Изображение

Зазимяване на пчелните семейства. Подготовка за зимния сезон.

Профилна снимка
vasilevsa
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #181 от vasilevsa » Преди 1 седмица

Георги 1974 написа:
vasilevsa написа:
Георги 1974 написа:А стари колко да са стари нали Брат Адам казва че майката влиза в силата си на 1 си рожден ден.

Не е бил много точен пика им е на 7-8 месец от рождението.

Е добре де ама пак не е стара а тъкмо е разработена

Само презимувало семейство може да покаже потенциала си на медосбор в пълна сила, затова според мен е нужно пика на майката да е след презимуването на новото място.
Дори най-добрия кошер и най-силното семейство не са способни да превърнат камъните в мед!!!
Профилна снимка
Иван Мънков
Най-готиният пчелар
Пчелар от: Априлци

Мнение #182 от Иван Мънков » Преди 1 седмица

jdrumev написа:В момента на 80% от кошерите има 7-8 рамки с пило.

Дака, то това така, но до края на септември какво ще остане като запас след тази суша!? Ами тез рояци като как ще са се запасили сами до момента? Говоря ти за късните.Ами по-късните отводки? Ако края на септември видиш, че в някое с-во куца запаса ще откраднеш ли от друго?
От тези магазини мед не чакай, ами ръгай под плодниците и се хващай за лейката! Медосбора за съжаление свърши и сега идва притеснителния момент да се обръща джоба! :D
Профилна снимка
Георги 1974
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #183 от Георги 1974 » Преди 1 седмица

Аз пък днес зазимявах така семейство което са му пълни магазините му взимам запечатаният мед/не че незапечатания е нектар/не пипам плодника и този незапечатаният събирам 5-6 рамки по преценка от страни а в центъра допълвам с хубаво изградени нови рамки и под плодника.Да видят че и аз съм широка душа.
Тия дето нямат ще рупат Захира а не да ми дърпат преносното сандъче от ръцете.
Профилна снимка
jdrumev
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #184 от jdrumev » Преди 1 седмица

Не мисля да пипам от други семейства мед/пило. тоя филм съм минал при липса на паша.В склада има още 60 рамки с мед.Най късните ми отводки са на 8 рамки в момента мисла да им е това.Лейка освен заради витамините,не ползвам есен.
Профилна снимка
tarty
Пчелар от: Бургас

Мнение #185 от tarty » Преди 1 седмица

vasilevsa написа:
tarty написа:
vasilevsa написа:
Ако трябваше и се налагаше да оставям толкова мед в кошерите за зимуване още от утре щях да се откажа от пчеларството. За да дадеш толкова трябва да изкараш поне 60 кг. средно стоков мед от кошер. Ами другите разходи? Добре, че си се случил в добър район Янчо желая ти успех, както и на всички други. Сметките на разхода за пило са много сложни и зависят от една камара променливи, в това число и породата на пчелата, температурата външна по време която се отглежда пилото, ама какво ли му разбирам аз. Всеки да си процедира както иска.

Ангеле, преди пак съм писал и ще повторя. При мен прашеца тръгва края на февруари, но нектар има след 15 април. През това време ако нямат достатъчно мед, защо да мъкнат прашец. Семейството изчаква средата на април за да стартира, тогава вече при обилен прашец и нектар избухват. Аз обаче от началото на април трябва да започна да продавам пакетите или да правя отводки, къде ще ги чакам да стане края на май месец да са развити.

Джанки няма ли около теб? По принцип в БГ почти навсякъде първите дози нектар ги дава джанката и след това са овошките около по времето дето споменаваш. И от началото на април ако продаваш пакети, това означава че са със стари (миналогодишни) майки?

Естествено със минало годишни майки, защо в момента залагам апарата за майки? Продавам малко пчелно семейство(пакет) .
Профилна снимка
tarty

Мнение #186 от tarty » Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:Аааа,пчелите събират,кога какво има та,Янчо слагай прашецоуловителите още през март...

До тази година нямах, но тази зима ги подготвям и на пролет рано, рано. Трябва да си поръчам и 50 кг сушилня.
Профилна снимка
tarty

Мнение #187 от tarty » Преди 1 седмица

Радослав написа:
vasilevsa написа: И от началото на април ако продаваш пакети, това означава че са със стари (миналогодишни) майки?

И със стари пчели.

Грешка, пчелите са вече млади по това време. Старите си заминават до началото на април.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #188 от Дамян Дамянов » Преди 1 седмица

tarty написа:
Радослав написа:
vasilevsa написа: И от началото на април ако продаваш пакети, това означава че са със стари (миналогодишни) майки?

И със стари пчели.

Грешка, пчелите са вече млади по това време. Старите си заминават до началото на април.

Грешка, не са заминали, ако не са изтощени! Не си мисли, че умират толкова бързо, зимната пчела е много качествена!
Предпочитам дърта, но здрава и неизтощена пчела, отколкото мизерно пило, което е отгледано при студено време и в липса.
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвежващ мед - Mellarius
Профилна снимка
tarty

Мнение #189 от tarty » Преди 1 седмица

Тя старата пчела си личи, но за два месеца отглеждане на пило си заминава.
Профилна снимка
Радослав

Мнение #190 от Радослав » Преди 1 седмица

tarty написа:
Радослав написа:

И със стари пчели.

Излюпената пчела през март също не е много качествена ,но ти печелиш защото продаваш зимна пчела плюс излюпена през март и за теб остава всичкото пило от където вече ще се излюпи истинската пчела.Ако аз продавах щях да правя пакетите края на април/началото на май за да съм коректен с клиентите си.

Назад към