Югозападен

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 1994

Мнение #801 Преди 1 седмица

Аз съм решил да ги третирам началото на април с МК.До-тогава никакво ровене.20-25 април на най-силните им вадя майките с 3 -4 пити на отводка и разширение с по-един корпус заради рапицата.И подготовка/слагане/на капаните за рояци.До-тогава Алайбаба, червено вино и мезе. За сега 2 бр. са във вечните полета с много паша, при чичо си Дарвин.Зазимени 25.Налице 23.Аз доволен.
Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #802 Преди 1 седмица

зуница написа:Никой ли не планира пролетно третиране срещу акара?Семействата са малочислени.Пилото е малко.Времето до пашата е дълго.С малко средства може да се търси добър ефект.

При мен няма смисъл сега. Повечето пило е запечатано. Явно през изминалите студове са намалили темпото и са догледали вече насятото. В края на седмицата, при добра прогноза, може би ще е удачно.
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: 1994

Мнение #803 Преди 1 седмица

rumenggr написа:При мен няма смисъл сега. Повечето пило е запечатано. Явно през изминалите студове са намалили темпото и са догледали вече насятото. В края на седмицата, при добра прогноза, може би ще е удачно.
За какво ще ги третираш.Това е все още зимна пчела,тя така или иначе ще отпадне на по-късен етап.Но всеки си -бе жената както си знае.Нищо лично.Поздрави и лек ден.

Мнение #804 Преди 1 седмица

rumenggr написа:При мен няма смисъл сега. Повечето пило е запечатано. Явно през изминалите студове са намалили темпото и са догледали вече насятото. В края на седмицата, при добра прогноза, може би ще е удачно.

Петък е с най-висока предвидена температура.
Има запечатано пило, което прави ОК не ефективна.Мравчената е добре , но майките страдат от нея.Рискова е.Млечната е слабичка , а и има запечатано пило.Какво остава?Опушване? Да но трябва да се прави многократно.
Химия? С най-ниска концентрация и на практика неоткриваеми остатъци във восъка и продуктите е флуметрин.Има и минимум месец от края на евентуално третиране и поставяне на магазин.
Комбинация! Остават в кошерите картончетата с тимол. Поставят се ленти с флуметрин. Те се вадят на първи април и до магазините в края на май остава повече от месец.Опушва се при всяка възможност с туя , пелин, хрян и т.н. Ръси се със смлени сухи борови иглички или някоя друга подходяща трева.Ако удържи на такава атака акара значи трябва още нещо. Какво??? :think:

Мнение #805 Преди 1 седмица

M.Milkov написа:... Това е все още зимна пчела,тя така или иначе ще отпадне на по-късен етап...

Зимната пчела ще отпадне, но ще отгледа няколко поколения акари, които ще тормозят следващите поколения пчели. :(

Мнение #806 Преди 1 седмица

зуница написа:Петък е с най-висока предвидена температура.
Има запечатано пило, което прави ОК не ефективна.Мравчената е добре , но майките страдат от нея.Рискова е.Млечната е слабичка , а и има запечатано пило.Какво остава?Опушване? Да но трябва да се прави многократно.
Химия? С най-ниска концентрация и на практика неоткриваеми остатъци във восъка и продуктите е флуметрин.Има и минимум месец от края на евентуално третиране и поставяне на магазин.
Комбинация! Остават в кошерите картончетата с тимол. Поставят се ленти с флуметрин. Те се вадят на първи април и до магазините в края на май остава повече от месец.Опушва се при всяка възможност с туя , пелин, хрян и т.н. Ръси се със смлени сухи борови иглички или някоя друга подходяща трева.Ако удържи на такава атака акара значи трябва още нещо. Какво??? :think:

Да ти поръчам 61 Стрямска механизирана бригада? :lol:

Мнение #807 Преди 1 седмица

зуница написа:Никой ли не планира пролетно третиране срещу акара?Семействата са малочислени.Пилото е малко.Времето до пашата е дълго.С малко средства може да се търси добър ефект.

Ние минахме с хайв клиин началото на февруари, или акара е бил малко, ама по-вероятно затвореното пило да е било повече, защото имаше не повече от 10- тина изпаднали. Днес беше все едно е средата на април, такъв летеж и внасаха много прашец, видях два вида от дрян и другият керемидено-кафяв. Мисля, че не са ликвидирали откритото пило по време на драстичното застудаване, понеже излизаха за вода при ниски температури.
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #808 Преди 1 седмица

Югозападен - IMG_20210223_150036.jpg
Югозападен - IMG_20210223_150032.jpg
Югозападен - IMG_20210223_150029.jpg

Армаганите.
Общо взето друго не съм снимал.
Загуби на този пчелин 4 ; един основен една запасна майка, и две отводки едната отъртовяла.
Мъкнеха яко прашец, погледнах слабите,ако са здрави ще оцелеят,ако не курбан
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #809 Преди 1 седмица

Стига си дърпал отводки бре от Новинкий.На края ще ти заложат самосмяна... :lol: :lol:И ги махни от жълтурите,че гледай как са пожълтели рамките. ;) :lol: :lol:
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #810 Преди 1 седмица

jdrumev написа:Стига си дърпал отводки бре от Новинкий.На края ще ти заложат самосмяна... :lol: :lol:И ги махни от ж ълтурите,че гледай как са пожълтели рамките. ;) :lol: :lol:

По две отводки от кошер вного ли е, що да правим запасните майки иначе ;)
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 98 гости