Хранене през зимата

БИО пчелар
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Златоград

Мнение #701 Преди 8 месеца

Ангел Йосифов написа:Оооооо,братле,не си ме разочаровал :D Ако се беше съгласил,тогава щях да съм разочарован.Но в интерес на истината,знам какво виждам :eek: в моите кошери :roll: ...

Съгласен съм, че знаеш какво виждаш, но понякога не си обясняваме по правилния начин, това което виждаме. Всички го правим и най-големите пчелари го правят. Дискутирал съм тоя въпрос с много големи пчелари от чужбина нито един от тях не утвърди, че е възможно, а са правили всякакви сметки и изчисления.
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #702 Преди 8 месеца

vasilevsa написа:Съгласен съм, че знаеш какво виждаш, но понякога не си обясняваме по правилния начин, това което виждаме. Всички го правим и най-големите пчелари го правят. Дискутирал съм тоя въпрос с много големи пчелари от чужбина нито един от тях не утвърди, че е възможно, а са правили всякакви сметки и изчисления.

Само ти няма как да видиш с тая система.Тя дарбата идва с проблемите. :D :D :D
Петъчен майстор пчелар

Мнение #703 Преди 8 месеца

vasilevsa написа:Дискутирал съм тоя въпрос с много големи пчелари от чужбина .

И за съм гУем-100кг,дори вече и ги надвишавам,че даже и пчели имам. :doh: И за да съм по темата-храня се добре,третирам се по риСцепта,6 дни работя,а седмия на мен...Ааааа,и нещеш ли,мога да си обясня това,което виждам,Ама малко ми куца математиката и немога да сметна,колко аджеба с снесла майката,след като виждам 5 Дадан-Блат рамки,пресно изградени и осеменени на 3/4 и има само отрито пило......след което майката умира..на 10месечна възраст.Месеца е май 1ви-6ти 2015г.Видин.
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #704 Преди 8 месеца

Ангел Йосифов написа:И за съм гУем-100кг,дори вече и ги надвишавам,че даже и пчели имам. :doh: И за да съм по темата-храня се добре,третирам се по риСцепта,6 дни работя,а седмия на мен...Ааааа,и нещеш ли,мога да си обясня това,което виждам,Ама малко ми куца математиката и немога да сметна,колко аджеба с снесла майката,след като виждам 5 Дадан-Блат рамки,пресно изградени и осеменени на 3/4 и има само отрито пило......след което майката умира..на 10месечна възраст.Месеца е май 1ви-6ти 2015г.Видин.

Майсторе,верно 2015 беше добра 1 рапица 2 акация,1 липа 2 слънчувка и 1,1,2 баберка от камъни. :D :D :DАма не забравяй 2014 най добрата да увеличиш семействата. :D :D :D
Проф.

Мнение #705 Преди 8 месеца

Георги 1974 написа:В. Г. Кашковский.
Советы пчеловодам. Кемеровское книжное издательство. 1991.

Броят на яйцата, поставени от майката на ден, зависи от сезона и наличието на храна. В Сибир, в нормални семейства, майката снася около 570 яйца на ден около края на март, след изнасянето на кошерите от зимовника през април от 400 до 1200, през май - 1200-1800, през юни - 1200-1800, през юли - 800-1200, в Август - 600-1000 и през септември 500-1000 яйца на ден. Топло време през пролетта и притока на свеж нектар и полен драматично увеличават производството на яйца от майката. Студеното време намалява полагането на яйца. При ниски запаси от фуражи също се намалява производството на яйца.
Най-добрите майки- при топло време и приток на прясна храна довеждат до яйценостност до 2000-3500 яйца на ден.
Общо за сезон една майка ще снесе от 120 до 200 хиляди яйца и повече.
.......................
Гледайки работата на майката в наблюдателния кошер, забелязахме, че е спряла след поставянето на 4-10 яйца По това време пчелите от нейната свита незабавно подадоха млякото си на езика на нейния език. Понякога хващаше храна от две и дори три пчели едновременно.
Установихме, че ако няма перга в семейството, това не оказва влияние върху качеството на хранене на майката. Пчелите продължават да я хранят изобилно и ефективно, а майката не намалява полагането на яйца. Но изтощените пчели от протеинов глад се хвърлят върху ларвите и ги ядат. Въпреки че майката не намалява полагането на яйца, обаче, плодородието на пчелното с-во е рязко намалено. В семействата, получаващи перга, 86% от пчелите се раждат от броя на снесените яйца, а в семействата без перга не повече от 22%. Освен това тези 22% процента от пчелите са с кратък живот, техният живот трае не повече от 20 дни.

Когато има две майки в кошера
Ако майката е стара или осакатена, а семейството няма да се рои, тогава пчелите започват да сменят такава майка. Те правят маточник (едн или два) и кралицата поставя яйце в нея. Новородената млада кралица не се бие с майка си, излита за чифтосване и се завръща у дома. Така че две майки започват да живеят в кошера - майка и дъщеря. Много често и двете успешно зимуват, а през пролетта и двете полагат яйца, а после старата изчезва.

