Случки с майка

Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Североизток

Мнение #1 Преди 1 година

Колеги, пускам темата, за да споделя неща, на които до сега не съм се натъквал, а са малко извън общоприетите правила, които знаем, писани са и се придържаме към тях при работа с пчелните семейства. Ако и други колеги имат такива случки и имат желание, може да споделят.
Първа случка.
Днес, при отваряне на едно семейство ми направи впечатление, струпани пчели в разстоянието между горна летва на две рамки. Разбутах ги и гледам почти убита майка - немаркирана. На семейството му придадох майка преди десетина дни - "червена', тъй като не ми хареса самосмяната и уж унищожих маточниците, но вероятно не всички. Та придадената майка си снася, но в същото време и маточника си е живял, че и излюпил, в последствие го видях.
Втора случка.
Отново днес, гледам заложени 2-3 самосменни маточника, едни хубави, гравирани. Викам си аха, ще има отводки с читави майки. Вдигам следващата рамка, а в долната й част купчинка пчели. Разбутах ги и гледам убили майката, белязана в жълто. А уж майките се застъпват при самосмяна.
Ей такива неща наблюдавах днес. Може и до сега да са се случвали, но да не съм забелязвал.
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил

Мнение #2 Преди 1 година

kuline написа:Колеги пускам темата, за да споделя неща, на които до сега не съм се натъквал, а са малко извън общоприетите правила, които знаем, писани са и се придържаме към тях при работа с пчелните семейства. Ако и други колеги имат такива случки и имат желание, може да споделят.
Първа случка.
Днес, при отваряне на едно семейство ми направи впечатление, струпани пчели в разстоянието между горна летва на две рамки. Разбутах ги и гледам почти убита майка - немаркирана. На семейството му придадох майка преди десетина дни, тъй като не ми хареса самосмяната и уж унищожих маточниците, но вероятно не всички. Та придадената майка си снася, но в същото време и маточника си е живял, че и излюпил, в последствие го видях.
Втора случка.
Отново днес, гледам заложени 2-3 самосменни маточника, едни хубави, гравирани. Викам си аха, ще има отводки с читави майки. Вдигам следващата рамка, а в долната й част купчинка пчели. Разбутах ги и гледам убили майката, белязана в жълто. А уж майките се застъпват при самосмяна.
Ей такива неща наблюдавах днес. Може и до сега да са се случвали, но да не съм забелязвал.

По първия въпрос - съвсем нормално е това. Приели са я вече тази и другата се явява натрапник и резултата си го видял.
По втория въпрос - защо трябва задължително да се застъпват? Семейството е настроено за смяна и вече чувства новата, възможно е и старата да е поспряла със снасянето или намалила и пчелите я премахват с цел предотвратяване на фал. ;)

Мнение #3 Преди 1 година

solaris60 написа:По първия въпрос - съвсем нормално е това. Приели са я вече тази и другата се явява натрапник и резултата си го видял.
По втория въпрос - защо трябва задължително да се застъпват? Семейството е настроено за смяна и вече чувства новата, възможно е и старата да е поспряла със снасянето или намалила и пчелите я премахват с цел предотвратяване на фал. ;)

Да бе, всичко е възможно, но ми направи впечатление и споделих.
По първия, би следвало да унищожат останалия маточник.
А по втория, се учудих, защото по принцип се знае, че майките се застъпват, че дори снасят двете. За последното само съм чувал/чел.

Мнение #4 Преди 1 година

kuline написа:Да бе, всичко е възможно, но ми направи впечатление и споделих.
А по втория, се учудих, защото по принцип се знае, че майките се застъпват, че дори снасят двете. За последното само съм чувал/чел.

По първия - не всеки път логиката е една и съща. Мога да кажа варианти.
По втория - само си чувал, а си доста време пчелар. Повечето случаи се случват само на млади пчелари на които и търтеите им се струват майки. До сега съм виждал майка на две пити, но го отдадох на това, че се е преместила докато съм местил други пити и съм я видял пак. Може и две да са били, но за толкова практика такива не съм виждал. Едната да снася на едната пита, а другата на друга. Това ми се струва малко фантасмагорично. ;)
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #5 Преди 1 година

solaris60 написа:По първия - не всеки път логиката е една и съща. Мога да кажа варианти.
По втория - само си чувал, а си доста време пчелар. Повечето случаи се случват само на млади пчелари на които и търтеите им се струват майки. До сега съм виждал майка на две пити, но го отдадох на това, че се е преместила докато съм местил други пити и съм я видял пак. Може и две да са били, но за толкова практика такива не съм виждал. Едната да снася на едната пита, а другата на друга. Това ми се струва малко фантасмагорично. ;)

Барков има снимка на негов си кошер с двете майки.Аз лично не съм виждал две.Но чат пат си правя гъдел пило през магазините най горе правят си свищак и после някоя стара майка даде фира а свищака се нанесе като Косе Босе един път една такава майка когато за пръв път го видях това по случайност я извадих на капака на един кошер и доде умувах какво да правя дойде една оса и ужили майката и аз спрях да се чудя какво да правя.
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #6 Преди 1 година

solaris60 написа:По първия въпрос - съвсем нормално е това. Приели са я вече тази и другата се явява натрапник и резултата си го видял.

Тия само на мен се случва за работят заедно и на една пита, шегувам се
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #7 Преди 1 година

Случки с майка - IMG_20190424_153724.jpg

От днес, има и клип как я ухажват, ама не мога да се занимавам сега
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #8 Преди 1 година

kuline написа:Колеги, пускам темата,...

Сложил си я там където не трябва/мое мнение/.Аз така постигнах 3 майки в кошер с маточници за самосмяна после се научих,що като като ги стисна пчелите все оранжево излиза ;) .
По второтото наблюдение съм го вижда даже и тия дни го коментирах с вас и Другаря Шойков.Кошер 2 корпуса Дадан-Блат с 20 м/у рамия пчели без пило и без яйца на контролата ми заложи маточници.Кошера съм го показвал много пъти в клипове. :D :lol:

Мнение #9 Преди 1 година

solaris60 написа:По първия - не всеки път логиката е една и съща. Мога да кажа варианти.

Като спомена фантастика, да споделя и друга случка от преди 2-3 или 4 години. Забравих точно кога. Може и да съм го споделял вече, но...
Купих 5 майки от Дони за проба, от които една още работи.
Та ще придавам майките и съответно унищожавам старите, маркирани.
Шести септември
Започвам аз, намирам първата, но ми дожаля да я убия и я метнах на един метър от кошера. Видях я къде падна и как се мъчи. Слагам новата, захлюпена с мрежеста клетка и така останалите четири. Отивам на другия ден на проверка. Гледам пчели се промъкнали и бият майката. Не е добре работата. Преместих майката на друга пита с открито пило, пак захлюпена с клетка. На следващия ден, майката в агония отново. Чудя се какво става, а като прегледах семейството, установих, че старата майка, белязана се е завърнала. Пълзяла е метър, катерила се е 20-25 см по краката на металната стойка и пак в къщи. :D
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #10 Преди 1 година

kuline написа:Да бе, всичко е възможно, но ми направи впечатление и споделих.

Не ги ли проверяваш за кухи.Миналата година бяха хит. :D :D :lol: :lol:

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 гости