Северен централен

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #1021 Преди 1 месец

nikawr написа:Днес много шашав ден за мен и демокрацията на пчелина. Изчистих магазините от медът, пръсках с ОК . Нещо нормално за това време на месеца, но като привършвах последния ред към 12 на обед, гледам на телената оградата между моя пчелин и на комшията се заформя нещо като рой и се захваща. Заприлича ми много на рой, ама си викам къв рой по това време, може би съм търнал някоя рамка или повдигача в оградта и съм я оцапал с мед. Поразгоних ги че ми пречеха на фъншуя и продължи с пъкления си план от сутринта, че напече много яко. След 20-30 мин стигам на финалната права и посягам към последния кошер изодзаде да дигна капака и с капака вдигам едина яка топка пчели на грозд отпред. Подпрях капака леко настрани и хич не се стоплям че тва е рой, ами им теглих една на цялата рода къв го дирят на капака... и продължих си с моята задача да прегледам семейството за някоя пита мед баберка в магазина, проверка за пило в плодника икъпане с ОК... върнах магазина отгоре и пчелите от капака ги тръсках върху магазина и ги окъпах и тях с ОК за назидание, че бият кучето навън а не работят... поприбраха се надолу пчели и ко да видя една майка стой отгоре на рамките и се чуди какво да прави. Тогава най-накрая ми проблесна в тиквата зелена... рой бре Николай, рой е тва а не брада на капака ..... Гледам в тефтеря, майката на тоя кош е белязана таз годишна от самосмяна, а таз хубава една и не белязана млада майка. Та тъй като им напъхах зорлям пчелите в магазина довърших започнатото и натиках и майката вътре. Прас таванката отгоре и да се оправят, аз каквото можах „опрайх”! :lol: :lol: :lol:

Мръсни гадове, избрали майката пришелка, което ич не ме радва, но каквото това е... иначе имам 3 мами родени края на предната седмица и чакащи своите търтеи на бели крила... :lol:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Контакт:

Мнение #1022 Преди 1 седмица

В неделя прилючих с пчелите за тази календарна година. Що годе влизат добре в зимата, от 6 до 9 междурамия пчели на основните семейства, като имаше 4-5 бр които бяха почти в роево... :lol: 5 отводки сформирани средата на юни са малко проблемни. 3-4-5 междурамия пчели, но ако това им е зимната пчела ще окрякат до пролетта. Единствено те все още гледат някакво пило, като и то е пред излюпване. Мед имат достъчно, някой и за две зими. Имах един станал търтовка, другите го натиснали по топлото и го крали, и в крайна сметка останал с една шепа пчели. Явно майката не се е върнала от брачен полет. Той и още 3 сменяха майки края на август, но другите 3 са с оплодени майки. Хванах една късна самосмяна с току що оплодена майка. Даже още маточниците дето е прегризала си стояха неизчистени. Явно се е оплодила преди броени дни, защото имаше насято 20-30 килийки с пресни яйца и от дупето им стърчеше едно яйцо... Накрая ги напръсках всички с ОК и от мен това. От тук нататък каквото такова, от мен това беше, другото от горе! Чакаме да стане виното, че да изпечем гъсока от Жатекс.... ;)
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 3 години

Мнение #1023 Преди 1 седмица

nikawr написа:Чакаме да стане виното, че да изпечем гъсока от Жатекс.... ;)

Няма да пипаш Яна, че съм си я заплюл. :lol:
Контакт:

Мнение #1024 Преди 1 седмица

solaris60 написа:Няма да пипаш Яна, че съм си я заплюл. :lol:

:lol: :lol: :lol:
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #1025 Преди 3 дни

Здравейте колеги !
Днес ходих на пчелина и какво да видя, от 15 семейства имам само 4-5 и то най-слабите.. лентите против акар са изхвърлени на около 1 метър от кошерите, няма умряла пчела в сандъците и извън тях, на 2 от кошерите имаше маточници запечатани с по 20-30 пчели, в друг кошер е останала майката с 30 пчели, мед има много, как са се озовали лентите на 1 метър от кошерите ? Има ли човешка намеса ? Най силните кошери ...

Северен централен - 9E56718E-F72B-48F2-ABB4-42A09E40F6D2.jpeg

Мнение #1026 Преди 3 дни

Иван.Иванов написа:Здравейте колеги !
Днес ходих на пчелина и какво да видя, от 15 семейства имам само 4-5 и то най-слабите.. лентите против акар са изхвърлени на около 1 метър от кошерите, няма умряла пчела в сандъците и извън тях, на 2 от кошерите имаше маточници запечатани с по 20-30 пчели, в друг кошер е останала майката с 30 пчели, мед има много, как са се озовали лентите на 1 метър от кошерите ? Има ли човешка намеса ? Най силните кошери ...

9E56718E-F72B-48F2-ABB4-42A09E40F6D2.jpeg
Изображение

Има, има. Лентичка може да е паднала на дъното, да са я довлекли до прелката, но вън едва ли. Че и две.

Мнение #1027 Преди 3 дни

solaris60 написа:Има, има. Лентичка може да е паднала на дъното, да са я довлекли до прелката, но вън едва ли. Че и две.

А й не само на този кошер, има и други ленти извадени, но са по на близко. Отбелязвам че пчелин на 20 метра от моя също ползва същите ленти и няма проблеми, защото във фейса казват, че всичко е от лентите, семействата са избягали от тях, ноо как са се озовали тия ленти на 1 метър от кошера

Мнение #1028 Преди 3 дни

Иван.Иванов написа:А й не само на този кошер, има и други ленти извадени, но са по на близко. Отбелязвам че пчелин на 20 метра от моя също ползва същите ленти и няма проблеми, защото във фейса казват, че всичко е от лентите, семействата са избягали от тях, ноо как са се озовали тия ленти на 1 метър от кошера

Според мен е външна намеса. Някой ти ги е прегледал набързо. Ти не беше ли ловец? ;)

Мнение #1029 Преди 3 дни

solaris60 написа:Според мен е външна намеса. Някой ти ги е прегледал набързо. Ти не беше ли ловец? ;)

Да, ловец съм .

Мнение #1030 Преди 3 дни

Иван.Иванов написа:Да, ловец съм .

Ееееее, тия сигурно големи гащи са имали след като са се престрашили да ти пипат кошерите. Малееее, аз затова не искам да ставам ловец. :lol:

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: , и 16 гости