Преместване на кошери

Профилна снимка
kuline
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Североизток

Мнение #11 Преди 9 месеца

Предишния ми пост, бе в кръга на шегата.
Сега по същество.
Както спомена и Тишо, ще е необходимо да наблюдаваш прогнозата и да се съобразиш с нея. За разлика от преместването на големи разстояния, твоя случай е малко специфичен и си мисля, че това е по-удачно да стане късна есен или не след тази топла зима. Пролетта ще е късно. Да, ще са леки, но рискуваш да загубиш много пчели, необходими за развитието.
solaris60

Мнение #12 Преди 9 месеца

kuline написа:Другия вариант е да ги правиш на кома. :lol: Казват, че така им правиш ресет на GPS. :o Аз не съм пробвал и не знам дали е работещ вариант.

За тая работа трябва да наеме бат Севдо за консултант. Той е по комата. :lol:
Профилна снимка
Бат Тянко
Пчелар от: Бургас, Черноморец, Айтос

Мнение #13 Преди 9 месеца

Направо за анестезиолог....
Не е важно колко даваш. Обаче има значение колко вземаш.
Профилна снимка
freddie46
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: град Левски

Мнение #14 Преди 9 месеца

Здравейте!
За местенето на кошерите!Ако ще е на по-далечно място,няма никакъв проблем.Ако ще е на по-близко разстояние може да ги местиш на по-малко разстояние в продължение на няколко дни.Зависи дали ще имаш възможност.Ако си петъчен пчелар явно няма да имаш тази възможност.
Поздрави:Цветан Димитров
Профилна снимка
Ангел Йосифов
Петъчен майстор пчелар

Мнение #15 Преди 9 месеца

Ааааа,Цецо,в дълбока грешка си.В петък от раз се решават нещата :D
Профилна снимка
freddie46
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: град Левски

Мнение #16 Преди 9 месеца

Ачка,аз мога да ходя на пчелина всеки ден,ако искам.Просто обясних ,че може да се преместят кошерите на по малко разскояние без да се губят летящи пчели.
Поздрави и пий една гроздова от мен:Цветан Димитров
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #17 Преди 8 месеца

Имам 2 кошера които трябва да преместя на повече от 20-25 метра, и чакам студено време за повече от 2 седмици, при нелетящи пчели, но такова време няма до сега.

Ако през февруари застудее за повече от 2 седмици, веднага ги премествам, даже и да е - 20 градуса. Леко-леко и на новото място, без много да се чука по кошера и да не се клати излишно. ;)

Това са семейства които не харесвам и ще обединявам с други семейства които не харесвам, слагам ги едно до друго и правя медовик. ;) ;)
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #18 Преди 8 месеца

slavi 13 написа:Имам 2 кошера които трябва да преместя на повече от 20-25 метра, и чакам студено време за повече от 2 седмици, при нелетящи пчели, но такова време няма до сега.

Ако през февруари застудее за повече от 2 седмици, веднага ги премествам, даже и да е - 20 градуса. Леко-леко и на новото място, без много да се чука по кошера и да не се клати излишно. ;)

Това са семейства които не харесвам и ще обединявам с други семейства които не харесвам, слагам ги едно до друго и правя медовик. ;) ;)

Слави, това е много рисковано. Правил съм го, но съм виждал и как излизат да те видят какво правиш.
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвеждащ мед - Mellarius
Профилна снимка
Александров
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Плевен

Мнение #19 Преди 8 месеца

Дамян Дамянов написа:Слави, това е много рисковано. Правил съм го, но съм виждал и как излизат да те видят какво правиш.

А ако се изчака да се постопли времето, т.е. кълбото да се е вече разпуснато и тогава да се местят, макар и с по 50см на ден - този вариант не е ли по- добър ? Бавно, но сигурно. Защото сега времето е много променливо, ще стане мазало, а също и при студеното време опасността да се разбие кълбото също не е за подценяване особено, когато кошерите трябва да се местят на повече от 10 м? :think:
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #20 Преди 8 месеца

Дамян Дамянов написа:Слави, това е много рисковано. Правил съм го, но съм виждал и как излизат да те видят какво правиш.

Това се прави при голям студ -10 -20 градуса, и леко-леко, бързо, без много клатене, и нищо не разбират.

Назад към Работа по пчелните семейства