Изображение

Преносен инкубатор

Профилна снимка
Дамян Дамянов
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #101 от Дамян Дамянов » Преди 2 месеца

Sashokan написа:
Дамян Дамянов написа:Идеи как да хвана капака и да го стегна?

Ето един лесен за "направи си сам" вариант.
images.jpg

Капака остава фиксиран и можеш просто да го стегнеш с ластици за багаж или тиксо.
Изображение

С тиксо ще стане :lol:
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвежващ мед - Mellarius
Профилна снимка
Боян Палов
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #102 от Боян Палов » Преди 2 месеца

Ако материала е фибран ще стане и с 8мм дюбели.
1. Пробиват се отвори в стените на сандъка и дюбелите се фиксират в тях с подходящо лепило (поксипол е подходящо за целта)
2. Капака се пристяга с подходящи, по-дълги винтове през пробити за целта отвори. Желателно е да се ползват по-широки пластмасови, метални или дървени шайби, през които да минават винтовете и да се разпредели усилието на по-голяма площ.
Такова решение позволява многократно сглобяване и разглобяване.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #103 от Дамян Дамянов » Преди 2 месеца

Боян Палов написа:Ако материала е фибран ще стане и с 8мм дюбели.
1. Пробиват се отвори в стените на сандъка и дюбелите се фиксират в тях с подходящо лепило (поксипол е подходящо за целта)
2. Капака се пристяга с подходящи, по-дълги винтове през пробити за целта отвори. Желателно е да се ползват по-широки пластмасови, метални или дървени шайби, през които да минават винтовете и да се разпредели усилието на по-голяма площ.

Взех удължени гайки, намазах ги с полиуретаново лепило, набих ги във фибрана и започнах да пристягам с болтове през капака. С две думи "НИ СТАА" :lol: Фибранът ще се счупи, запълних дупките. При затягане, лепилото заедно с гайките се завърта във фибрана.
Тиксото е по-добро решение, не се майтапя :lol:

Беше направено с винтове, колегата ако иска после може пак да ги завие. След 2-3 развивания и нищо не остава от фибрана.
Профилна снимка
nikawr

Мнение #104 от nikawr » Преди 2 месеца

Стягай смело с тиксо, не се притеснявай!
Профилна снимка
Боян Палов

Мнение #105 от Боян Палов » Преди 2 месеца

Дамян Дамянов написа:

Взех удължени гайки, намазах ги с полиуретаново лепило, набих ги във фибрана и започнах да пристягам с болтове през капака. С две думи "НИ СТАА" :lol: Фибранът ще се счупи, запълних дупките. При затягане, лепилото заедно с гайките се завърта във фибрана.
Тиксота е по-добро решение, не се майтапя :lol:

Беше направено с винтове, колегата ако иска после може пак да ги завие. След 2-3 развивания и нищо не остава от фибрана.

Защо не опиташ сега по моята рецепта? По твоя начин става следното:
1. Полиуретановото лепило не стяга, а остава гъвкаво.
2. При набиването на гайките то е влязло в резбата и при навиване то затяга резбовата връзка Гайката превърта.
Не случайно писах за предварително пробиване на отвори за дюбелите. Желателно е отворите да са със свредло ф10, за да влезе достатъчно поксипол (или друго на епоксидна основа), което да се втвърди и да създаде здрава връзка между дюбела и фибрана. Лепило не бива да прониква в отвора на дюбела, където ще минава винта!
Профилна снимка
boris
Пчелар със специални заслуги

Мнение #106 от boris » Преди 2 месеца

Дамяне, сега ми дойде на ум. Можеш да пробваш с дюбели за гипсокартон (охлюви ). Аз ползвам такива за горните прелки на фибранените нуклеуси.
Преносен инкубатор - 20170809_220017.jpg
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #107 от Дамян Дамянов » Преди 2 месеца

Боян Палов написа:
Дамян Дамянов написа:

Тиксота е по-добро решение, не се майтапя :lol:

Защо не опиташ сега по моята рецепта? По твоя начин става следното:
1. Полиуретановото лепило не стяга, а остава гъвкаво.
2. При набиването на гайките то е влязло в резбата и при навиване то затяга резбовата връзка Гайката превърта.
Не случайно писах за предварително пробиване на отвори за дюбелите. Желателно е отворите да са със свредло ф10, за да влезе достатъчно поксипол (или друго на епоксидна основа), което да се втвърди и да създаде здрава връзка между дюбела и фибрана. Лепило не бива да прониква в отвора на дюбела, където ще минава винта!

Фибранът е много скапан. Докато затягаш, започва да се къса от лепилото или да се засуква. Мисля, че по-добрият вариант е дървено трупче и в него да набия удължената гайка. Иска малко повече сила, отколкото може да издържи лепилото или фибрана, заради уплътнението на горния ръб.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #108 от Дамян Дамянов » Преди 2 месеца

boris написа:Дамяне, сега ми дойде на ум. Можеш да пробваш с дюбели за гипсокартон (охлюви ). Аз ползвам такива за горните прелки на фибранените нуклеуси. 20170809_220017.jpg
Изображение

Ееее...този номер го знаем ;)
Трябва да го хвана на 4 места, което е прекалено, но иначе излиза топлия въздух.
Тиксото ще свърши работата :)

Още няколко дни...
Профилна снимка
nikawr

Мнение #109 от nikawr » Преди 2 месеца

Пишем операцията за успешна, след прегледа днес 10 майки пронесли, две изгубили се и една неизлюпена.
Очаквам вече инфо от Дамянски за новия експеримент когато се случи... :)
Профилна снимка
Боян Палов

Мнение #110 от Боян Палов » Преди 2 месеца

Дамян Дамянов написа:
Фибранът е много скапан. Докато затягаш, започва да се къса от лепилото или да се засуква. Мисля, че по-добрият вариант е дървено трупче и в него да набия удължената гайка. Иска малко повече сила, отколкото може да издържи лепилото или фибрана, заради уплътнението на горния ръб.

Така е! И фибрана и стиропора са лигави материали за конструкции. Лесно се работи с тях, ама трудно поддържат форма.

Назад към