче, как придаваш маточник?
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Пчелар от: Северозапада

Мнение #45 Преди 5 дни

nikawr написа:Даче, как придаваш маточник?

Тази година правих опит ( бе ми интересно) семеиство с маточник и отгоре търтовка сложих мрежа от комари след 15 дена нито майка нито търтовки бяха останали само самурай без господар.
ИПМ

Мнение #46 Преди 5 дни

nikawr написа:Даче, как придаваш маточник?

Някой път с рамката някой път и изрязвам.Как писах различни техники ползвах но не се получаваше винаги залагаха си свищеваци. ;) :D :D А това други години е било без проблемно... ;) :D :D
Контакт:

Мнение #47 Преди 5 дни

jdrumev написа:Някой път с рамката някой път и изрязвам.Как писах различни техники ползвах но не се получаваше винаги залагаха си свищеваци. ;) :D :D А това други години е било без проблемно... ;) :D :D

Писъл съм и преди, през 2017 го ядох много здраво и си провалих една партида от двайсетина отводки, които бяха обещани на приятел, точно защото ми здавиха маточниците... От тогава маточник придавам само изрязан и в предпазител! Гелета при отводките няма! 2-3 пъти се е случвало да не се излюпи, което е от това, че съм взел самосменният маточник ден два след като е бил запечатан и ларвата изпада. Но не мога да съм на пчелина постоянно и да чакам маточника да е пред излюпване. Иначе до преди това не са ми гризали маточници масово, но след това фиаско вече се застраховам.
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Контакт:

Мнение #48 Преди 5 дни

Георги 1974 написа:Тази година правих опит ( бе ми интересно) семеиство с маточник и отгоре търтовка сложих мрежа от комари след 15 дена нито майка нито търтовки бяха останали само самурай без господар.

Тва търтовките са ми е любими семейства за експерименти! Пробвам с тях какво ли не, но времето което ходя при пчелите ме ограничава доста...
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #49 Преди 5 дни

nikawr написа:Тва търтовките са ми е любими семейства за експерименти! Пробвам с тях какво ли не, но времето което ходя при пчелите ме ограничава доста...

Дано не ти се налага. Ако случиш на търтовка, семейство с много пчели, в удобен момент, когато ти се люпят майки, раздели я на летяща и нелетяща пчела и пусни по една новоизлюпена майка. Аз получих две добри отводки. Не претендирам за метод. Еднократен опит имам. Може да опиташ и споделиш
Контакт:

Мнение #50 Преди 5 дни

rumenggr написа:Дано не ти се налага. Ако случиш на търтовка, семейство с много пчели, в удобен момент, когато ти се люпят майки, раздели я на летяща и нелетяща пчела и пусни по една новоизлюпена майка. Аз получих две добри отводки. Не претендирам за метод. Еднократен опит имам. Може да опиташ и споделиш

Най-гадната търтовка тая година беше едно семейство, което беше супер силно по време на роевия период и въпреки това нямаше и наченки на роене. На слънчогледа даде 3 магазина мед и пръщеше от пчела. След 3 седмици пчелите му бяха наполовина и все пак беше една яка търтовка. Явно е направил самосмяна и майката не се е върнала. Прави ми впечатление, че тази година самосмените са такива, че старата майка изчезва още преди да се е излюпила младата. :think:

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 гости