Бкагодаря Гоше.
Пчелар от: София--Враца

Мнение #706 Преди 8 месеца

Здравейте,

Реших да се набъркам у сметките!
За мен от голямо значение е храната! При нас всичко се пръска, за щяло и...... А в Сибир каква е пашата? Дали там пръскат тревата с раундъп?
Пчелите събират прашец, правят перга, и в един прекрасен момент пролетта........ олелееееее,
ко стана! Да не говорим за монокултурите! Разнообразие на треволяци, и билки, ама при нас??????
Какво казва Жечо Мурзов /дано не бъркам името/," Намерете една овца да се снимаме и ви подарявам всичките си кошери!" На село може би има около 10-20бр, ама май пасат в съседни села! Може и да не съм прав!

Поздрави, Г. Георгиев
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #707 Преди 8 месеца

Дамян Дамянов написа:Бих добавил:
Качеството и количеството на кърмачките, които са отгледали майката, наличието на отрови при отглеждането на майката в кошера до момента на стартиране на теста. Качеството и количеството на храната с която е отгледана майката и температурните условия.

Само си представете, за пет дни(до запечатване) увеличава теглото си около 1500 пъти! Бебе родено 3кг, след седмица, при този метаболизъм ще тежи 4500 кг. Какви цици аааа? Да допълня за важността на манджата и условията при отглеждане на майката.
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #708 Преди 8 месеца

rumenggr написа:Само си представете, за пет дни(до запечатване) увеличава теглото си около 1500 пъти! Бебе родено 3кг, след седмица, при този метаболизъм ще тежи 4500 кг. Какви цици аааа? Да допълня за важността на манджата и условията при отглеждане на майката.

В тоя случай приемаме, че майката се родила перфектна в перфектни услофия и т.н. За другото не съм съвсем съгласен защото и нашето развитие тръгва от яйце и също има бързо развитие не чак толко, но може би не бе погледнато от правилния ъгъл
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #709 Преди 8 месеца

barkov1982 написа:В тоя случай приемаме, че майката се родила перфектна в перфектни услофия и т.н. За другото не съм съвсем съгласен защото и нашето развитие тръгва от яйце и също има бързо развитие не чак толко, но може би не бе погледнато от правилния ъгъл

Какво е заложено в яйцето! Колко процента от перфектния резултат се дължи на заложените гени и колко на условията при отглеждане? Генетичните комбианаций са времеемката част, високата летва. Добрите условия може да ги осигури всеки мераклия още следващия сезон. И все пак, ”от свинята лебед не става”.
Пчелар от: Северозапада

Мнение #710 Преди 8 месеца

Майкъл Буш, 2007 г.
Кормление пчёл
Регистрирайте се, за да видите линка

"Въпрос: В кое време е най-добре да се хранят пчелите?
"Отговор: Най-добре е никога да не ги храниш, но всеки пчелар има различна история, ако сезонът е лош, както се случва от време на време в различни региони, тогава трябва да ги нахраниш, най-добрият момент за това е веднага щом разбереш, че пчелите няма да има достатъчно резерви за зимата - да речем, през август или септември, а през октомври също не е лошо и дори да стигнете до декември, по-добре е да ги нахраниш, отколкото да ги накараш да гладуват ".
- С.С. Миллер, "Хиляда отговори на въпроси на пчеларя", 1917 г.

Майкъл Буш, 2007 г.
Това е, което научих от моя опит с стимулиращото хранене.
През всичките тези години се опитах, вероятно всички възможни варианти, и стигнах до извода, че на първо място, успехът или неуспехът от стимулиране на храненето зависи от времето. В някои години, помага малко. В други това обърква пчелите, принуждавайки ги да отглеждат прекалено много рано разплод, когато студът може да доведе до катастрофа или прекомерна влажност в кошера. Също така, стимулиращото хранене обикновено води до впечатляващи резултати, ако има недостиг на запаси в кошерите през пролетта. Оставянето на пчелите с повече запаси все още ми се струва по-надежден начин да се осигури по-ранно отглеждане, поне в моята климатична зона.
Тук, в условията на север, стимулиращото хранене не е лесно дори да се изпълни, а в допълнение, резултатът може да варира от катастрофално до впечатляващо. Проблемът е, че има твърде много променливи в пчеларството и не искам да вляза в този въпрос в момента.
Ще пропусна подробностите за това какво да се хранят и ще ги сведа до собствения си опит по отношение на стимулирането на производството на пило. В същото време аз няма да се докосна до въпроса "мед срещу захар" и т.н., които вече са изтрити до дупка.
Имам опит с хранене с много слаб (1: 2), слаб (1: 1), среден (3: 2 или 5: 3) и гъст (2: 1) сироп във всеки от сезоните, отново, за да опростим проблема, за да стимулираме производството на пило, нека да се съсредоточим върху пролетта.
Не видях разликата в съотношението на сиропните компоненти, които оказват влияние върху стимулацията на развъждането на пило. Пчелите ще ядат при всяка възможност, ако е достатъчно топло (и най-често) и понякога ще им дават стимул да се размножават в момент, когато все още е твърде рано за пчелите за да го усещат. Така че ще опростя още повече въпроса и ще говоря само дали да се хранят или да не се хранят със сироп.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 гости