Пчелини над 600-700 метра

Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #31 Преди 4 години

vasilevsa написа:За да стане при твоите кошери това наистина ще се спукаш да даваш захар. На мен до април ми стигат 8 кг мед. При твоите нормата е съвсем различна. Освен това хранителните запаси са точно там, където трябва да бъдат горе върху главите им, а не острани, т.е запасите винаги са достъпни за консумация. Проблема е късата рамка.

При твоята малка тръвничка наистина 8 кг ще ти стигнат, но пчелите усещайки мизерните си запаси никога няма да започнат да гледат пило. А като се оправи времето ще са една шепа стари есенни пчелички, и тогава и половин тон захар да им сипеш, никога няма да имаш време да развиеш силен кошер, който да събере мед.
БИО пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Златоград

Мнение #32 Преди 4 години

ves написа:
vasilevsa написа:За да стане при твоите кошери това наистина ще се спукаш да даваш захар. На мен до април ми стигат 8 кг мед. При твоите нормата е съвсем различна. Освен това хранителните запаси са точно там, където трябва да бъдат горе върху главите им, а не острани, т.е запасите винаги са достъпни за консумация. Проблема е късата рамка.

При твоята малка тръвничка наистина 8 кг ще ти стигнат, но пчелите усещайки мизерните си запаси никога няма да започнат да гледат пило. А като се оправи времето ще са една шепа стари есенни пчелички, и тогава и половин тон захар да им сипеш, никога няма да имаш време да развиеш силен кошер, който да събере мед.

Изобщо си нямаш идея закакво става въпрос. Истината е съвсем друга, а тя е че на овошките имам кошер готов развит за паша. Ако беше гледал пчели в тръвна щеше да знаеш. Ще имам напълно развити кошери, а другите ще драпат като стари уазки на 10% наклон. Ти колко слаби тръвни си виждал през живота си?
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
Контакт:

Мнение #33 Преди 4 години

vasilevsa написа:
ves написа:

Изобщо си нямаш идея закакво става въпрос. Истината е съвсем друга, а тя е че на овошките имам кошер готов развит за паша. Ако беше гледал пчели в тръвна щеше да знаеш. Ще имам напълно развити кошери, а другите ще драпат като стари уазки на 10% наклон. Ти колко слаби тръвни си виждал през живота си?

Ако продаваш майки запиши ме в списъка. Казваш септември го оставяш с 8 кг мед, а април вече е готово за медозбор. Тия пчели да не са фотосинтезиращи.
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #34 Преди 4 години

ves написа:
vasilevsa написа:
ves написа:При твоята малка тръвничка наистина 8 кг ще ти стигнат, но пчелите усещайки мизерните си запаси никога няма да започнат да гледат пило. А като се оправи времето ще са една шепа стари есенни пчелички, и тогава и половин тон захар да им сипеш, никога няма да имаш време да развиеш силен кошер, който да събере мед.

Ако продаваш майки запиши ме в списъка. Казваш септември го оставяш с 8 кг мед, а април вече е готово за медозбор. Тия пчели да не са фотосинтезиращи.

Обичам те!
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Североизточен

Мнение #35 Преди 4 години

Здравейте колеги,
вие сте опитни и спорите, а аз какво да кажа като нямам опит
Мисля, че семействата ми са зазимени с достатъчно запаси / 14-18 кг, Дадан-Блат, стеснени на 7-8 рамки /без да включвам незапечатания, който бе в средата на бъдещото кълбо.
И сега като ви чета още по-вече се обърквам
- "в студеното време кълбото се движи само нагоре" независимо, че до него има много мед - пази малкото пило;
- не ги отваряй, защото е студено и ще наруша ритъма на кълбото;
- дълго време не са се облитали и пак лошо;
- и т.н.
И сега какъв въпрос да задам, че да постъпя по-правилно? Да ги оставя ли да видя да ли ще се справят сами?
Да им помогна ли или да изчакам по-подходящо време? и ....
И при тези въпроси, като се събудиш вечер да се изпикаш ... няма заспиване, таман задремеш и хоп алармата за работа.
Четеш, четеш и имам чувството, че пак няма да стане както трябва.
така, че колеги имайте малко милост към нас новобранците и вие сте били като нас.

