Пчелини над 600-700 метра

Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #21 Преди 4 години

Нищо по- страшно от това, което се случва на тези, които зимуват под стълбите на бараката, в гумата от камион в храстите, или на някакъв храст, дърво, или на притеснените от кълвач, мишки, белки, язовци, и т.н. Ако си уверен, че си направил зазимяване което не изисква намесата ти през зимата, добре. Макар, че те винаги могат да те изненадат! Ако нямаш достатъчно опит, по- добре е да се информираш какво се случва в кошера зимно време, като следствие на грешната или безгрешна работа през есента. Току виж си подал навреме храна на закъсало семейство. Всяка грешка отчетена е също някакъв натрупан опит. Така съм научен. Ако пчеларя знае, че семейство е гладно, то ще оцелее.
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Североизток

Мнение #22 Преди 4 години

slavi 13 написа:
ves написа:Днес сложих питките, първи за зимата. По килограм на семейство, направо в-у рамките. Засега няма загуби, семействата изглеждат добре, не са имали шанс да се облитат от доста време, което е малко притеснително, но няма какво да направя. Една ланска отводка се беше залепила на таванката, свършила е храната и подхранването и дойде на време. Не съм гледал за пило, защото температурите бяха ниски и се притеснявах да не ги разбишкам.

Никога не бих пипнал пчелите сега, праз зимата, защото не искам пчелите да отглеждат пило.
Никога не съм ги пипал през зимата, защото съм ги подготвил добре за зимуването през есента.
Никога не ги тревожа през зимата, защото ще им унищожа запечатката с клей над главите им.

Пчелите знаят ли ти, какво искаш?
Любопитно ми е да разбера, на какъв език си комуникирате. :lol:
И на пролет - изненадааа!
Има и нещо по-добро - да се отварят, само когато им отнемаме меда ;)
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #23 Преди 4 години

slavi 13 написа:Каква е температурата сега. При мен е от - 11-17 до - 3- 5 градус през деня, за какво отваряне на кошери става дума? Опичайте си акъла и не отваряйте кошерите.

Какво ще им стане на пчелите ако ги отвориш под нулата?
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #24 Преди 4 години

ves написа:
slavi 13 написа:Каква е температурата сега. При мен е от - 11-17 до - 3- 5 градус през деня, за какво отваряне на кошери става дума? Опичайте си акъла и не отваряйте кошерите.

Какво ще им стане на пчелите ако ги отвориш под нулата?

Ха познай какво става. Създаваш студено течение. съсипва им се топлинния режим. Допълнително ги изтощаваш.
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
Контакт:

Мнение #25 Преди 4 години

vasilevsa написа:Ха познай какво става. Създаваш студено течение. съсипва им се топлинния режим. Допълнително ги изтощаваш.

Браво на тебе, чел си! Пиша ти 6естица. :clap: А като ги оставиш да гладуват по-малко ли ги изтощаваш.

п.п. Като стигнеш до урока как зимуват пчелите и от какво умират зимата пиши пак.
БИО пчелар

Мнение #26 Преди 4 години

ves написа:
vasilevsa написа:Ха познай какво става. Създаваш студено течение. съсипва им се топлинния режим. Допълнително ги изтощаваш.

Браво на тебе, чел си! Пиша ти 6естица. :clap: А като ги оставиш да гладуват по-малко ли ги изтощаваш.

п.п. Като стигнеш до урока как зимуват пчелите и от какво умират зимата пиши пак.

Аз доста внимателно се уверявам в количествата заложен мед. не провокирам ранно (зимно) отглеждане на пило та да не ми стигне. Когато си сигурен в запасите може да си сигурен че няма да умрат от глад. Всяка загуба на температура е равна на загуба на хранителни запаси. храня до 15-18 септември за запаси и край, без пипане до април.
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
Петъчен майстор пчелар

Мнение #27 Преди 4 години

Адашка,а течението през април какво ще е :?: И още един въпрос;кога пчелите ще възстановят топлото ПО-ЛЕСНО,през януари или април :?:
Контакт:

Мнение #28 Преди 4 години

vasilevsa написа:
ves написа:

Аз доста внимателно се уверявам в количествата заложен мед. не провокирам ранно (зимно) отглеждане на пило та да не ми стигне. Когато си сигурен в запасите може да си сигурен че няма да умрат от глад. Всяка загуба на температура е равна на загуба на хранителни запаси. храня до 15-18 септември за запаси и край, без пипане до април.

Аз познавам "специалисти", които не пипат пчелите до април, а като ги пипнат реват, че имат еди колко си измрели семейства.
За да ги зазимя с толкова запаси, че да не ги пипам до април, трябва да им дам толкова много захар есента, че до пролетта ще ги събирам по дъното на кошера, а запасите няма да има кой да ги яде.
БИО пчелар

Мнение #29 Преди 4 години

Ангел Йосифов написа:

Адашка,а течението през април какво ще е :?: И още един въпрос;кога пчелите ще възстановят топлото ПО-ЛЕСНО,през януари или април :?:

Аз казах, че ги пипам, а не че ги отварям, април подлагам корпуси в това се състои пипането. ;) През април пчелите са повече, семейството е в подем излюпили са се доста млади пчели. А и април има доста топли дни където при отварянето загубата няма да е толкова драстична. Неоспорим факт е че колкото по-голямо е пчелното семейство толкова по-лесно регулира температурния режим в кошера. ;)
БИО пчелар

Мнение #30 Преди 4 години

ves написа:
vasilevsa написа:
ves написа:Браво на тебе, чел си! Пиша ти 6естица. :clap: А като ги оставиш да гладуват по-малко ли ги изтощаваш.

Аз познавам "специалисти", които не пипат пчелите до април, а като ги пипнат реват, че имат еди колко си измрели семейства.
За да ги зазимя с толкова запаси, че да не ги пипам до април, трябва да им дам толкова много захар есента, че до пролетта ще ги събирам по дъното на кошера, а запасите няма да има кой да ги яде.

За да стане при твоите кошери това наистина ще се спукаш да даваш захар. На мен до април ми стигат 8 кг мед. При твоите нормата е съвсем различна. Освен това хранителните запаси са точно там, където трябва да бъдат горе върху главите им, а не острани, т.е запасите винаги са достъпни за консумация. Проблема е късата рамка.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: , и 64 гости