Външни наблюдения отказ от прегледи

Профилна снимка
rumenggr
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #41 Преди 4 месеца

slavi 13 написа:Как може да се определи силата на кошер, през май, юни, юли и август без да се отваря кошера, преди буря?

При мен има много пчела, която се връща преди буря, когато загърми, започват да се връщат пчелите преди бурята, и кошерите са черни от пчели.

Само с един поглед преди бурята може да се определи силата на семействата по броя на завръщащите се пчели.

Хубаво е да го може човек!!! Трябва да се уточнят условията, защото вариантите не са малко. Опитвам се, но ми липсва опит. Един пример от началото на Юни. Две семейства с приблизително еднакъв добив, на по 4 рутови корпуса с миналогодишни майки от различно потекло. В едното първи корпус се оказа почти без пчели, във втори девет рамки пило. Във втория майката снася във първите два и всички са доволно пълни с пчели. Просто едното семейство участва с голям процент пчели в медосбор. Можем да оценим до някъде работоспособност на семейство, но силата му е твърде изменчива величина. Трябва доста детайлна информация за всяко семейство. Вариант удобен за повече кошери е майки с приблизително еднакви характеристики. Само мисли, може и да бъркам.
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #42 Преди 4 месеца

Дамян Дамянов написа:Броят на летящата пчела не е точен индикатор. При отводките, направо е подвеждащ.(няма летяща, а вътре ще се пръсне)

Кой говори за отводки?

Заяждаш се, става въпрос за нормални семейства.

Скапани отводки, повтарящи болестите на семействата от които ги правите. Не правя отводки. Всеки хванат рой е здрав, и е с класи над отводките.

Няма болен хванат рой. Няма как да стане да излезе рой от болен кошер. Болните кошери са слаби и не оцеляват, няма как да пуснат рой.

ХАХАХА
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #43 Преди 4 месеца

https://www.youtube.com/watch?v=ybKKjwtiiE0 Бат Слави какво ще кажеш за тия Боянските отводки.Имаш ли някакви за бележки.
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #44 Преди 4 месеца

jdrumev написа:https://www.youtube.com/watch?v=ybKKjwtiiE0 Бат Слави какво ще кажеш за тия Боянските отводки.Имаш ли някакви за бележки.

Боята на кошерите е гола вода. Не е автоемайллак.

Тези отводки са много слаби, нямат пчели, не вкарват прашец, няма летеж, не охраняват прелките.
Има някакви блуждаещи и стенещи /плачещи/ пчели.

Това видях и съм потресен, че се хвалиш с такива кадри.
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #45 Преди 4 месеца

Ами как да охраняват като съм ги дресирал само да мъкнат. :D Кошерите са супер един с един няма еднакъв по размери.А боята е хубава от 120лв литъра. :D Не може да стенат,че съм ги подсилил с бурканя. https://youtu.be/iHSFvPH3wiY 6 рамки с пило открито и една с излизащо. :D :D :D Не ме питай що за баланс е това щото не мога да ти кажа. :D :D :D
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #46 Преди 4 месеца

rumenggr написа:Хубаво е да го може човек!!! Трябва да се уточнят условията, защото вариантите не са малко. Опитвам се, но ми липсва опит. Един пример от началото на Юни. Две семейства с приблизително еднакъв добив, на по 4 рутови корпуса с миналогодишни майки от различно потекло. В едното първи корпус се оказа почти без пчели, във втори девет рамки пило. Във втория майката снася във първите два и всички са доволно пълни с пчели. Просто едното семейство участва с голям процент пчели в медосбор. Можем да оценим до някъде работоспособност на семейство, но силата му е твърде изменчива величина. Трябва доста детайлна информация за всяко семейство. Вариант удобен за повече кошери е майки с приблизително еднакви характеристики. Само мисли, може и да бъркам.

