ПЧЕЛАРСКИ ГРЕШКИ

Регистриран: Преди 4 години

Мнение #1 Преди 4 месеца

Създавам нова тема, за допуснатите пчеларски грешки, които са породени от предоверяване към пчеларските "КНИГИ" или практики напоследък.

Първа пчеларска грешка, "според пчеларските книги" - смяната на майката на всяка втора година.

Втора пчеларска грешка, подхранване с инвентиран захарен сироп.

Не ползвам двете грешки и не ми умират майки или семейства. :D :D :D :D
Лонг Джон Силвър
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #2 Преди 4 месеца

Убеден ли си, че САМО това е причината / или това ли е най-важното /, да не ти умират семейства???
Имам познат на 70 и кусур години, за целия си живот не е загубил нито едно семейство. :o Не сменя майки, не подхранва и не третира, НО има още едно нещо което НЕ прави !!! ;)
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.

Мнение #3 Преди 4 месеца

Смяната на майката на всеки 2 години е непродуктивно /за пчеларя/ и опасно за семейството. Младата майка снася много яйца до ранна зима, пчелите не могат да изгледат пилото и го изхвърлят в един момент.
Едногодишната млада майка може да изразходва медеца за зимуване, и да принуди пчеларя да подхранва.
Получава се затворен кръг - пчеларя подхранва - младата майката снася, но пилото е нежизнеспособно защото не е отгледано в подходящи условия.

Много работа за нищо. :D :D :D

Друго е когато старата майка спре снасянето през първата половина на септември. :violin: :violin: :violin:

Мнение #4 Преди 4 месеца

И в двата поста има неистинност. ;)

Мнение #5 Преди 4 месеца

Марин Шойков написа:Убеден ли си, че САМО това е причината / или това ли е най-важното /, да не ти умират семейства???
Имам познат на 70 и кусур години, за целия си живот не е загубил нито едно семейство. :o Не сменя майки, не подхранва и не третира, НО има още едно нещо което НЕ прави !!! ;)

Това са първите 2 теми които искам да обсъдя, има и други, ТЪРТЕИ, ВОСЪЧНИ ОСНОВИ, СВОБОДЕН ГРАДЕЖ, и т.н. НО има време за това. :violin: :violin: :violin:

Мнение #6 Преди 4 месеца

slavi 13 написа:Смяната на майката на всеки 2 години е непродуктивно /за пчеларя/ и опасно за семейството. Младата майка снася много яйца до ранна зима, пчелите не могат да изгледат пилото и го изхвърлят в един момент.
Едногодишната млада майка може да изразходва медеца за зимуване, и да принуди пчеларя да подхранва.
Получава се затворен кръг - пчеларя подхранва - младата майката снася, но пилото е нежизнеспособно защото не е отгледано в подходящи условия.

Много работа за нищо. :D :D :D

Друго е когато старата майка спре снасянето през първата половина на септември. :violin: :violin: :violin:

А какво ще кажеш за това, че майките спряха да снасят още края на юли и сега има по една шепа пчели?

Мнение #7 Преди 4 месеца

Предлагат се майки за закупуване, но и пчеларите си отглеждат млади майки за да сменят старите майки според "книгите".
Тъпите книги.
Ефектът е един - пълна загуба на време, пари и ресурс за пчеларя. Защото:
1 . Младата майка може да НЕ бъде приета, заради мързел на ПЧЕЛАРЯ - той е виновен. Пчелар който има 100 кошера и реши да им смени майките, първо трябва да намери майките и да ги убие.
Пчеларя трябва да унищожи заложените маточници след една седмица. :D :D :D :D
ЯКА РАБОТА, и не всеки я върши.
Ако не я свърши, и в семействата останат маточници, закупените малки се убиват:D :D :D

2. Младите майки, които се придават и се приемат от семействата правят 3-4 рамки с пило, и изведнъж пчелите им правят самосмяна. Самосмяна на СУПЕР МАЙКИТЕ. :D :D :D :D

Мнение #8 Преди 4 месеца

solaris60 написа:А какво ще кажеш за това, че майките спряха да снасят още края на юли и сега има по една шепа пчели?

При мен имат по един и половина пълни с пчели корпуси, и когато ги чукна няколко пъти по кошера, излизат от прелката и ме гонят, и обикновено ме настигат. :D :D :D

Заради това е тази тема. :violin: :violin: :violin: :violin:

При едни има една шепа пчели в кошера, а при мен има корпус и половина пълен с пчели, И НЕ СМЕНЯМ МАЙКИ И НЕ ГИ ПОДХРАНВАМ С ИНВЕНТИРАН СИРОП. :violin: :violin: :violin:
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #9 Преди 4 месеца

solaris60 написа:А какво ще кажеш за това, че майките спряха да снасят още края на юли и сега има по една шепа пчели?

А колко шепи бяха преди края на юли.
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #10 Преди 4 месеца

slavi 13 написа:Създавам нова тема, за допуснатите пчеларски грешки, които са породени от предоверяване към пчеларските "КНИГИ" или практики напоследък.

Първа пчеларска грешка, "според пчеларските книги" - смяната на майката на всяка втора година.

Втора пчеларска грешка, подхранване с инвентиран захарен сироп.

Не ползвам двете грешки и не ми умират майки или семейства. :D :D :D :D

Книгите не са виновни има книги който препоръчват както да се сменя майката така и да не се сменя има книги де препоръчват инвертиран сироп така и има книги де го отричат.
И както каза един колега преди време една книга може да не е теория що може да е нечия добра практика а, че не ти върши работа или не си я разбрал тая практика е друг въпрос.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 73 гости