Пчелини над 600-700 метра

Регистриран: Преди 3 години

Мнение #1 Преди 3 години

В тези пчелини има особености, студена есен и пролет, студени нощи през пролетта и есента, студени нощи и по време на главните паши.

Мнение #2 Преди 3 години

slavi 13 написа:В тези пчелини има особености, студена есен и пролет, студени нощи през пролетта и есента, студени нощи и по време на главните паши.

Имаше ли акация на високото?
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #3 Преди 3 години

Пчелини над 600-700 метра - IMG_20160518_202711.jpg

Това е снимка от моят район, тази година по време на цъфтежа на акацията. Акацията цъфти, а отдолу килим от детелина, а магазините празни, и аз слагам захар за да не умрат от глад.

п.п. Пчелина е на 710м.

Мнение #4 Преди 3 години

slavi 13 написа:В тези пчелини има особености, студена есен и пролет, студени нощи през пролетта и есента, студени нощи и по време на главните паши.

Един колега ми каза,че на високото цъфнала по-късно и имало повече.
Чудя се дали да местя кошерите няма да издържа втора такава година.
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #5 Преди 3 години

zlatniq написа:Един колега ми каза,че на високото цъфнала по-късно и имало повече.

Това е много относително. Тази година около нас се родиха само дренки и лешници. На рапицата, въпреки издръжливостта си, върховете бяха попарени. Пашата. започна около първи юни с цъфтежа на ливадата. Май месец беше много лош. Градежа въпреки старанието ми почти спря, за роевите намерения се сещате. Оплождането на майките ми създаде най голямите проблеми. Просто нямаше време за облитане. Случайно ако се затопли след малко руква порой.Тази година ще заложа на по-радикална тактика, а и не очаквам рапица в близост.

Мнение #6 Преди 3 години

rumenggr написа:
zlatniq написа:Един колега ми каза,че на високото цъфнала по-късно и имало повече.

Това е много относително. Тази година около нас се родиха само дренки и лешници. На рапицата, въпреки издръжливостта си, върховете бяха попарени. Пашата. започна около първи юни с цъфтежа на ливадата. Май месец беше много лош. Градежа въпреки старанието ми почти спря, за роевите намерения се сещате. Оплождането на майките ми създаде най голямите проблеми. Просто нямаше време за облитане. Случайно ако се затопли след малко руква порой.Тази година ще заложа на по-радикална тактика, а и не очаквам рапица в близост.

Сподели каква е тактиката. Ако искаш. Акацията ни излъга и сезона почна зле.

Мнение #7 Преди 3 години

Още съм много начинаещ да съветвам. Опитвам се да се съобразявам с местния климат. Ако следиш времето, Драгоман е едно от трите места с най-ниски температури. При мен са около 2 градуса по-ниски. Особена е и пролетта. Кошерите са на 617м. надморска вис., а пролетта настъпва като на над 1000м., НО чувствително по-бързо. От тук и раьликата в целите и старта на бурното пролетно развитие. Тук много често акацията е компроментирана и аз няма да се целя в нейното начало. Обикновенно се застъпва с ливадата и там някъде ще ми трябват силни семейства. Тази година, рапицата и роевия нагон ме спънаха и закъснях с десетина дни, което се видя, че е лошо. В старта на обилния принос, имах само две силни семейств и видях как пълнят с нектар за няколко дни. Другите бяха готови седем-десет дни след тях. Уча се. Трябваше по-смело, на всички да им секна и бъдещите мераци за роене навреме. Щяха всички да са готови да опоската пашата от самото и начало.

Мнение #8 Преди 3 години

rumenggr написа:Още съм много начинаещ да съветвам. Опитвам се да се съобразявам с местния климат. Ако следиш времето, Драгоман е едно от трите места с най-ниски температури. При мен са около 2 градуса по-ниски. Особена е и пролетта. Кошерите са на 617м. надморска вис., а пролетта настъпва като на над 1000м., НО чувствително по-бързо. От тук и раьликата в целите и старта на бурното пролетно развитие. Тук много често акацията е компроментирана и аз няма да се целя в нейното начало. Обикновенно се застъпва с ливадата и там някъде ще ми трябват силни семейства. Тази година, рапицата и роевия нагон ме спънаха и закъснях с десетина дни, което се видя, че е лошо. В старта на обилния принос, имах само две силни семейств и видях как пълнят с нектар за няколко дни. Другите бяха готови седем-десет дни след тях. Уча се. Трябваше по-смело, на всички да им секна и бъдещите мераци за роене навреме. Щяха всички да са готови да опоската пашата от самото и начало.

Аз също се уча.
Пчелар от: София-област

Мнение #9 Преди 3 години

Не знам защо се оплаквате.Аз съм на 1000м. и имам само ливада,бял бор и бук.

Мнение #10 Преди 3 години

От пашата няма оплакване. Капризите на времето се усещат навсякъде. Особеностите на природата при полупланински и планински климат предполагат разлики в технологиите на пчеларстване. Темата това цели, ако не се лъжа. Пчелина е на 617 м.н.в., а живея на 630м.н.в., но на пчелина цъфтежа на овощните дървета започва от 15 до 20 дни по -късно и някъде към края на май наваксва. Застъпването и продължителността на цъфтене на дървръата в този период, в единия район примерно ако е 45 дни, в дригия е 30.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: и 11 гости