Нямаш никакъв проблем, за да разбереш ТОЧНО КАКВА Е СИЛАТА НА СЕМЕЙСТВАТА, започни да ги отваряш всеки ден, и измервай пилото в квадратни дециметри.
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #47 Преди 4 месеца

jdrumev написа:Ами как да охраняват като съм ги дресирал само да мъкнат. :D Кошерите са супер един с един няма еднакъв по размери.А боята е хубава от 120лв литъра. :D Не може да стенат,че съм ги подсилил с бурканя. https://youtu.be/iHSFvPH3wiY 6 рамки с пило открито и една с излизащо. :D :D :D Не ме питай що за баланс е това щото не мога да ти кажа. :D :D :D

Не ти Ща тайните, при мен всичко е наред.

Обясних, че не правя отводки, защото в тези отводки се вкарват болестите на няколко семейства. Това са сборни отводки. Те се правят с 4-5 пити със запечатано пило и пчели, взети от 4-5 семейства + една пита от 6-тото семейство с открито пило.

От 4-5-6 семейства, за които няма никакъв статус за здравето им, се прави ново семейство - отводка.

Мерси, но няма да правя отводки, предпочитам да си хвана рой, който е здрав.

Няма болен рой.

В роя няма много акар.

В роя няма пило, където се намира акара.

Роят можеш да го третираш против акар веднага след като го хванеш, и ефекта е много добър, защото няма пило.

Роят може да го сложиш да гради пити без восъчни основи, и по този начин да се спаси от акар.

На следващата година, ройчето прави силно семейство, и дава много мед.
Профилна снимка
nikawr
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #48 Преди 4 месеца

slavi 13 написа:Не ти Ща тайните, при мен всичко е наред.

Обясних, че не правя отводки, защото в тези отводки се вкарват болестите на няколко семейства. Това са сборни отводки. Те се правят с 4-5 пити със запечатано пило и пчели, взети от 4-5 семейства + една пита от 6-тото семейство с открито пило.

От 4-5-6 семейства, за които няма никакъв статус за здравето им, се прави ново семейство - отводка.

Мерси, но няма да правя отводки, предпочитам да си хвана рой, който е здрав.

Няма болен рой.

В роя няма много акар.

В роя няма пило, където се намира акара.

Роят можеш да го третираш против акар веднага след като го хванеш, и ефекта е много добър, защото няма пило.

Роят може да го сложиш да гради пити без восъчни основи, и по този начин да се спаси от акар.

На следващата година, ройчето прави силно семейство, и дава много мед.

Я кажи как разбираш, че е рой първак, а не примерно бягащо семейство от акар или друго?
Защото не веднъж си казвал, че покрай теб има програамаджии та...
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #49 Преди 4 месеца

slavi 13 написа:Кой говори за отводки?

Заяждаш се, става въпрос за нормални семейства.

Скапани отводки, повтарящи болестите на семействата от които ги правите. Не правя отводки. Всеки хванат рой е здрав, и е с класи над отводките.

Няма болен хванат рой. Няма как да стане да излезе рой от болен кошер. Болните кошери са слаби и не оцеляват, няма как да пуснат рой.

ХАХАХА

Не се заяждам!
Малките семейства, могат да се концентрират повече над отглеждането на пило и оттам и разликата.
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвеждащ мед - Mellarius
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #50 Преди 4 месеца

nikawr написа:Я кажи как разбираш, че е рой първак, а не примерно бягащо семейство от акар или друго?
Защото не веднъж си казвал, че покрай теб има програамаджии та...

Първака на втория ден след хващането МУ, започва да вкарва прашец в семейството преди залез слънце. 90 % от пчелите вкарват прашец. Следва преглед след една седмица, и се вижда пило преди запечатване. И пчелите не градят на восъчни основи. Ще направя снимки и е много интересно.

При първото отваряне на роя, дървените части далече от пчелите се накапват с етерични масла. Пчелите умират от етеричните масла при пряк контакт. Не трябва да се поръсват с етерични масла. Но миризмата на етеричните масла убива веднага акара пристигнал с роя, в който няма пило.

Назад към Работа по пчелните семейства