Югозападен

Регистриран: Преди 2 години

Мнение #1 Преди 2 години

Здравейте колеги. Доколкото разбрах от колеги, пилото е започнало. Аз не съм ходил на пчелина, ще чакам да стопи снега.
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #2 Преди 2 години

Миналата зима, някои гледаха пило до началото на декември. На 02.02.2016, +16*С в половината кошери е имало запечатано пило. Тази зима спряха много по-рано. От началото на декември само три пъти дневната температура е стигала +3-5 градуса. Дали са се из/разхождали... спорен въпрос. Един от случаите е на 04.01.2017, +3*С, но тогава не излязоха(всички бяха живи и здрави). Как ще се оправят, те си знаят. предлагам памперси в хранилките... и :pray: Това е ситуацията при мен.

Мнение #3 Преди 2 години

Регистрирайте се, за да видите линка

Дали наистина ще е така, ще видим в края на месеца.

Мнение #4 Преди 2 години

Прогнози над 7 дни, хайде 10 са с много голям процент грешка. Бих казал незначителна вероятност. Ще се върнем на тази прогноза след две седмици :shifty:

Мнение #5 Преди 2 години

SanifleX написа:http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/V-kraia-na-mesetca-ni-chakat-temperaturi-blizo-20-gradusa_68219.html

Дали наистина ще е така, ще видим в края на месеца.

Според тези прогнози топлото малко закъсня, но...Днес температурите се качиха до +14*С (-8 през ноща). Всички са живи и в добра кондиция облитат. Кокичетата са напъпили. Леската иска още време. Въпреки това, събирачките на прашец танцуват по питите. Земята е замръзнала все още, а те влачат прашец??? Вече има запечатано пило на по две рамки.
Имам семейство с проблемна майка, за което бях написал в друга тема, но там беше много горещо и не ме отразиха :think:
”[quote="tartу] Освен на мен, на някой друг правило ли му е вчечатление, че при самосмяна на стара майка в кошера има значително количество търтей?[/quote]
В този смисъл, Отводка от 2016, с майка 2015, се разви отлично и даже взех мед от нея. Натрупа достаттъчно запас и пчели за зимата. В средата на октомври намерих хубав захранен маточник. Този кошер беше единствения с пило колкото длан на две рамки(другите нямаха въобще) и единствения в който необезпокоявани се разхождаха търтеи! В края на същия месец пило нямаше, но бащите се мотаха по рамките. Предполагам, че тръгвайки към самосмяна инстинктивно се подсигуряват с търтеи. Те са единствените, които в студовете средата на януари се активизираха, повишиха рязко консумацията на храна. Мисля си, че трескаво гледат пило и се стягат за самосмяна още в първите топли дни на март. Имам майки, които стартират рано, но тази не е от тях. Малко изместих темата, но ако някой знае какво да очаквам, моля да сподели.”

Е, не съм го измислил добре, но вече знам какво се е случило. Заложили са маточници след 24.10.2016. Излюпили са се(намерих ги днес) много късно и в резултат, днес ме посрещнаха с вирнати дупета, а бученето е лесно различимо от нормалните семейства. Няма майка. Получиха запасна майка.

п.п. Някъде имаше въпрос от колега, с колко пчели може да презимува запасна майка? Млада майка, пчели - междурамие и половина към 06.11.2016г. и достатъчно мед на три рамки, при такава хубава зима, може да издържи до началото на март. Толкова от моя опит.

Мнение #6 Преди 2 години

Да се чуди човек, има ли пчелари в югозападна България или няма! Друмев, където ти трепне пръста по тъчскрийна там пишеш. Как не уцели един път югозапада! С твойта денивелация сигурно имаш по-дълга паша. Как върви при теб представлението? Аз съм на етап разлистване на акацията, а в София цъфти обилно. Семействата са готови малко по-рано от необходимото и това си е моя грешка. Времето и пашата са такива, че ройливите си мислят за глупости независимо от обема на кошера и работата, която им създадох(тук май имам грешки, но...). Или трябва да им отделям повече време, или просто не са моите майки. Ще бъдат ”селектирани” при първия удобен случай. Имам майки с нисък роеви индекс и е удоволствие да им наблюдавам развитието. А бе, хората извадиха мед, ние сме още на зелено :roll:

Мнение #7 Преди 2 години

Югозападен - Screenshot_2017-05-15-23-12-02.png
Прикачени файлове
Югозападен - Screenshot_2017-05-15-23-14-41.png
Югозападен - Screenshot_2017-05-15-23-14-41.png
ИПМ
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #8 Преди 2 години

Супер време за развитието на отводки и роеве. :D То мед всеки може да извади :D Но като моя никой не може. ;)

Мнение #9 Преди 2 години

Здравейте,
започва да цъфти драката също така цъфти шипка,магарешки бодил, детелина и други, но времето застудява и отново облаци и дъжд. Надявам да не стане като с акацията.
Чудя се дали ще надделея аз в случая: миналата седмица им сложих една основа за градеж и разруших маточниците, вчера отварям пак маточници, а основата изградена. Майката си снася яйца. Извадих две рамки запечатано пило да подсиля два слабака и сложих на тяхно място две основи и разруших маточниците. Ако продължа да разрушавам маточниците дали ще прекратя тяхната мисия за роене или си губя излишно времето?
Не ми се правят отводки, но в краен вариант ще вадя майката с пило и това е....
Проф.

Мнение #10 Преди 2 години

Губиш си времето, те вече са изпаднали в роевото. Дръпни майката и ги остави да ти съберат мед, но пак си зависи от гена на пчелите, защото има хора се оплакват, че само стоят и нищо не правят докато не се излюпи новата майка. Има майки добре селектирани при, който ако им сложиш магазин отгоре, за да им направиш място за развитие развалят майчилата и продължават нормално работа.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 гости