Външни наблюдения отказ от прегледи

Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: скоро

Мнение #2361 Преди 1 седмица

мед имат, прашец нямат, пило колкото длан, ще им готвя довечера , покрай тях и другите ще намажат :D

на двата софийски рояка им бях сложил по 1 маг.рамка с малко мед да го оберат, незапечатан зад преградна, 2 пъти го пръскам с водичка барем го пренесат ама назландисват му се нещо вече повече от 2 седмици са така, даже на по-силния мисля, че се е увеличило количеството :eek: , някакви идеи ?
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #2362 Преди 1 седмица

Па, оти го пръскаш???
Най-готиният пчелар
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Априлци

Мнение #2363 Преди 1 седмица

Перо Мелиферо написа:мед имат, прашец нямат, пило колкото длан, ще им готвя довечера , покрай тях и другите ще намажат :D

на двата софийски рояка им бях сложил по 1 маг.рамка с малко мед да го оберат, незапечатан зад преградна, 2 пъти го пръскам с водичка барем го пренесат ама назландисват му се нещо вече повече от 2 седмици са така, даже на по-силния мисля, че се е увеличило количеството :eek: , някакви идеи ?

Няма да се плашиш Перо, те при бате ти Славчо трупат меда точно зад преградната дъска и го вади пролетта! :D
Майстор - Готвач

Мнение #2364 Преди 6 дни

morriddin написа:Па, оти го пръскаш???

ужким да го вземат по-лесно че е гъст

Иван Мънков написа:Няма да се плашиш Перо, те при бате ти Славчо трупат меда точно зад преградната дъска и го вади пролетта! :D

Ванка, ако и го запечатат, значи че съм ударил джакпота с тоя рояк - само ще складират без да консумират, мммм блазе ми :D

Мнение #2365 Преди 5 дни

Тва сефте го чувам...
Не го вземали...
Ай пробвай пак, ама виж има ли място за снасяне и складиране. При тая хубава година да няма прашец? Или заболяване, или пчеларски мушенгии.
Моля ти се...
Майстор - Готвач

Мнение #2366 Преди 3 дни

morriddin написа:Тва сефте го чувам...
Не го вземали...
Ай пробвай пак, ама виж има ли място за снасяне и складиране. При тая хубава година да няма прашец? Или заболяване, или пчеларски мушенгии.
Моля ти се...

Останалите си мъкнат яко бре, точно затова тези ми направиха впечатление, че не внасят. Та тези дето нямаха и продължават да не носят прашец, явно нямат подходящо място, на новоизградените слагат мед, нямам стари пити да им дам, майката осеменява само 2-те стари, на които ги хванах и то съвсем малко, другото е мед, просто са слабички. Сега им затворих напълно дъното и ще видим след 10-15 дни как ще са, тогава ще им сложа 1 изцентрофугирана на 2/3 плодникова, по-тъмна, между двете с пилото и би трябвало да се пооправят. Ако не се оправят много им здраве!

А коя е тая болест, при която не носят прашец? :think:
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Северозапада

Мнение #2367 Преди 3 дни

Перо Мелиферо написа:Останалите си мъкнат яко бре, точно затова тези ми направиха впечатление, че не внасят. Та тези дето нямаха и продължават да не носят прашец, явно нямат подходящо място, на новоизградените слагат мед, нямам стари пити да им дам, майката осеменява само 2-те стари, на които ги хванах и то съвсем малко, другото е мед, просто са слабички. Сега им затворих напълно дъното и ще видим след 10-15 дни как ще са, тогава ще им сложа 1 изцентрофугирана на 2/3 плодникова, по-тъмна, между двете с пилото и би трябвало да се пооправят. Ако не се оправят много им здраве!

Перка по правило ако имат избор майките това време снасят ба стари а напролет на нови пити.
Умрех от яд миналата седмица едно бивше семеиство 2018г.с варовито пило и със майка свищак тази година се представи добре с 2 магазиба мед,заебало горния плодник с нови пити от пролетта и слезнало в долния със стари пити за брак.Умрях от яд моя грешка на 100% , чисто и просто нехайство.

Мнение #2368 Преди 3 дни

Перо Мелиферо написа:Останалите си мъкнат яко бре, точно затова тези ми направиха впечатление, че не внасят. Та тези дето нямаха и продължават да не носят прашец, явно нямат подходящо място, на новоизградените слагат мед, нямам стари пити да им дам, майката осеменява само 2-те стари, на които ги хванах и то съвсем малко, другото е мед, просто са слабички. Сега им затворих напълно дъното и ще видим след 10-15 дни как ще са, тогава ще им сложа 1 изцентрофугирана на 2/3 плодникова, по-тъмна, между двете с пилото и би трябвало да се пооправят. Ако не се оправят много им здраве!

Наблюдавал съм такава ситуация при слаби семейства с калпави майки и проблеми с пилото. Не е вярно, че не харесват новите пити - имам изградени през юли и вече са запълнени, и залети с мед отгоре. Да не говорим за първите, които изградиха през пролетта - там се превъртяха няколко люпила и са перфектни за зимуване. Та според мен, при наличие на празно място и разпечатан мед зад преградната дъска, а пчелите да не внасят прашец и майката да не снася на поразия, значи или майката е за изхвърляне, или има някакво заболяване. Какво е то - мога само да гадая. Ако можеш щракни някоя снимка да поумуваме - все ще открием причината.
Аз съм почти сигурен, че проблемът е в майката, но не се ангажирам с категорично мнение без да видя пилото и подредбата на самия кошер.
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Северозапада

Мнение #2369 Преди 3 дни

При други не знам при мен ако има пити в които не е люпено пило са с мед а пилото е в старите пити или такива де няколко пъти е люпено като съществено значение е подребата тоест ако майката няма избор снася и на нови но ако има бяга на тия де е люпено пило.Поне при мен и не за първа година не изключвам и майките да не са уред с главите ама и миналата седмица това пак наблюдавах, може и да бъркам нещо ама не знам какво.

Мнение #2370 Преди 3 дни

Нищо не бъркаш, просто пренареждането на питите, като операция несъответстваща със сентенцията на темата е много важно за засилване на семействата през август/септември и осигурява по-добра среда за зимуване. Плесените се радват на стари пити, та затова и същите нямат място в кошера след излюпване на пилото и трайното захлаждане. Та, ето още едно отваряне и преглед.

Назад към Работа по пчелните семейства

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 гости