Южен централен

Петъчен майстор пчелар
Регистриран: Преди 5 години

Мнение #2341 Преди 2 седмици

дядо емо написа:Бая са намалели пчеличките, та мислех да им намаля ,,гарсониерата"!

Деде,като им махнеш долните корпуси ги доближаваш до студа,което ще ги изтормози до смърт.Както казах,не ги закачай. :D
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #2342 Преди 2 седмици

Мен ме налазиха съсели.
До сега нямах проблеми, ама тази година в 4 кошера са влизали, като в два си бяха направили гнезда.
Гризали са от питите. Предполагам където е имало прашец или мед. 30 пити бракувах.
Бате Слави имаше да се чуди, ако беше видял восъчните стърготини по чекмеджетата. :lol:
Гадините влизат понеже слагам празните корпуси отдолу, иначе пчелите няма да ги пуснат.
В същото време не слагам мишипредпазители ( от мързел!!! ).
За напред ще приготвя миши предпазители. :think:
"Научи се пчели да отглеждаш,а после продукти да вадиш от тях...." - Данче Друмевски
Регистриран: Преди 3 години

Мнение #2343 Преди 2 седмици

Ангел Йосифов написа:Деде,като им махнеш долните корпуси ги доближаваш до студа,което ще ги изтормози до смърт.Както казах,не ги закачай. :D

Тази година ми омръзна да гледам,как осите влизат в долния корпус/то пък какво ли има там/,защото пчелите са вече високо.
Пчелар от: Северозапада

Мнение #2344 Преди 2 седмици

дядо емо написа:Тази година ми омръзна да гледам,как осите влизат в долния корпус/то пък какво ли има там/,защото пчелите са вече високо.

Затвори ги есента па после като измрът осите ги отвори ако искаш.
И аз мисля че не е добра идея да махаш магазините.

Мнение #2345 Преди 1 седмица

Георги написа:Мен ме налазиха съсели.
До сега нямах проблеми, ама тази година в 4 кошера са влизали, като в два си бяха направили гнезда.
Гризали са от питите. Предполагам където е имало прашец или мед. 30 пити бракувах.
Бате Слави имаше да се чуди, ако беше видял восъчните стърготини по чекмеджетата. :lol:
Гадините влизат понеже слагам празните корпуси отдолу, иначе пчелите няма да ги пуснат.
В същото време не слагам мишипредпазители ( от мързел!!! ).
За напред ще приготвя миши предпазители. :think:

Нарязах няколко метални ханеманови решетки по на 2см. и с по 2 пирончета ги приковах на прелките.
Преди това проверявах всяко дъно за стърготини от съсели и мишки. Проверявах и за наличието и силата на семействата.
Две семейства бяха разграбени. Едно загинало - една шепа пчели в единия край, умрели от глад, а в другия край пълни пити.

Ангел Йосифов написа:....За сега всичко е на лице,но има,поне 1/4 са живи умрели и едва ли ще изпролетеят :mrgreen: и да изпролетеят аз ще ги закрия 8-) ....

По дъната имаше много подмор, в сравнение с предни години. И при мен доста семейства са отслабнали. Надявам се да оцелеят.
Важното е, че имам супер майка!!!
Оцених я лятото. Сега семейството и е силно!
Лятото ще правим майки. :dance:
"Научи се пчели да отглеждаш,а после продукти да вадиш от тях...." - Данче Друмевски
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Харманли

Мнение #2346 Преди 1 седмица

Георги написа:Нарязах няколко метални ханеманови решетки по на 2см. и с по 2 пирончета ги приковах на прелките...

И аз отдавна ползвам нарязани ханеманови решетки за миши предпазители на Дадан-Блат кошери. Слагам ги по цялата предна стена на кошера, като точно срещу отвора разширявам с повдигача пространството между долните две пръчки, защото иначе пчелите се затрудняват да минават, особено когато почистват подмора... :

Мнение #2347 Преди 1 седмица

dvd111 написа:И аз отдавна ползвам нарязани ханеманови решетки за миши предпазители на Дадан-Блат кошери. Слагам ги по цялата предна стена на кошера, като точно срещу отвора разширявам с повдигача пространството между долните две пръчки, защото иначе пчелите се затрудняват да минават, особено когато почистват подмора... :

Заради подмора ще трябва да ги проверявам по-често.
Благодаря! :thumbup:
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #2348 Преди 1 седмица

Георги написа:Заради подмора ще трябва да ги проверявам по-често.
Благодаря! :thumbup:

И аз така все гледам да знам и контролирам. Ама какво ще правиш ако подмора нараства? Една година така, от февруари до април едно семейство на 7 междурамия , под наблюдение си отиде. Нищо не можах да направя. :doh: Е, ако не беше под наблюдение щях по-късно да разбера какво става. ;)

Мнение #2349 Преди 1 седмица

зуница написа:И аз така все гледам да знам и контролирам. Ама какво ще правиш ако подмора нараства? Една година така, от февруари до април едно семейство на 7 междурамия , под наблюдение си отиде. Нищо не можах да направя. :doh: Е, ако не беше под наблюдение щях по-късно да разбера какво става. ;)

До сега не съм имал толкова подмор.
Предполагам че е цераня, но ще педприема мерки през пролетта, сега не виждам как.
Когато имат миши предпазители (као моите ), трудно изхвърлят подмира и ако е повече може да създаде проблеми.
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #2350 Преди 1 седмица

Георги написа:До сега не съм имал толкова подмор.
Предполагам че е цераня, но ще педприема мерки през пролетта, сега не виждам как.
Когато имат миши предпазители (као моите ), трудно изхвърлят подмира и ако е повече може да създаде проблеми.

При цераната подмор няма в голямо количество. Излитат и не се връщат. После си говорим за синдром на празния кошер. Нещо му мина модата .Та спря офанзивата за тоя синдром.А подмора е голям и когато не спират с пилото. По-рано се изтощават и измират.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 гости