Югозападен

Профилна снимка
timo1
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #31 Преди 1 година

Оня ден около обяд напече и моите наизлязоха :)
https://www.youtube.com/watch?v=h7sQWzON-cg
Профилна снимка
tarty
Проф.
Регистриран: Преди 2 години

Мнение #32 Преди 1 година

rumenggr написа:Малко инфо от южната част на югозапада. Топлото продължи дълго тази есен. Приятел сподели, че кантара показва консумация между 120 и 170 грама на ден! Пчелите са активно на хранилката. Интересен е един от най-топлите дни през последната десетдневка. Има принос от около 120гр!!! Вероятно е водичка. Започнали са да гледат пило. Смятам, че е добре колегите в по-топли райони да преоценят запасите при необходимост в удобен момент. Успешно зимуване на всички.

Прав си и при мен вече има пило, видях да носят прашец, а и глухарчето е цъфнало. Тази година много пчелари пак ще изреват от загуби на силни семейства.
Профилна снимка
rumenggr
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #33 Преди 11 месеца

Хубав ден. Тихо, слънчево и топло. Температурата стигна +13* и всички облетяха. Не видях принос на прашец. От месец на пчелина не е имало дни с повече от +8*С. Вероятно тези дни ще заложат пило, макара и малко. Зимуваме добре до сега. Весел празник на именниците.
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #34 Преди 8 месеца

До тук, хубав април месец. Но, мартенските студове са попарили цветните пъпки на джанките и то само на около километър радиус! Джанки йок! Започва да цъфти вишна и череша, някои диви ябълки също. Семействата са се наели и за десетина дни са отгледали добро пило. Силните ротирах. Другите ще са готови до няколко дни. Просто имат повече отворено пило, а при мен нощите са студени. До края на март, началото на април повечето ги държа на девет рамки. Едно неправилно преценено семейство, за десет дни ми спретна тази картинка
Югозападен - IMG_20180414_091318.jpg

В другите далаци нямаше. Ако се задържи топло още десетина дни, всички ще влязат в график.
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #35 Преди 7 месеца

Към 20.04 в най-южната част на югозапада акацията е започва да цъфти, в софийско започна да цъфти рапица, а при мен ще дойде до 3-4 дни. Явно ще е продължителна. някои блокове ще цъфнат малко по-късно. Освен джанките, сливите също са заминали. Времето се задържа трайно топло. Природата навакса много бързо и каквото е оцеляло цъфна наведнъж. За добро или зло, при пчелите си има график и за момента малко изостават. В края на месеца вероятно ще са готови за втора ротация. При нея свалям семействата в първи и втори корпус(при първата въртя втори и трети). Тогава ще им дам повече рамки за градеж. Идеята е хем да използвам рапицата за градеж, хем да туширам лоши помисли. Все пак, това са само предварителни планове. Набелазах и майките подлежащи на смяна според работата и характера им. Най-агресивните вече са без майка. Те ще получат оплодена след седмица. Тогава ще разчистя всяко възможно продължение на този ген. Следват и другите по списъка.
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #36 Преди 7 месеца

Жегата работи. Който е готов ще жъне. Който не е, да е.
Югозападен - IMG_20180430_155406.jpg

А това е от 29.04.2018
Югозападен - IMG_20180430_155546.jpg

Снимките са от едно и също място.
Профилна снимка
Бат Тянко
Пчелар от: Бургас, Черноморец, Айтос

Мнение #37 Преди 7 месеца

Браво бе Румба! Много хубав буш имаш?
Не е важно колко даваш. Обаче има значение колко вземаш.
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #38 Преди 7 месеца

Бат Тянко написа:Браво бе Румба! Много хубав буш имаш?

Е препотих се, но превод на "хубав буш" не намерих. Бат Тянко, нужен ми е жокер :oops:
Профилна снимка
Sashokan
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар

Мнение #39 Преди 7 месеца

rumenggr написа:Е препотих се, но превод на "хубав буш" не намерих. Бат Тянко, нужен ми е жокер :oops:

Ха-ха.
Ами търси превод само на "буш".
Другото е субективна преценка на Тянко.
Профилна снимка
rumenggr

Мнение #40 Преди 7 месеца

Sashokan написа:Ха-ха.
Ами търси превод само на "буш".
Другото е субективна преценка на Тянко.

Фамилията Буш не се прескача от раз. Та:
Буш - термин австралийски произход. От първите европейски заселници. Така нарекли непознат терен, състояща се от храсти и ниски дървета. Сега с терминът се наричат храстите във всеки рядко населен район на континента.

Назад към Работа по пчелните семейства