пп може би мнението ми не е за тази тема, но бях провокиран и се извинявам зя това.
Илия Илиев
Контакт:

Мнение #36 Преди 4 години

vasilevsa написа:
ves написа:
vasilevsa написа:Изобщо си нямаш идея закакво става въпрос. Истината е съвсем друга, а тя е че на овошките имам кошер готов развит за паша. Ако беше гледал пчели в тръвна щеше да знаеш. Ще имам напълно развити кошери, а другите ще драпат като стари уазки на 10% наклон. Ти колко слаби тръвни си виждал през живота си?

Обичам те!

И аз те обичам!
Ако може да направиш разбивка по месеци на тия 8кг, дето им ги слагаш края на есента, колко изяждат зимата и с колко отглеждат пчели, за да имаш развито семейство за овошките. :doh:
Старши
Пчелар от: 1997

Мнение #37 Преди 4 години

vasilevsa написа:
ves написа:
slavi 13 написа:Каква е температурата сега. При мен е от - 11-17 до - 3- 5 градус през деня, за какво отваряне на кошери става дума? Опичайте си акъла и не отваряйте кошерите.

Какво ще им стане на пчелите ако ги отвориш под нулата?

Ха познай какво става. Създаваш студено течение. съсипва им се топлинния режим. Допълнително ги изтощаваш.

Не ми се влиза в спор, но при -11, - 17 температурата извън кълбото е равна на тази извън кошера, така че и да ги отвориш - течение няма да стане, а и пчелите вътре в кълбото, няма и да разберат какво се е случило. Освен това се предполага, че след кратко време, (информиране или слагане на питка) кошера ще се затвори отново, а няма да остане отворен.
Топлината вътре в кълбото ще си остане там.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #38 Преди 4 години

Илия Илиев написа:Здравейте колеги,
вие сте опитни и спорите, а аз какво да кажа като нямам опит.

Те си ги "мерят",като .....двете козлета на моста....От това което си написал нямаш повод за притеснения.Спокойно можеш да отвариш и да погледнеш,да им сложиш питка или да преместиш крайна рамка пълна с мед до кълбото.Като казвам,че можеш да отваряш,имам в предвид само веднъж,а не всяка седмица.Демек,за да отвориш трябва предварително да си подготвен,а не да търчиш за това,за онова.......
Контакт:

Мнение #39 Преди 4 години

Илия Илиев написа:Здравейте колеги,
вие сте опитни и спорите, а аз какво да кажа като нямам опит
Мисля, че семействата ми са зазимени с достатъчно запаси / 14-18 кг, Дадан-Блат, стеснени на 7-8 рамки /без да включвам незапечатания, който бе в средата на бъдещото кълбо.
И сега като ви чета още по-вече се обърквам
- "в студеното време кълбото се движи само нагоре" независимо, че до него има много мед - пази малкото пило;
- не ги отваряй, защото е студено и ще наруша ритъма на кълбото;
- дълго време не са се облитали и пак лошо;
- и т.н.
И сега какъв въпрос да задам, че да постъпя по-правилно? Да ги оставя ли да видя да ли ще се справят сами?
Да им помогна ли или да изчакам по-подходящо време? и ....
И при тези въпроси, като се събудиш вечер да се изпикаш ... няма заспиване, таман задремеш и хоп алармата за работа.
Четеш, четеш и имам чувството, че пак няма да стане както трябва.
така, че колеги имайте малко милост към нас новобранците и вие сте били като нас.

пп може би мнението ми не е за тази тема, но бях провокиран и се извинявам зя това.

Разбирам те колега!
На въпросите ти, които те дерзаят. НА ПЧЕЛИТЕ ЗИМАТА ИМ ТРЯБВА ДА СА СУХИ И ДА ИМАТ ДОСТЪПНА ХРАНА. Когато са на кълбо те затоплят обема само вътре в кълбото и изобщо не се хабят да затоплят целия кошер. Ако стане по-студено просто правят по-плътно кълбо. Ако има пило, то е вътре в кълбото. В такъв момент разликата между температурата вътре в кошера и вън от кошера е много малка. Като ги отвориш за минута НИЩО НЯМА ДА ИМ СТАНЕ. И за повече да ги отвориш пак нищо няма да им стане. Пчели се гледат в Канада, Норвегия, Финландия, мноооого по-студени и продължителни зими.
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #40 Преди 4 години

Или нормален тон, или аз ще ви редактирам мненията, така, че да се посмеем поне.
Вижте си мненията по-доле.
Няма нищо лошо в спора, но няма нужда от злоба.
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: , и 69 гости